Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Robert, help!


52 raspunsuri la acest subiect

#11
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 10:42

gabi, la Medsana (si oriunde in Romania unde exista reproducere asistata) se fac urmatoarele proceduri:-stimularea ovariana; -inseminarea intrauterina de sperma (IUI) recomandata intr-adevar problemelor masculine de cuplu. Se injecteaza in UTER sperma prelucrata. Sperma se prelucreaza corespunzator, pe medii de cultura si dupa extractia lihidului prostatic. Sotul doneaza sperma in ziua ovulatiei femeii, iar spermatozoizii cu mobilitate buna si morfologie normala se concentreaza intr-un volum f. mic si se injecteaza in CAVITATEA UTERINA cu un cateter special. Pt. practicarea acestei metode este necesa ca trompele uterine sa fie permeabile (iar in cazul tau nu chiar asa lungi...) iar in spermograma sa se gaseasca un nr. suficient de spermatozoizi normali (in cazul nostru dr. hotarand ca nu...). Din cavitatea uterina (am vazut clar pe "harta" spermatozoizii au cale destul de lunga pana intalnesc ovulul, si drumul asta il vor face singuri (daca sunt capabili); urmeaza -FIV; -ICSI; -GIFT (transferul de gameti in interiorul trompelor uterine) si -ZIFT (transferul de zigoti in interiorul trompelor uterine). Asta se face la Medsana, ti-am scris exact din pliantul pe care l-am primit de la ei. Asadar IUI (inseminarea artificiala) nu ne-a fost recomandata nici noua, nici voua din cauza traseului pe care miscatorii n-ar fi fost in stare sa-l parcurga de capul lor... Aici important nu e atat nr. si morfologia, cat mobilitatea. Asta se face si la Giulesti (mai nou ICSI ca nu aveau). Te pup, k.

#12
cam

cam
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 14:33

quote:
Originally posted by livia
Pt. CAM: Daca spui ca sotul tau este asa de naravas cu tratamentele ,puteti incerca insamantarea artificiala prin procedee microchirurgicale.Se refera la injectarea spermatozoizilor in diferite zone ale ovulului realizandu-se astfel un contact intim intre cei doi gameti fara un efort propriu al spermatozoizilor. Aceasta tehnica este folosita mai ales in cazurile prezentei unor spermatozoizi cu o motilitate si o viabilitate scazuta.Vezi ca e diferenta intre insamantarea artificiala clasica unde miscaretii sunt pusi in contact cu ovulul in spatiul perivitelin(vecinatatea)acestuia si cea care am descris-o mai sus,a doua avand mult mai multe sanse. Pupici!!! livia
Multumesc Livia, am s-o incerc si pe asta, asa cum spui tu. Eu urmez tratamentul tau nu chiar punct cu punct(nu prea am timp), dar am facut o cauterizare pe 24 februarie si trebuie sa iau o pauza de 6 saptamani (nu de tratament, de ....... ). Sotului meu ii dau tinctura de branca ursului, pastile de ghimbir, apilarnil+propolis+polen, coenzima Q10. Ceai de naprasnic nu bem deocamdata ca poate ne vine chef de ..... si nu avem voie. Tu ce zici, ai idee la ce medic ar trebui sa incerc insamantarea asta? Cauterizarea am facut-o la dr. Cezara Bucur care se ocupa si de asa ceva, sa continui tot la ea? Inca odata multumesc Liviuta, ca nu stiu ce ne-am face fara tine !

#13
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 17:24

Cred ca nu m-ai inteles,Karula...nu de inseminarea in care miscaretii sunt pusi in uter sau trompe, vorbeam -asta este clasicul ci de cea microchirurgicala in care miscaretii nu trebuie sa miste deloc fiindca sunt injectati direct in tinta adica ovul.Este o procedura mai noua si cu sanse mult mai mari de reusita.Nu scrie in brosura despre asta?Eu stiu de asta de cand eram in Ro(anul `97) si faceam practica la maternitatea Filantropia iar langa maternit.este un centru mare de reproducere asistata ,se numeste SABIC(nu stiu daca se scrie cu y sau cu i)mi se pare ca au si pagina pe internet , de acolo am luat o brosura unde scria de aceasta inseminare. livia

#14
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 19:44

Livia,nu stii cum se numeste exact procedeul?As vrea sa intreb si nu stiu cum sa le povestesc la tanticile alea! Va pup, Gabi si Simonica. PS:Cred ca e super daca si pretul este mai mic.Este mult mai naturale decat FIV.Embrionul strabate drumul normal si este primit in uter ca un produs normal si nu artificial.Pana si organismul se lupta altfel pt mentinerea sarcinii.

#15
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 19:45

Aha, deci de Sabyc stiai tu... Nu, la Medsana nu se face si nici la Giulesti, iar de Sabyc nu stiu decat ce au ei pe site-ul lor, dar mi-am pierdut repede interesul cand am sunat sa intreb de preturi (mai mari si ca la Medsana), si mai cu seama neauzind pe nimeni vorbind de ei... nu de reusite, neaparat, dar nici macar incercari... Sunt in combinatie cu o clinica din Tel Aviv, asta stiu. Tipul asta de inseminare (daca se face) ar fi ceva ce-ar rupe gura targului, ce sa zic... Pupici, k.

#16
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 20:02

Livia si Gabi, m-am uitat din nou pe site-ul lor si nici vorba de metoda asta... Nu cumva te referi la icsi (injectie intracitoplasmatica) prin care spermatozoidul, prin micromanipulatie, este introdus "cu forta" in ovul? Daca da, pai asta facem noi si asta a facut si Gabi, dar tot in vitro se realizeaza si apoi se implanteaza embrionii. Pupici, k.

#17
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 04 martie 2003 - 20:50

Nici eu nu am gasit nimic pe site-ul lor.Preturile nu le stiu dar au foarte putine reusite din cate am citit.Eu le-am scris un email,sunt curioasa daca imi trimit raspuns si le-am cerut si preturi. Va pup, Gabi. PS:Karula,poti sa-mi trimiti si mie pliantul de la Medsana.Ai unde sa-l scanezi?

#18
cam

cam
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 martie 2003 - 00:57

Robert, multumesc pentru adresa. Cam vine de la Camulet, asa ma strigau fostii mei colegi.

#19
robert

robert
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 martie 2003 - 04:53

OK Camulet, daca doresti sa mai disicutam pe tema asta, sau daca sotul tau vrea sa ma contacteze va las o adresa de mail: robertmih@hotmail.com Daca intentionati sa veniti la medicul asta in Ploiesti ziceti-mi si mie, poate stam mai mult de vorba. Numai bine, Robert

#20
cam

cam
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 martie 2003 - 18:41

Fetelor, stiti care este problema cu injectarea miscaretilor direct in ovul? Se deterioreaza ovulul si de aceea exista foarte putine sanse pentru supravietuire. Am citit chestia asta pe un site britanic, dar sa nu ma intrebati unde ca a trecut cam mult timp de atunci si nu-mi aduc aminte.


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Prajituri impreuna cu bebe din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 19:30

  • 1 mai frumos ca altul

    Pau26
    - Ieri, 14:48

  • Perceperea miÈ™cărilor fetale

    Ana1298
    - Ieri, 09:26

  • Ultimele zile cu burtica ❤️

    Ioone
    - Ieri, 07:55

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Ieri, 00:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -