Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tinctura de branca ursului


16 raspunsuri la acest subiect

#1
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 22:12

Pentru cine are de gand sa ia tinctura de branca ursului ii recomand sa fie atenta la tensiune pentru ca eu azi am avut tensiunea 12 cu 4.Mi-a fost rau si imi este inca.Am oprit toate tratamentele pentru ca mi-e teama ca fac o prostie.mama mea spune ca s-a intamplat ceva cu rinichii din cauz asta e tensiunea mica asa de mica.Nici cand am nascut nu am avut 4 si atunci aveam 8.Eu deobicei sunt hipotensiva 12 cu 6 dar acum...Mi-a fost greata,aveam pulsul accelerat,ma durea carnea si am fost asa slabita ca nici nui puteam sta in picioare.Eu ii dau si sotului aceasta tinctura dar vad ca la el nu are aceste efecte. Livia,poate poti sa-mi spui ce se intampla pt ca eu sunt total dezorientata.se poate ca aceste ceaiuri sa-mi fi afectat rinichii?Am aproape 2 luni de tratament si sotul meu nu ma mai lasa sa beau niciun ceai .Cred ca o sa fac pauza o luna .Tu ce spui? Va pup, Gabi si Simonica.

#2
Diana_b

Diana_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 07 februarie 2003 - 22:46

Imi pare f. rau pt. ce ai patit. Am luat si eu azi tinctura de branca ursului si am si intrebat-o pe Livia daca pot sa asociez asta cu restul tratamentului. Eu nu m-am ales decit cu o durere de cap si ceva ameteala. Si eu sint hipotensiva (11 cu 7). La sfirsitul prospectului scrie ca "in caz de hipotensiune, aceasta planta va fi administrata impreuna cu tinctura de maghiran (Majorana hortensis), care are rol compensator pt. aceasta deficienta". Bineinteles ca am citit prospectul abia cind am ajuns acasa si nu mi-am luat "compensatoarea". Ma gindesc totusi daca nu sunt cam multe tincturi ? Or fi ele din plante, dar se pare ca au efecte puternice asupra organismului ? Nu cumva asocierea cu celelalte tincturi strica ? Eu mai iau totusi, sa vad cum ma simt. Pupici si multa sanatate. Diana

#3
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 08 februarie 2003 - 01:13

Fetele,fetele singure cu mana voastra v-o faceti. Am mai scris si mai scriu -trat.meu este foarte echilibrat daca voi luati ceva in plus la el logic ca va creea dezechilibre. Eu am cautat peste tot si cel mai mic amanunt despre fiecare plantuta din trat.,care cu care merge,sa nu se creeze incompatibilitati,sa nu aiba nici cel mai mic efect secundar(era pt.mine,era singura mea sansa de a avea un bb,si nu puteam risca!) . Am vrut sa fie totul perfect. Voi daca adaugati altceva eu nu mai stiu cum reactioneaza cu celelalte si riscati singure sa va creati o mare dezordine in organism. Fiti atente la ce faceti! Stiu si de branca ursului dar luata in doze mari este toxica si in plus nu prea merge cu unele componente din tabletele din plante, de aceea nu am introdus-o in trat.fiindca dadea efecte secundare.Mai stiu (sigur)ca este mai mult folosita la barbati cu efecte foarte bune fiindca la ei au loc altfel de procese hormonale ca la femei si presiunea sanguina este altfel din cauza asta nu ii afecteza. Asa ca va rog mult, nu mai luati aiurea,(ca si asta e bun ca asa scrie...),trebuie sa fiti atente cu ce combinati ca altfel...rau,rau...nu mai faceti experiente pe voi,voi aveti acum nevoie de ceva sigur- nu sa deveniti cobaii produselor noi aparute pe piata!!! Gabi,nu te speria ca nu s-a intamplat nimic cu rinichii tai,este doar de la branca ursului,nu o mai lua,da-o sotului tau.Tu trebuie sa bei apa minerala multa + lamaie si cu o lingura de miere si-ti vei reveni imediat sau o cana de vin rosu de tara cu o lingura de miere si totul va fii o.k. intr-o ora.Ai sa vezi!!! Eu te sfatuiesc sa faci trat. min.3 luni ca efectul sa fie stabil in timp si sa nu mai fie nevoie sa-l repeti.Trat. este unic nu trebuie luat de mai multe ori,odata facut,gata,totul este in regula!!! Eu zic sa faci doar o pauza de 2-3 zile. Sa ma mai tii la curent cu ce te-ai hotarat sa faci!!! Pupici!!! livia

#4
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 08 februarie 2003 - 08:35

Am citit si eu cxa e mai buna pt sotul meu decat pt mine si voi continua sa i-o dau lui pt ca el nu este hipotensiv si vad ca nu-i face rau si poate chiar ii face bine. O sa fac pauza cu ceaiurile vreo 3 zile dupa care voi continua. Fetele,aveti grija cu branca ursului,nu faceti ca mine. Va pup, Gabi.

#5
Diana_b

Diana_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 08 februarie 2003 - 11:07

Ok, mi-a fost si mie cam rau azi noapte din cauza tensiunii mici si am hotarit sa nu mai iau branca ursului. Vestea buna este ca azi, in a 4 zi a ciclului am avut 36.7. Sa vad daca a fost din cauza noptii cam agitate sau au inceput medicamentele sa-si faca efectul. Pupici.

#6
andrruzza

andrruzza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 619 mesaje

Postat 09 februarie 2003 - 17:01

Gabi, Hipotensiune este atunci cand ai tensiune arteriala 10 sau mai mica de 10. 12 cu 6 cum ai avut tu este o tensiune super mai. Minima fiind 6 este f bine. Minima tre sa fie jumatate din maxima +1, deci la 12 cu 6 este bine, daca aveai 12 cu 8 minima era mare. 12 cu 4 intr-adevar minima este cam mica. Si eu am avut tensiune mina(hipotensiune) in primele zile cand am luat branca ursului, chiar 9 cu 6...dar de cand am inceput sa beau si ceai de napraznic, in combinatie, mi-a fost bine. De altfel, eu imi cam iau tensiunea in fiecare seara. Daca simti ca iti face rau, renunta la tinctura asta. La rinichi nu are ce sa-ti faca rau, ceaiurile, din contra, te ajuta. Ai grija! Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

#7
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 09 februarie 2003 - 17:13

acum mi-am mai revenit dar am avut 12 cu 4 si m-am simtit groaznic.Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu.Aproape cadeam jos din picioare,ma durea carnea pe mine si aveam pulsul f.mare.Eu am renuntat la branca ursului dar continui sa-i dau sotului meu. Te pup, Gabi.

#8
Pisicuta

Pisicuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 10 februarie 2003 - 08:48

Dragutzele mele, eu am facut numai tratamentul cu ulei de catina (20pic x 3ori/zi)+naprasnic (2tablete x 3ori/zi)+ tinctura de branca ursului (1linguritza x 3ori/zi)shi-am avut joi, vineri shi sambata teraturile: 36,7; 36,8; 36,9. Ei, de sambata mi s- terminat tinctura de BU, drept pentru care duminica shi astazi am avut temperaturile: 36,7 shi 36,6. Sa fie oare din cauza ca am intrerupt tratamentul cu BU???? Sa shtitzi ca shi eu sunt hipotensiva (100 cu 50) insa pana acum nu am avut probleme de genul celei mentzionate de Gaitza! A, dar nu v-am spus ca mie imi este rau la 80 cu 40!!! Voi ce credetzi ca se intampla??? Ii doar o intamplare ca-mi scade temp-ul de cand s-a gatat BU sau asha a fost sa fie??? *Sanatate maxima tuturor shi pupici dulcici [pup]*

#9
andrruzza

andrruzza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 619 mesaje

Postat 10 februarie 2003 - 11:57

Gabi, Ce vreau sa-ti spun, cred ca pana la urma tinctura asta de branca ursului e pericol!! M-a incantat cand am citit prospectul, dar azi ma duc acasa si o arunc la gunoi. I-am dat sotului meu care de obicei avea tensiune 12, uneori 13. Iar de dimineata m-a sunta ca se duce la spital, ca il tine in piept si nu poate sa respire. I-au luat tensiunea:10 cu 6, i-au facut un EKG, toate analizele, iar acum cand am vb cu el ii mai faceau si al doilea EKG sa fie convinsi ca nu are nimik. Eu renunt la tinctura asta!! Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

#10
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 10 februarie 2003 - 14:03

Cine va recomandat tinctura de branca ursului,eu nu stiu prea multe despre ea,vreu si eu mai multe indicatii?!? Eu am scris ca se adm.sub forma de pulbere ca sa nu aiba efecte secundare in plus se adm.,in caz de hipotensiune,impreuna cu maghiranul (Majorana hortensis), care are rol compensator pentru aceasta deficienta.Si nu vor mai fi astfel de probleme. Eu sunt de pare sa nu renunteti la aceasta planta fiindca este foarte eficienta in sterilitatea masculina DAR SA O ADM:CUM TREBIUE SI:N COMBINATIE CU CE TREBUIE-NU SIMPLA!!! va pupicesc!!! livia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -