Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vreau pareri sincere despre peridurala.


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 20:10

Salut. Sunt insarcinata in 38 de sapt. Ieri am fost la medic si mi-a zis ca am un bb destul de mare (9,8 - capul!!!)si m-a intrebat daca m-am gandit si la varianta periduralei. Eu m-am gandit si sunt totusi nedumerita. Nu stiu daca sa fac peridurala. In Romania nu prea se face chestia asta. Iar in Bv. medicul meu este pionier in domeniu. Asa ca as vrea sa aflu pareri mai noi sau mai vechi despre subiect. Adica... a fost bine? A avut efecte secundare intepatura? A fost mai usor? Si alte aspecte, care acum nu-mi vin in minte. Multumesc. Nicoleta. PS Si incurajati-ma si voi o tara, ca ma sperie perspectiva unui bb atat de capos!!!!

#2
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 20:46

Nicoleta, Capul sus...eu am nascut acum o luna jumatate asistata de epidurala o fetita de 4.315 kg....eu zic ca o sa ramai cu o cu totul alta impresie despre nastere, daca vei naste asa...riscurile sunt minime daca nu zero, poate nu-ti va nimeri din prima locul dintre cele 2 vertebre, dar fii sigura ca a 2 oara va fi ok...e o chestiune de o secunda si o vei simti ca o simpla intepatura...nimic mai mult...mie asistenta mi-a spus ca intepatura din vena de la mana prin care imi introduceau perfuziile va fi mai dureroasa si asa a fost...dar dupa ce iti va face epidurala nu vei mai simti deloc contractiile si te vei relaxa total...de impins vei impinge numai atunci cand ti se va spune, adica atunci doar cand vei avea contractia care se monitorizeaza...personal ti-o recomand cu caldura...Nastere usoara! Cristina & Yasmine

#3
felixa

felixa
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 20:55

[hia]Salut, Nico! Eu am deja un bebe mare de aproape un an. E adevarat ca nu am experienta nasterilor in Romania (sunt stabilita in Franta), decat poate cea a unei bune prietene care a fost nevoita sa recurga la cezariana din cauza unor probleme (si doctorul mai conteaza, dar nu poti sa stii ca va fii de garda sau va veni in momentul cu pricina). Nici macar nu am nascut cu peridurala, caci nu au mai avut timp sa o faca, desi si baietelul meu a fost mare la nastere (4,5 kg)-deci, o innerenta epiziotomie (oare asta e termenul in romana, nu mai stiu, deja cuvantul e greu de retinut, mai pe sleau taietura); In occident peridurala este recomandata si aplicata preventiv, contra DURERII la 80% din cazuri. Ca si toate anestezille locale, nu ar trebui sa prezinte nici un fel de un risc daca este prevazuta ( analiza antecedentelor administrarii de anestezice) si aplicata la timp (o intreaga arta, exista un moment optim intre contractii cu aprox 1/2 h precedenta nasterii propriu-zise). Am auzit insa ca multe spitale din Ro nu au niciodata trusa-nu rade!!! in sectie, singurul "responsabil" fiind de obicei, unicul anestezist "insarcinat" cu...periduralele!!! Nu rade, nu e o gluma, o cunostiinta de-a mea in aceeasi situatie si urmarita de unul din cei mai buni doctori de la spitalul Filantropia - in Bucuresti, a avut nenorocul sa nasca un pic anticipat, in lipsa renumitului medic, care a ajuns prea tarziu...Si prin ce-a trecut...in pragul nasterii, nemernicii i-au trimis sotul sa umble prin tot Bucurestiul dupa aceasta trusa speciala caci, desi era prevazuta, lipsea in acel moment din sectie...si asta ca alternativa la forceps :-)Acuma nu vreau sa te sperii, dar multi cei care planuiesc in detaliu totul dinnainte... pot avea si ei surprize!!! Concret, despre peridurala ca act medical, in mod normal singurele efecte secundare ce le poate provoca sunt somnolenta si usoara modificare a regimului alimentar in urmatoarele ore ce succed nasterii (de luat in calcul faptul ca nu iti poti pune copilul la san imediat pentru colestrom si a stimula lactatia), dealtfel nici nu stiu daca acest lucru se practica in Ro... si e mare lucru!!! Eu te sfatuiesc sa o prevezi, anticipand toate detaliile, dar sa nu decizi dinnainte... vei vedea cum se intampla! O taietura e de preferat, daca este facuta si REfacuta cum trebuie... Multa bafta si curaj...poate fi cel mai minunat moment al vietii tale! Mama Fé

#4
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 21:51

Eu sint "pentru",am nascut cu ea super!!!!!!am simtit ca nasc ,adica simteam cit de cit ce se intimpla doar durere nu simteam deloc!!!!!!cum zicea si Kristin cind mi-au pus perfuzia intepatura m-a durut mai mult ca cea de la introducerea sondei pt peridurala ,am participat si eu si sotul meu la nastere ,daca ai fi citit prin alte subiecte ai fi vazut ca pe mine m-a pus medicul sa-l trag singura afara si sa-l pun pe burta mea!!!!asa am facut l-am prins cu miinile de subtiori si l-am tras pe burta a fost nemaipomenit !!!!!si daca ar fi sa mai nasc de 10 ori tot asa as alege sa nasc ,nu am avut absolut nici un pic de ameteala s-au altceva absolut nimic, la 3 dim (am nascut la 18,20) m-am dus la toaleta singura si fara probleme,impecabil!!!!!apropo nici nu m-a taiat medicul ,este adevarat ca Luca nu a avut decit 3,650kg!!!!!!!!bafta multa si un bebe sanatos!!!! AureliaGalerne

#5
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 02:40

Va multumesc pentru incurajari. Ceea ce imi scrieti este de natura a ma mai linisti. Insa... eu o sa nasc in Romania. Si aici peridurala nu se ia in calcul decat ca varianta prestabilita, pentru ca spitalele nu au in dotare trusa respectiva. Deci ar trebui sa ma hotarasc din timp. Temerile mele se refera la faptul ca nu voi putea colabora cum trebuie in momentul decisiv. Si am mai auzit si de varianta forcepsului, care este....inspaimantatoare. In rest... astept si alte opinii, ca pana marti trebuie sa ne hotaram(eu, sotul si medicul). Nicoleta.

#6
lizuca

lizuca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 04:45

Capul sus, Nicoleta, si felicitari pentru sarcina adusa la termen fara probleme. Eu sunt Ina de pe vechiul forum, am vorbit noi si pe chat. In privinta epiduralei, eu am cerut-o de la prima intilnire cu ginecologul, dar mi-a spus ca in Romania nu se face in mod curent, ca ar trebui sa-mi fac rost de trusa (habar n-avea cit costa, i-am spus eu, ca stiam de la fetele de pe-aici), ca ar trebui sa imobilizez citeva ore anestezistul linga mine, bla-bla. Eu am facut cezariana, poate mai tii minte ca asta imi propusesem, si am primit anestezie rahidiana. Daca zici insa ca medicul tau ti-a propus, stie el ce spune, s-ar putea sa fi invatat sa-ti puna chiar el cateterul respectiv in coloana. Cred ca riscurile sunt minime si ar trebui sa accepti fara nici o ezitare. Nastere usoara si un bebe frumos si sanatos! gabi & BB alisia-alisuca

#7
Codrutza

Codrutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 06:48

FORCEPS ???? hm.... Eu cand am auzit acest cuvant mi-am zis in gand: DE DATA ASTA TREBUIE SA REUSESC !!!! si asa a fost, am PRINS PUTERI (de unde? ...nu stiu fiindca eram cam obosita)si am nascut fara acel intrument al carui zgomot mi-a ramas mult timp in cap dupa ce nascusem. da o cautare pe forum...s-a mai discutat despre epidurala atat avantajele cat si dezavantajele ei. Eu una sunt pro!!!! Nastere usoara si bb sanatos !!!!

#8
eapopescu

eapopescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 08:25

Nicoleta, Ar fi bine sa te interesezi exact cata experienta are cel care-ti va administra peridurala, eventual de la foste paciente de-ale lui. Dar pentru un bebe mare eu iti recomand cezariana. Nastere usoara si sa fiti amandoi sanatosi si voiosi!

#9
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 14:37

Multumesc pentru raspunsurile voastre. Ne gandim serios la varianta asta. As dori totusi sa nu ajung la cezariana. Mi se pare cea mai riscanta solutie pe termen lung si in conditiile in care noi mai vrem...inca doi copii.( Asta acum, inainte de nastere.)In plus, nu va fi nimeni langa mine dupa nastere, mamele noastre nu sunt in Bv, nici la pensie, asa ca... Doar sotul. Si poate va lucra, nu stim inca. Ina, multumesc de incurajari. Si eu sunt fericita ca nu am avut probleme majore in legatura cu sarcina. Sunt putin speriata de faptul ca bb este marisor, dar trebuie si el sa se nasca, nu? Si nici lui nu ii va fi usor. Abia asteptam sa il tinem in brate si sa ne bucuram de el. Insa mai este hopul cel mare, nasterea. Oricum, voi sunteti niste dragute. Multumesc. Nicoleta.

#10
crenguta

crenguta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 ianuarie 2003 - 16:48

eu nu inteleg ce inseamna bebe capos, mai exact ce inseamna 9,8.Fetita mea a a vut circumferinta capului de 38 cm, cea mai mare dintre toti copii de acolo, 4600kg, nascuta normal, dar cu trei doctori linga mine si bineinteles,2 moase + sotul meu. Fara epidulara, ca eu nu aveam dureri foarte mari, dar cu ajutorul vacuumului, ca altfel nu se putea. Sfatul meu: asculta-ti doctorul care te-a urmarit, incearca sa fii calma,lucida, ca totul o sa fie bine. Nastere usoara!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -