Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fertilizarea in vitro si implicarea statului roman


62 raspunsuri la acest subiect

#51
matia

matia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 ianuarie 2003 - 04:42

Adica tu crezi ca e acelasi lucru daca cresti un copil care iti poarta informatia genetica si care e conceput cu dragoste din trupul tau si care mie cel putin mi se pare ca ar creea o legatura tainica, magica intre tine si tatal copilului si a creste un copil strain?Stii ca fatul chiar e influentat de gindurile, activitatile,alimentatia si in general de tot ce face mama cit il poarta in pintec? Eu nu doresc sa cresc un copil adoptat in ideea ca ar inlocui un copil nascut din mine. Cum la noi in tara nici macar analizele si tratamentele pt sterilitate nu se fac cum ar trebui credeti voi ca am putea spera sa avem parte de FIV gratuit?Sau macar partial subventionata?

#52
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 18 ianuarie 2003 - 09:30

quote:
Originally posted by adicali
cred ca asta nu e o solutie. daca vrei sa ai un copil si nu poti avea, de ce sa nu adopti unul? e mult mai firesc.
Eu cred ca merita sa faci orice ca sa ai copilul tau.Un copil adoptat nu e ca si copilul tau.Acum cand o am pe Simona obtinuta prin FIV imi dau seama ca merita sa faci toate sacrificiile...Un copil adoptat nu stii de unde se trage.Genele se pastreaza.Daca parintii sunt hoti,criminali si copii vor fi la fel.Nu conteaza cine ii creste.De unde stii ca nu ai un astfel de copil?Noi avem un exemplu de acest fel.O colega a sotului are fratele mai mare infiat care acum a ajuns la puscarie iar ea este doctorita.Pe ea au avut-o cand nu au mai sperat ca vor avea un copil.Nu va grabiti sa adoptati!Cand o sa aveti bb-le vostru si un copil adoptat sigur o sa faceti diferenta intrte ei,eu una sigur as face!Intai trebuie facut tot ce se poate si apoi trebuie sa adopti daca numai e nimic de facut. [pup] gabi.

#53
195_143Cristina L

195_143Cristina L
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 ianuarie 2003 - 15:54

adicali,ai adoptat tu unul si ai ajuns la concluzia ca e mult mai firesc???

#54
cam

cam
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 20 ianuarie 2003 - 17:45

Pentru adicali, Tu stii care este diferenta intre un copil infiat si unul nascut de tine ??? Eu zic sa mai studiezi problema, inainte de a trage concluzii !!

#55
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 09:22

Fetelor,nu cred ca are rost sa ne abatem de la subiectul initial si sa creeam polemici de genul acesta.Pana una alta semnul de intrebare sta deasupra acelor mame care-si abandoneaza copii nu asupra noastra. In plus,printre cei care in acest moment nu pot avea un copil,sunt cupluri care nu refuza ideea unei adoptii,insa nu inainte de a incerca orice e posibil ca sa dea nastere unui copil al lor. Ar fi mult mai firesc sa avem fiecare posibilitatea sa incercam orice metoda de tratare a problemelor noastre medicale,mai ales ca lunar cotizam la C.A.S. care nu compenseaza nici macar o singura analiza pentru cazurile de sterilitate,la ora aceasta !! Vor exista si subiecte despre adoptie si doritorii sunt invitati sa-si exprime parerile acolo. Vis-a-vis de "proiectul" nostru vreau sa stiu daca a facut cineva HSG recent si daca se plateste "pe bune" la spital ceva pentru asta. Daca a facut cineva in vreo clinica particulara,vreau sa aflu si suma respectiva. Mai putin si "scrisorica" e gata. Pana acum avem pe lista urmatoarele "tinte" : 1. C.A.S. 2. MINISTERUL SANATATII si al FAMILIEI 3. JURNALUL NATIONAL 4. EVENIMENTUL ZILEI 5. ADEVARUL 5. FORMULA-AS 6. PRO TV 7. REALITATEA TV 8. PRIMA TV Orice alte sugestii sunt bine venite. Sanatate maxima,Maria [pup] Rabdarea este cheia fericirii.

#56
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 12:25

Sustin propunerea. ( Sunt direct interesata!) Un FIV la Medsana ( conform prospect) este 2300 USD*. * fara analizele premergatoare si medicatia aferenta. ileana

#57
Anca

Anca
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 14:25

Mariaaa, salut, Bineinteles ca sunt interesata. Doamne ce tarziu am vazut mesajul tau. Sincer imi cer iertare.[bang]Mi-e rusine ca ma aflu in coada listei. Hai sa scriem un mesaj, cu cat mai repede cu atat mai bine. poate ne-o ajuta si pe noi statul cumva. "Noi" de aici o sa fim primele, nu-i asa? hi,hi,hi Lasand gluma la o parte cu cat mai repede cu atat mai bine. Abea astept!!! Cand facem memoriul? te pup Maria va pup fetelor si numai bine ai dreptate Maria: Rabdarea este cheia fericirii[flo][flo][flo]

#58
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 ianuarie 2003 - 16:35

Daca ai trimitere de la un medic de familie si adeverinta cum ca ai platii lunar asigurarea nu costa nimic . Eu personal nu stiu daca se face HSG in cadrul unor clinici particulare. Eu o sa fac la Giulesti.
quote:
Originally posted by Mariaa
Fetelor,nu cred ca are rost sa ne abatem de la subiectul initial si sa creeam polemici de genul acesta.Pana una alta semnul de intrebare sta deasupra acelor mame care-si abandoneaza copii nu asupra noastra. In plus,printre cei care in acest moment nu pot avea un copil,sunt cupluri care nu refuza ideea unei adoptii,insa nu inainte de a incerca orice e posibil ca sa dea nastere unui copil al lor. Ar fi mult mai firesc sa avem fiecare posibilitatea sa incercam orice metoda de tratare a problemelor noastre medicale,mai ales ca lunar cotizam la C.A.S. care nu compenseaza nici macar o singura analiza pentru cazurile de sterilitate,la ora aceasta !! Vor exista si subiecte despre adoptie si doritorii sunt invitati sa-si exprime parerile acolo. Vis-a-vis de "proiectul" nostru vreau sa stiu daca a facut cineva HSG recent si daca se plateste "pe bune" la spital ceva pentru asta. Daca a facut cineva in vreo clinica particulara,vreau sa aflu si suma respectiva. Mai putin si "scrisorica" e gata. Pana acum avem pe lista urmatoarele "tinte" : 1. C.A.S. 2. MINISTERUL SANATATII si al FAMILIEI 3. JURNALUL NATIONAL 4. EVENIMENTUL ZILEI 5. ADEVARUL 5. FORMULA-AS 6. PRO TV 7. REALITATEA TV 8. PRIMA TV Orice alte sugestii sunt bine venite. Sanatate maxima,Maria [pup] Rabdarea este cheia fericirii.
Laura V.

#59
Catalina

Catalina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 09:33

Vreau sa va semnalez aparitia in Financial Times a unui articol despre Romania avand ca subiect imbatranirea po****tiei de la noi si natalitatea in scadere. Jurnalul National il preia in pagina 8 Inca ceva pentru dosar ... Catalina, o viitoare mamica

#60
monicar

monicar
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 22 ianuarie 2003 - 11:34

Sunt langa voi, chiar daca sper sa nu am nevoie. Succes si numai bine, Monica


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -