Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fetita sau baiat?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 10:11

Sunt insarcinata in 5 luni si nu mai am rabdare pina imi spune doctorul daca e fata sau baiat.Stie cineva cum pot sa-mi dau seama de asa ceva fara o ecografie?De ex: sunt nrevoasa far sa am un motiv anume,imi plac mandarinele,etc. Tiara

#2
mama-Silvia

mama-Silvia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 17:42

Draga mea , am ceva care sa te ajute dar precizia e doar de 95%.Eu m-am luat dupa acest calendar la prima sarcina si a fost exact asa cum scria aici si acum sunt insarcinata (23) saptamani si nu am fost inca la echograf (maine am programare)dar cam stiu la ce sa ma astept.[alcool][alcool][alcool] Deci , Cercetarile efectuate de dr. Eugen Jonas (psihiatru american), timp de 10 ani , asupra 8000 de paciente insarcinate , pe care le intrba exact data in care s-a produs fecundarea , au demonstrat cu o precizie de 95% sexul copilului nenascut , fara ajutorul echografului.El s-a folosit de un calendar foarte vechi , din care astrologii preziceau sexul copilului in raport cu pozitia lunii pe cer.Astfel el si-a creat un calendar numit "Efectul lunii" demonstrand ca din cele 12 semne zodiacale , 6 sunt feminine(taur , fecioara, rac , scorpion, capricorn , pesti) si 6 sunt masculine(berbec , gemeni, leu , balanta, varsator , sagetator).Deci , daca in timpul procrearii luna se afla intr-un semn zodiacal masculin , urmasul va fi baiat , daca nu ... Deci afla cu aproximatie data fecundatiei ( eu asa am facut ) si vei vedea ce este , [cheers][cheers][cheers] Multa bafta !!! Ps: o sa-ti mai scriu miercuri sa-ti spun daca si acum s-au adeverit cele cu calendarul.Prima data am avut bafta! Silvy

#3
romana

romana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 17:57

Felicitari pentru bebe! Oare nu este mai interesant sa nu stim sexul copilului pina se naste? Poate ca ar trebui sa pastram un oarecare mister, sa fie ceva ca un fel de cadou atunci cind suferim de durerile nasterii. Pina sa ramin insarcinata si eu ma gindeam ca as vrea sa stiu sexul copilului, Dar sotul meu a spus ca el nu vrea si ca daca ma duc la ecograf sa nu-mi spuna medicul nimic referitor la sexul micutului. La inceput am fost revoltata, dar acum consider ca aceasta asteptare e foarte dulce. Eu am pregatit un prenume de fetita -Maria- , dar daca va fi baiat inca nu stiu exact ce prenume va avea. Mai este pina atunci , trebuie sa nasc in jurul datei de 25 iunie. Cel mai important lucru e sa fie sanatos si sa se dezvolte normal, cu sexul ne descurcam oricum. Cu drag , Romana

#4
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 18:18

Sa nu fie cu suparare,dar de unde stim in ce semn zodiacal e luna la un moment dat?Ai ceva info la subiectul asta?E foarte interesanta chestia cu calendarul dar eu habar n-am cum e cu luna si cu toate astea.

#5
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 06 ianuarie 2003 - 20:30

Draga Tiara, si eu sunt in 5 luni (trebuie sa nasc pe 15 mai), si eu sunt nervoasa fara motiv de cele mai multe ori, si-mi plac la nebunie citricele, as manca kilograme. Am facut eco si am aflat ca voi avea [bibe] fetita dar nu m-as baza pe semne. De ce nu faci eco, e necesara oricum si nu e nociva deloc pentru [bibe]. Sanatate si sarcina usoara! Noi trebuie sa schimbam mai multe impresii fiind la aceeasi varsta de sarcina.[pup][pup][pup]

#6
MLDiana

MLDiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 48 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 05:09

Multumesc pentru raspunsuri. Am inteles ca s-a mai discutat problema si am fost pe adresa sau adresle date de fete.Dupa calendar imi iese clar baiat.IAr baiat!Imi doream cu disperare o fata ,asta la primul bebe ,acum mai putin.Stiu ca o sa ma descurc ,chiar daca baietii sunt mai dificili. LA consultaie de cite ori ma duc(1/luna),imi ia eco insa nu-i masoara decit circumferinta capului si mie imi da o poza care nici bine nu se vede.Ultima oara ,la 18 luni am zis ca o sa-mi zica sexul copilului ,nu a fost asa ,l-am intrebat si el a zis ca este inca greu sa si dea seama .Nici macar nu s-a uitat sa vada ce e .De data asta m-am hotarit, o sa schimb doctorul .Nu vreau sa zic nimic urit la adresa lui dar m-a enervat la culme.El crede ca daca sunt la al doilea copil nu trebuie sa stiu prea multe ce se intimpla cu cel din burta.(are mini ,picioare etc?)SA trec peste asta. Acum sa termin repede pe scurt ce am de scris. Pe mine ma intereseaza sexul copilului pentru ca nu vreau sa astept inca 5 luni in nestiinta. Ultima menstruatie ,habar nu am pe ce data a fost ,l-am last pe doctor sa isi dea seama.A calculat bien data sau nu ,nu stiu(23 mai).Am inteles ca cel mai bine isi da seama intre saptaminile 18 -23,parca.Inchei aici ca m-am intins la vorba. P.S DAna D.,o sa mai vorbim. Tiara

#7
mama-Silvia

mama-Silvia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 06:28

quote:
Originally posted by Jasmine
Sa nu fie cu suparare,dar de unde stim in ce semn zodiacal e luna la un moment dat?Ai ceva info la subiectul asta?E foarte interesanta chestia cu calendarul dar eu habar n-am cum e cu luna si cu toate astea.
Ce este asa de greu ?Nu trebuie decat sa stim exact data ultimei menstruatii + 14 zile (la femeile cu ciclu regulat de 28 zile).Atunci coboara ovulul spre a fi fecundat si "asteapta " cel putin 4 zile.Deci in cele 4 zile cu aproximatie se produce fecundarea sau momentul procrearii.Daca stim exact dat ne putem da seama si in ce zodie suntem (sau am fost )la momentul respectiv si ...Bingo ![olala][olala][olala] nu trebuie decat sa vedem ce semn e : feminin (rezulta fetita) sau masculin ( baiat ). Cumnata mea s-a orientat dupa acelasi calendar si i-a iesit intocmai (am un nepotel[alcool][il][bibe]) Sanatate la toata lumea ! Silvy

#8
alinaluchian

alinaluchian

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 74 mesaje

Postat 07 ianuarie 2003 - 15:59

Sigur este asa de simplu ? Pai, ar insemna ca toti bebelusii conceputi, sa zicem , in zodia Fecioarei vor fi fetite ! Poate ca este vorba de un calcul astrologic mai amanuntit ...

#9
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 03:25

Eu zic ca toate metodele babesti nu prea merg aici...uneori si dupa ecograf s-ar putea sa ai surprize...mie toata lumea imi spunea ca o sa am baiat, dar a fost fetita ....ceea ce-mi doream....asa ca iti doresc bafta in ceea ce-ti doresti...[disco] Cristina

#10
mama-Silvia

mama-Silvia
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 05:50

[ups][ups][ups]!!! Se pare ca azi am avut o surpriza placuta zic eu dar am zis UPS !din cauza calendarului. Dupa cate ti-am promis am zis ca-ti mai scriu azi dupa echograf sa-ti spun daca imi iese chestia cu calendarul la fel , si uite ca nu a fost asa spre bucuria noastra.Ne-am dorit f, mult ca al doilea copil sa fie fata si se pare ca rugamintile mi-au fost ascultate de Dumnezeu.Dupa calendar ne iesea baiat si nu eram prea incantata , tocmai de aceea m-am rugat sa fie un copil sanatos (si totul pare ok pana acum )si daca se poate sa fie si fetita. Bingo !Cu toate ca inca nu-mi vine sa cred asa este (sper sa nu se fi inselat doctorita ).Sunt foarte HAPPY !!! Deci se pare ca este vorba totusi de cercetari mai amanuntite si... etc... Asta este , mai trebuie sa avem si putina (sau mai multa )Credinta , la urma urmei ce conteaza este doar sa fim cu totii sanatosi... Multa bafta in continuare... Silvy


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -