Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

spitalul GIULESTI


13 raspunsuri la acest subiect

#1
oana_a

oana_a

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 11 ianuarie 2003 - 20:18

Sunt insarcinata in luna a 5a si deja sunt stresata de nastere. M-am hotarat sa nasc la spitalul Giulesti pentru ca aici este medicul meu. Poate cineva sa-mi spuna amanunte despre conditiile din acest spital si cum s-a comportat personalul de acolo cu voi. Habar n-am cui trebuie sa ma adresez, in afara medicului meu. Spuneti-mi cum au decurs treburile in cazul vostru (orice informatie si sfat mi-ar fi de folos) Multumesc mult oana

#2
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 11:51

Draga Oana, Eu am nascut la spitalul Giulesti in septembrie 2001, dar din pacate prin cezariana, asa ca nu-ti pot da decit amanunte in acest sens. Spitalul, dupa cum singura probabil ai observat, este vechi, cu ziduri groase si scorojite, dar medicii sunt foarte buni si exigenti. Eu am nascut intr-o vineri pe la 11, nu am simtit nimic, nu mi-a fost rau ( am baut apa plata in loc de ceai care provoaca senzatie de voma, medicul a venit sa vada daca uterul se contracta, pe urma a trimis o rezidenta , iar simbata a venit medicul de garda de 2 ori sa ma palpeze. Era OK. Asistentele si infirmierele sunt dragute cu eo singura exceptie de care m-am rugat sa-mi dea un somnifer. Sus la bebelusi, cei nascuti prin cezariana stau intr-o sala mai mica decit cei nascuti normal, dar li se face vizita medicala zilnic de seful sectiei cu medicii de sectie si cu o cohorta de rezidenti. Odata ii vede si seful tuturor nou-nascutilor, un medic in virsta, dar extrem de competent si de rabdator.Bebelusii sunt ingrijiti foarte bine, al meu nu a avut deloc iritatie la fundulet, pentru ca era dat mereu cu crema de la Sanosan, Nu li se da cu biberonul decit celor abandonati si celor care sunt prea mici sau nu pot sa prinda sinul, in rest numai cu lingurita sau cu seringa. Cind am nascut eu se folosea Humana. La plecarea, o asistenta mi-a aratat cum sa-l spal si cum sa-l imbrac, pentru ca pe mine nu a avut cine sa ma ajute la nastere, nici macar o zi, asa ca a trebuit sa stiu sa fac totul singura. Dupa operatie m-am simtit rau a doua zi, cind a trebuit sa ma dau jos din pat, dar din a treia zi totul a mers excelent, asa ca dupa 4 zile mi s-au scos firele si nu am mai avut nici o problema cu operatia, cu spatele, cu burta sau cu ce ai mai auzit tu ca suferi. Am Stat in Rezerva 8, unde a fost foarte curat si am mincat la bufetul spitalului (am comandat prin telefon), sotul meu era responsabil doar de apa, iaurt, lapte, bani (de 10.000 si de 50.000) si de tot ce mai era de facut acasa. Trebuie sa-ti spun ca noi am strins bani inainte de nastere astfel ca, atunci cind a trebuit, am dat si in stinga si in dreapta , pentru a putea sa ma concentrez doar asupra fericirii de a fi mama si nu a altor probleme legate de curatenie, tipete, nepasarea asistentelor. In concluzie, am stat 5 zile la spital si pot sa-ti spun ca a fost o experienta placuta, dar nu stiu sa-ti spun cum ar fi fost daca nu am fi avut bani si pentru doctori si pentru asistente. Oricum, sanatate si nastere usoara!

#3
oana_a

oana_a

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 12:20

Multumesc Corina, imi sunt de folos informatiile tale, sper sa treaca perioada respectiva si pentru mine la fel de usor cum a fost la tine. Poti te rog sa-mi spui cu ce doctor ai nascut? Eu merg la d-l doctor Marinescu si sunt multumita deocamdata de d-lui dar nu stiu cum o sa fie atunci cand o sa am cea mai mare nevoie de el. multumesc inca o data sanatate si bafta si voua mici si mari oana

#4
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 14:05

Eu am nascut la Giulejt anul trecut in februarie. A fost curat si asistentele ffffffff dragutze. Luizax - karkotash shef!

#5
Tamara

Tamara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 12 ianuarie 2003 - 18:14

Buna Oana! Si eu sunt insarcinata in aproape 6 luni si voi naste la Giulesti cu dr. Puia. Insa pana acum am trait experienta internarii in spitalul acesta, dat fiind faptul ca in 18 noiembrie mi-a fost facut cerclaj. Vreau sa te asigur ca mi s-a parut ok personalul medical si comportamentul vis-a-vis de paciente. Poate si pentru faptul ca in salon erau majoritatea pacientele sefului sectiei de ginecologie?! Nu cred. eu am uitat efectiv sa dau ceva bani anestezistului, insa s-a comportat foarte bine si asa... cat despre asistente si infirmiere, zbarnaiau pe langa tine pentru zece mii sau o ciocolata. Nu stiu ce sa-ti mai spun. Conditiile incep sa se amelioreze, pentru ca spitalul este in renovare. daca in octombrie, m-a speriat de cabinetul in care mi s-a facut consultatie, in decembrie, e lux: gresie, faianta, termopane, aparatura. Fac si ei ce pot, pe bucati, in limita banilor primiti de la buget... Bineinteles ca am fost curioasa sa vad cum sunt ingrijiti bebelusii si, desi, eram internata in alt pavilion, am luat-o la picior prin spital. Vreau sa-ti zic ca am vazut totul, am intrat inclusiv in salonul in care sunt ingrijiti prematurii. Fara interventii, fara bani, doar vorbind frumos asistentei sefe de la nou-nascuti. Pe cuvant, daca n-am ramas impresionata de cat de curatei si frumusei erau si de cata grija li se arata "franzelutelor" :-). Apoi am intrat in salonul de jos, destinat copiilor abamdonati si aceeasi impresie. Erau doua asistente care le purtau de grija, erau bebei de la 2 zile pana la 8-9 luni, frumosi din cale-afara si grasuti. Si mai erau si bebei bolnaviori sau unul provenind dintr-un cuplu de schizofrenci si pe cuvant ca n-am vazut diferenta: pampersi, biberoane, curatenie, caldurica. Pe cuvant ca ma plictiseam in salon si tot asa, cu gandul la bebelusii mei care vor veni am vrut sa vad cu ochii mei conditiile din spital: am fost placut impresionata... Probabil exista si exceptii: asistente nervoase si obosite, delasare si jeg si sunt convinsa ca si aici pacientele mai au parte de asa ceva. Cred totusi ca daca vorbesti frumos si pastrezi o atitudine pozitiva, binele iti sta alaturi. :-) Cat despre dr. Marinescu pe mine m-a prins intamplator la ecografia transvaginala in cabinetul pentru sterilitate si cazul meu i-a fost expus de catre cele doua dr. care ma linisteau si ma examinau (descoperisem intamplator ca am gemeni, exista si un al treilea care era in curs de resorbtie, fara fertilizare, pur si simplu natural): a reactionat minunat, eu plangeam, m-a linistit, am comentat cu el situatia si se bucura p-entru mine. dat fiind faptul ca locuiesc in Fagaras imi faceam probleme cu dr. de aici, incopetenti si prosti, gaduri pe care i le-am marturisit plangnd si razand. Omul n-avea nici o treaba cu mine, dar imediat mi-a recomandat trei doctori din brasov, inclusiv pe directorul maternitatii, prietenul lui, la care m-a trimis ca fiind din partea lui. De aici, calitatea lui de Om... Eu zic sa ne sustinem reciproc, sa gandim pozitiv, sa credem in bunul Dumnezeu care si pasarii chioare-i face cuib si sa avem sarcini usoare si bebei de nota 10... pe linie :-)) Sa vezi ca totul va fi bine! Te pupa Tamara si bebeii (scuze pentru polologhia scrisa :-)

#6
oana_a

oana_a

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 15:05

multumesc mult Tamara pentru informatiile care mi le-ai dat si care m-au mai linistit. Daca m-ai afli ceva poate imi mai scrii multumesc inca o data si bafta sanatate oana

#7
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 16:33

Tamara,ce parere ai de Dr. Puia?Am auzit ca e super bun.Am fost si eu o data la el ...dar nu am apucat sa-mi formez o parere...dar am auzit numai vorbe bune despre el. Vanina

#8
Tamara

Tamara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 13 ianuarie 2003 - 23:48

:-) Gandeste-te ca am o burta cat toate zilele, stau in Fagaras si prefer sa merg lunar (bilunar si saptamanal in curand) la Bucuresti timp de trei ore cu masina numai si numai ca sa am de-a face cu un profesionist in adevaratul sens al cuvantului.... Super om pana acum cu mine, neica nimeni, venita intamplator ca insotitoare a cumnatei mele care avea programare la el. In timpul asteptarii la usa cabinetului, din plictiseala si curiozitate, am dorit o pozuta cu bebelul care stiam ca se afla in burtica mea. merg la eco si stupoare aflu ca am gemeni si am fost la un pas de tripleti... Bucurie, plansete, circ, ca la urs...de la Sedan pana la asistentele din Centru... Si-am zis "eu nu plec din Bucuresti pana nu dau ochii cu un doctor adevarat", nu unu' din provincie care vrea sa-mi faca eco la 4 1/2 luni... Si-am intrat la plezneala la dr. Puia despre care habar n-aveam cine e... efectiv m-a luat de mana urland si m-a dus la sterilitate la o eco transvaginala, unde am dat si de dr. marinescu care si el s-a purtat admirabil... Si dai si stai la discutii chiar daca era evident ca el nu avea foarte mult timp la dispozitie... Cm atat despre medicii din Giulesti... pana acum numai cuvinte de lauda Mai multe despre Puia am aflat si de pe forumul vechi... dar si despre alti medici din Giulesti (Cristescu, Ion Ion, Dracea si altii) Va pupam Tamara si bebeii

#9
Vanina

Vanina
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 14 ianuarie 2003 - 15:23

Tamara..iti urez o sarcina usoara si bebei sanatosi si frumosi! Te pup! Vanina

#10
Tamara

Tamara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 16 ianuarie 2003 - 18:24

:-) Si eu Vanina te pup si-ti multumesc mult :-)! Si pe toate celelalte gravidutze, de asemenea... Nu uit nici bebelasii si mamicile lor :-) Tamara si bebeii


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -