Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In ce ordine se fac investigatiile?


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 23 ianuarie 2003 - 18:45

Si totusi eu nu ma impac cu ideea de a incepe cu HSG.Daca e clar ca nu am ovulatie de ce nu mi s-a prescris un tratament de stimulare?De ce HSG ca prim pas?Poate trompele sunt bine-mersi permeabile si ma chinui degeaba.Voi ce parere aveti?Voua in ce ordine v-a facut investigatiile?Cu ce ati inceput?

#2
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 23 ianuarie 2003 - 20:22

Dr tau are dreptate,numai ca pe mine in cursul unei luni m-a pus sa fac analize hormonale in anumite zile,eco foliculi la fel in anumite zile si histero la inceputul ciclului.Dupa o luna am mers la el cu toate facute.Faptul ca nu ai ovulatie se poate datora trompelor infundate si atunci ce rost are sa iei hormoni cand trebuie sa faci instilatii?Parerea mea e ca trebuie sa faci histero.Eu la histero am avut o trompa partial infundata care s-a desfundat in timpul histero. Pt bb trebuie sa faci orice ! Te pup, Gabi.

#3
ponicid

ponicid

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 46 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 09:58

Draga Jasmine, In temperatura bazala comunicata de pacienta nu au incredere toti medicii:nu au incredere in rigurozitatea pacientei, alteori temperatura bazala poate creste si din alte motive (un mic guturai de exemplu, sau pe fond nervos). In mod normal temperatura bazala indica existenta ovulatiei dar acest lucru nu este suficient pentru existenta unei sarcini. Dupa ovulatie trebuie sa stai bine cu toti hormonii pentru ca sarcina sa se prinda si sa se mentina (in a doua perioada a sarcinii scade nivelul de estrogeni si creste progesteronul). Tinand cont de acestea, investigarea unei infertilitati se face pe doua planuri simultan: - se verifica integritatea ovarelor, permeabilitatea trompelor, integritatea si pozitia uterului, colul (daca nu ai rani pe col) si existenta unor ciuperci sau paraziti care pot schimba ph-ul vaginului si omora spermatozouzii. - se verifica cum functionezi din punct de vedere hormonal. Aceasta se face prin analize ale sangelui, urinei sau secretiilor in diferite momente ale ciclului. Eu nu ma mir ca medicul iti face histerosalpingografie ci ma mir ca nu incepe cu toate analizele simultan. Ce poate sa spuna el dupa histero? Ca trompele nu sunt infundate. Dar restul? Si inca ceva. Permeabilitatea trompelor nu are nimic cu existenta sau inexistenta ovulatiei. Eu te inteleg ca tu esti nerabdatoare sa ajungi la tratament. Si eu eram la fel. Dar trebuie sa stii ca investigatiile corecte, in urma carora sa ti se puna un diagnostic corect dureaza cam un ciclu. Daniela, mamica de Ana-Maria

#4
andrruzza

andrruzza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 619 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 10:36

Jasmine, Simplu!! Daca ti se da stimulare si tu ai probleme cu trompele...la ce bun tratament de stimulare?? Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

#5
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 11:17

Parerea mea este ca facand acum HSG ecomonisesti timp,timp foarte pretios la tine,sa zic asa...fara alte intelesuri.Mai bine faci HSG vezi cum sunt trompele,daca-s bune,ok,merge tratament de stimulare,dar daca-s infundate degeaba stimularea...Pe de alta parte se poate sa ai ovulatie insa ovulul sa nu poate urca pe trompa...In plus,este foarte posibil ca sa ramai insarcinata chiar si dupa HSG,deci sunt multe variante si incearca sa vezi partea plina a paharului... Sanatate maxima,Maria [pup] Rabdarea este cheia fericirii.

#6
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 24 ianuarie 2003 - 11:27

De ce ti-e frica nu scapi.Banuiam eu ca o sa-mi raspundeti ceva de genul asta.Adevarul e ca mi-e tare frica de acest HSG.Va multumesc si [pup].


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -