Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dozari anticorpi A2


17 raspunsuri la acest subiect

#1
anisia

anisia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 14:18

Stiti ceva despre analiza asta?Ce inseamna mai exact?Eu am grupa sangvina O1 si sotul are A2...prin urmnare doctorul meu ginecolog mi-a dat o trimitere la Institutul de hematologie sa fac analiza de dozari anticorpi A2 datorita incompatibilitatii de grupa.Stiti ceva despre asta?Intreb si eu poate stie cineva daca nu am sa-l intreb duminica pe doctor. Va pup! Adina

#2
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 14:21

Draga Anisia, exact asa avem grupele eu cu sotul meu dar dozari am facut ptr. ca eu aveam Rh-, doar asta conteaza, nu si grupele. Raluca si Ilinca

#3
anisia

anisia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 14:26

Asa stiam si eu raluca,dar uite ca doftorul m-a mai pus sa fac o analiza in ceea ce priveste si grupele...chiar nu ma asteptam la asta si am ramas asa uimita incat am uitat sa-l intreb care-i chestia....Ma rog..eu am facut-o ..iau rezultatele vineri si sper sa fie totul ok. Adina si bebe Rares-Costin
quote:
Originally posted by Raluca
Draga Anisia, exact asa avem grupele eu cu sotul meu dar dozari am facut ptr. ca eu aveam Rh-, doar asta conteaza, nu si grupele. Raluca si Ilinca


#4
angiVa

angiVa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 14:49

Draga Adina, nu stiu ce este aceasta analiza, dar daca cineva poate raspunde la intrebarea ta, i-as fi si eu recunoscatoare, deoarece si sotul meu are A2 (eu am B3), si nu stiu exact care sunt urmarile incompatibilitatii de grupa... Doar mama trebuie sa-si faca testul de anticorpi??? sau ambii parinti. Din ce motiv suspecteaza ca aveti grupe incompatibile???

#5
Florys

Florys

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 14:53

Adina si eu am O iar sotul A (amindoi pozitiv)si am nascut de doua ori si nu mi-a zis nimic dr. despre asta. Si multumesc lui Dumnezeu am avut doua nasteri usoare si fara probleme. Florentina "Sanatate ca-i mai buna decit toate!"

#6
geniest

geniest

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.561 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 15:30

In cazul incopatibilitatii de grupa sangvina este absolut necesar (in zilele noastre, pentru ca pe mama n-a mai trimis-o nimeni sa-si faca analiza respectiva) sa se vada in ce proportie organismul mamei dezvolta anticorpi impotriva fatului. Este logic ca anticorpii isi fac datoria din moment ce intr-un organism cu grupa O apare un "intrus" care "poate" avea grupa tatalui, adica A2, totul este ca, cantitatea de anticorpi dezvoltati de corpul mamei sa se incadreze in limite acceptate. Si eu sunt in aceeasi situatie, mi-am facut analiza la Inst. Hemato si totul este OK in momentul asta (17 sapt.), adica mi-a iesit negativ. Trebuie neaparat repetata analiza la 7 luni. Oricum aceasta analiza trebuie facuta asa.....ca sa nu existe nici-o discutie, dar, de regula, la prima sarcina nu sunt probleme. Sper ca v-am lamurit, cat de cat. Daca nu ma puteti intreba la gen_ene@yahoo.com. Sarcina usoara si sa auzim de bine ! geniest

#7
angiVa

angiVa
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 16:35

Sa inteleg ca este posibil ca eu sa fi avut o cantitate prea mare de anticorpi A2 (in cazul meu, pt. ca si sotul meu are gr. A2) care sa fi dus la oprirea in evolutie a sarcinilor pe care le-am avut??? (prima la 16 saptamani, a doua la 11 saptamani) Analiza aceasta cand trebuie facuta? inainte de sarcina, la inceputul sarcinii? si exista tratamente care sa ajute in vre-un fel??? Adina, daca tot il intrebi pe medicul tau , poti sa scrii si raspunsul in cazul in care te lamureste??? Te rog frumos, sunt si eu interesata. Eu si sotul avem amandoi Rh pozitiv. Iti tin pumnii pt. analiza!!!

#8
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 21:09

Draga Adina si eu sunt exact in aceeasi situatie doar ca la a doua sarcina unde riscul este mai mare. Chiar azi am fost la control si [medic] mi-a dat trimitere sa fac analiza asta care va trebui repetata de cateva ori pana la nastere.Mie mi-a spus sa fac analiza peste vreo doua saptamani adica pe la 5 luni si jumatate. Daca apar anticorpi mi-a spus ca nu se poate face nimic dar va trebui sa nasc mai devreme pt a nu expune copilul prea mult. Tu in cate luni esti si unde esti sub observatie? Multa sanatate si stai linistita, la prima sarcina posibilitatea e f mica sa produci anticorpi.[cheers] Dana[:D]

#9
anisia

anisia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 21:26

mama,nu stiam ca e asa serioasa treaba.credeam ca e doar o analiza de rutina si atat.Eu sunt deja in aproape 6 luni si sunt sub supravegherea doctorului Ionescu de la spitalul Polizu. practic si eu pot spune ca nu sunt la prima sarcina....am avut anul trecut un avort spontan.deci sun cam aceleasi riscuri ca la tine sa inteleg.Sa speram ca va fi bine.Maine ma duc sa iau rezultatul si sper sa ma linistesc. pupicei! Adina
quote:
Originally posted by dana d
Draga Adina si eu sunt exact in aceeasi situatie doar ca la a doua sarcina unde riscul este mai mare. Chiar azi am fost la control si [medic] mi-a dat trimitere sa fac analiza asta care va trebui repetata de cateva ori pana la nastere.Mie mi-a spus sa fac analiza peste vreo doua saptamani adica pe la 5 luni si jumatate. Daca apar anticorpi mi-a spus ca nu se poate face nimic dar va trebui sa nasc mai devreme pt a nu expune copilul prea mult. Tu in cate luni esti si unde esti sub observatie? Multa sanatate si stai linistita, la prima sarcina posibilitatea e f mica sa produci anticorpi.[cheers] Dana[:D]


#10
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 17 ianuarie 2003 - 05:21

Nu se pune prima sarcina daca nu ai dos-o macar pana pe la 5 luni (asa cred, logic). Anticorpii pot aparea abia dupa aceea. Ce se poate intampla daca apar: un icter mai grav la copil dupa nastere. Stai linistita sansele sunt f mici, medicul meu de familie considera ca e doar un moft dar nu strica sa-mi iau toate precautiile, e vorba doar de o analiza. Am si eu o intrebare: Unde este Instit de hematologie, te-a costat ceva, au un anumit program? Si cam cat dureaza pana primesti rezultatul? Sanatate si asteptam vesti bune! Dana


Panic Questions

  • Sunt însărcinată

    menis
    - iul 23 2024 19:25

  • 18 săptămâni

    UIoana
    - iul 21 2024 21:39

  • Test Paborama

    Alina Patrichi
    - iul 21 2024 21:00

  • Dormitul pe spate

    Ioana6667
    - iul 19 2024 09:18

  • Lichid amniotic crescut

    anays12
    - iul 12 2024 09:21

Last Blogs

  • Primul test pozitiv

    Ayshutza
    - Astăzi, 00:15

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    Cristiana1304
    - Ieri, 21:19

  • Am nascut o minune de baiat!

    Deutzuk
    - Ieri, 20:59

  • 27saptamani

    irinan
    - Ieri, 19:54

  • Saptamana 30

    DaianaL
    - Ieri, 17:47

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -