Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Eco Olimp sau Centrul med. Unirea?


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Anny

Anny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 11 martie 2003 - 13:35

Fetelor, Stiu ca s-a mai scris despre acest subiect, dar m-ar interesa niste date mai recente. In aprilie (pe la inceput) trebuie sa ma duc la eco la dr. Iosup. Unde sa ma duc, la CMU sau Olimp? care ecograf e mai performant? Puteti sa-mi spuneti ce preturi se mai practica acum? Va pup, Anny [gravi]

#2
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 11 martie 2003 - 13:56

Cred ca cel de la Olimp. Multa sanatate![flo][flo] Ralu-mamica Ioanei

#3
gianina

gianina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 466 mesaje

Postat 11 martie 2003 - 16:55

La Olimp la doctorul Pop costa 1400000lei. Numai bine iti doresc!!! gianina

#4
roisin

roisin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 24 martie 2003 - 14:45

Anny, din pacate nu stiu sa-ti spun care dintre cele doua centre are un ecograf mai perfomrmant. Ce pot sa zic este ca am fost acum o saptamana la dl. dr. Iosup, la Centru Medical Unirea, pentru ecografie morfologica. Ecografia a costat 1.060.000 (am fost intrebata in ce trimestru de sarcina sunt, am inteles ca preturile difera intre trimestre). In plus, ne-a costat 200.000 pentru ca am vrut sa inregistram pe caseta video (caseta noastra). In urma ecografiei primesti o poza obligatoriu (eu am primit doua, dar bebe apare numai in una din ele, si este parte dintr-un ansamblu care include placenta si colul (cu dimensiunile lor)). Orice fotografie in plus (facuta la cerere) te costa 20.000. Acuma, ca sa-ti faci o idee despre rezultatul ecografiei, consultatia a durat aproximativ 35 de minute (din care cel putin 10 au fost ocupate de scrierea raportului), si s-au facut masuratori la craniu, cerebel, oasele mari (femur, tibie, humerus, radius, cubitus, clavicula), cord, stomac, rinichi, vezica urinara, placenta si col. In plus, a verificat fluxul sanguin in cordonul ombilical si arterele uterine. Si cam atat, altceva nu mai tin minte... ah, si ne-a spus ca e fetita. Asta la o saptamana dupa consultul la Cezara Bucur, care decretase ca e baietel. [:)] Acum, dupa ce am vazut filmuletul cu bebe de cateva zeci de ori, ma gandesc ca acest tip de ecografie este unul din cele mai emotionanate si mai importante evenimente din timpul sarcinii, o data pentru ca iti da detalii despre dezvoltarea lui bebe, si iti linisteste toate temerile si emotiile, si pe urma pentru ca ai sansa sa-l revezi de cate ori ti-e dor de funduletul lui mic si de loviturile de picioruse pe care inca nu le simti in pantec. [:)] Indiferent unde te hotarasati sa mergi, Anny, sa ne spui si noua in doua vorbe cum ti s-a parut si care a fost rezultatul. Multa bafta, sanatate si un bebe nazdravan.

#5
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 24 martie 2003 - 15:39

Roisin, exact la fel simt si eu, acum cind il am pe [copil] pe caseta si ma uit la tot ce se poate distinge acolo, manutze, degetzele, piciorushe, inimioara, cum ishi duce tacticos degetzelul si il suge, deh, pliktiseala acolo in burta[:D]. Abia ashtept urmatoarea eco de la 20 de sapt. cind vom filma in continuare, hihi ...[cheers] danat

#6
Anny

Anny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 24 martie 2003 - 15:52

Fetelor, Mi-am facut programare la Olimp pentru 29 aprilie, la Dr. Iosup. Pretul este cam acelasi (ca la C.M. Unirea) 1.200.000 lei. Si eu sunt pacienta d-rei Cezara Bucur si pana acum mi-a zis ca ar fi ..... baietel. Dar o sa vedem mai exact atunci. Rosin, tu cand ar trebui sa nasti? Eu cica la sf. lui august. Va pup si va voi spune noutatile. [cheers]

#7
roisin

roisin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 24 martie 2003 - 16:11

Danuta, mi-ai dat idei, cred ca mai facem si noi o "sedinta foto" pe la 20 de saptamani, mai ales daca duducutza nu incepe sa dea serios din picioruse pana atunci. [:)] Anny, si eu tot la sfarsitul lui august, dupa ecografie a reiesit ca undeva intre 25 si 31 august, avand in vedere ca bebe e destul de lung pentru varsta lui. Pardon, a ei. Aaaa... in sfarsit... [alcool]

#8
Andra_

Andra_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 25 martie 2003 - 13:40

Fetelor, eu am facut eco si la Olimp si la UMC, iar aparatul cred ca e mai performant la UMC (cel putin mai nou e sigur), dar important e medicul care "citeste" ceea ce spune aparatul. Dr. Iosup e fr. dragut, amabil, iti povesteste ce si cum, face glumite ca sa destinda atmosfera, iar dr.Pop e mai rece, pur si simplu a dictat ce era de dictat, doar la final mi-a zis ca e bebeul cam agitat din cauza ca eu sint agitata si ca e cam mic (ceea ce mi se pare absurd de vreme ce virsta dupa masuratorile bebeului e mai avansata decit dupa data ultimei menstruatii => bebe e chiar mai mare decit ar trebui) si te trimite sa-ti spuna doctorul tau amanunte. Iar ca si bani, la UMC a fost 1.000.000 la 22 saptamini (+20.000 poza - iti face cite vrei), la Olimp a costat 1.450.000 la 26 saptamini (si am si inregistrat pe caseta mea + 3 poze in banii astia). Cum la Pop programarile se fac acum ptr luna iulie, eu iti recomand sa te duci cu incredere la Iosup, care e si la UMC si la Olimp!

#9
Anny

Anny

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 25 martie 2003 - 17:05

M-am razgandit, ca nu mai am rabdare [bang]. M-am reprogramat, adica am anulat programarea de la olimp si mi-am facut la CMU ptr. 9 aprilie. Nu mai am rabdare pana pe 29 apr. [ups]

#10
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 14 aprilie 2003 - 15:47

Mie mi-a spus medicul ca ecografele de la CMU si olimp sunt identice. Iar la medici ideea este asa: exista doua feluri de ecografisti: unii care vad mai tridimensional, mai asa ca la geometrie in spatiu, si unii care fac masuratori foarte precise. Nu poti spune ca unul sau celalalt este mai bun, sunt doua puncte de vedere diferite care se completeaza reciproc. Dr. Pop de la Olimp este cel mai bun din prima categorie si de aceea multa lume merge la el. Dr. Iosup face parte din a doua categorie. Eu am fost de 3 ori la CMU la Dr. Iosup si mi-a placut foarte mult cum lucreaza, exact cum descrie Andra. Si am mai fost la a 4-a ecografie la doctorita Chitescu, care face parte din aceeasi categorie cu Dr. Pop, doar ca nu este atat de celebra. Dar a fost foarte amabila si ea. Eu am intrebat daca este nevoie sa ma duc la dr. Pop si medicul mi-a spus ca nu, ca e prea complicat cu programarile astea 3 luni in avans si ca daca nu am avut nici o problema deosebita nu are rost... Inregistrarea video merita din toate punctele de vedere [8D] Eu am de la ecografiile 3 si 4 si nu regret (desi 200.000 e cam scump cu caseta ta...)


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - Ieri, 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Ieri, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Ieri, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - apr 30 2024 21:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -