Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum trebuie sa fie o bona ?


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Monika

Monika
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 19:18

[?] Ce calitati trebuie sa aiba o bona foarte buna ? Cine imi poate spune, din experienta ? Care defecte trebuie evitate cu orice pret ? Cum iti dai seama daca e o bona buna pentru bebelusul tau ? Ati testat vreo bona in vreun fel inainte de a o angaja? Pe ce criterii sint selectionate cele de la agentii? [cheers]

#2
Luizax

Luizax

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 20:22

Sa auda si sa vada bine, sa fie curata, sanatoasa, sa mai fi crescut copii si in primul shin primu rand sa ii placa copiii! Asta e parerea mea! (si asha e bona lu Alex) :)))) Luizax - karkotash shef!

#3
gabid

gabid

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 150 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 21:23

Sa nu fie bolnava.A mea este pensionata de boala si la inceput mi-a spus ca nu are nimic dar acum o luna a avut accident vasculat chiar la noi acasa si Simona se uita ingrozita la ea.Vreau sa o schimb! Nu trebuie sa fie prea tanara pt ca cele tinere te fura!Mie mi-a furat lucruri de ale fetei o alta care bineinteles am dat-o afara. Sa -i placa bb si sa vorbeasca cu el.Dna pe care o am e un fel de menajera pt ca eu stau acasa cu bb si numai cand ies pt o ora ramane in grija ei.Ii plac copii si tot timpul vorbeste cu Simona numai ca e bolnava... Gabi si Simonica

#4
carmina

carmina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 16:33

parerea mea, din experiente anterioare: -e bine sa fie in jur de 45 de ani, daca se poate, uratica (glumeam); iarasi e bine sa aiba copii mari si o situatie familiala necomplicata, care sa-i permita sa stea pana tarziu, sa vina o smabata, sa te insoteasca la un sfarsit de saptamana undeva afara din bucuresti, etc -sanatoasa (eu le-am pus sa-si faca o serie de analize medicale, platite de mine, la recomandarea pediatrului); prima zi la mine in casa a fost cand a venit cu analizele -evident, sa aiba rabdare cu copiii. nu este relevanta experienta ei proprie (nu ai cum sa-i verifici modul cum si-a educat copiii), ci mai degraba experienta ca baby-sitter -agentiile de plasare se lauda ca le verifica prin teste psihologice si interviuri cu un psiholog si cazierele -nu in ultimul rand, pretentiile materiale si ce este dispusa sa faca pentru banii respectivi. -sa fie o persoana mai simpla, cu bun simt, care sa nu vina doar din disperare de bani. eu: prima bona, am prins-o ca ma fura. a doua, excelenta de altfel, la 41 de ani a avut ambitia laudabila de a da la facultate (de asta spuneam de persoana mai simpla; pe aceasta bona am simtit-o de la inceput ca visul ei nu fusese sa fie bona, indiferent cat de greu ii era material). asa incat, dupa cateva luni, m-a lasat cu ochii in soarele toamnei si cu alexandru plangand dupa ea. actuala, adica a treia, am gasit-o prin agentie. am spus ce vreau, ei au venit cu doua variante. am ales-o pe dna maria pentru ca o incanta ideea de a iesi din bucuresti. este la noi de 4 luni aproape si suntem multumiti de ea. daca se va dovedi ca va fi serioasa, cum pare, se apropie de idealul de bona asa cum il vad eu: 43 de ani, pensionata medical in urma unei probleme la gat (deci nu este interesata de carte de munca), fosta muncitoare (adica se exclude cazul celei de-a doua), divortata de 10 ani (fara sot care sa nu o inteleaga), cu doi copii de 18 si 23 de ani (apti sa ramana singuri o seara sau sa-si faca mancare), cu rabdare fata de copii (ma depaseste uneori si pe mine), extrem de harnicuta si cu multa atentie la detalii. n-or fi invatat copiii mei prea multe poezii de cand sunt cu ea, dar sunt curati, hraniti, jucati, plimbati, iar casa - luna. sa dea Dumnezeu sa nu am vreo surpriza neplacuta de la ea!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -