Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Carnet de gravida


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Michidutza

Michidutza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 14:16

Va scriu si eu acum in prag de sarbatori pentru a va intreba ceva ce ma framanta de mult timp.As vrea sa am mai mult timp pt. voi pt. acest forum minunat dar nu am timp inca lucrez sunt in saptamana 31 si nu stiu cum sa-mi mai impart timpul intre servici,casa si alte lucruri inevitabile pe care trebuie sa le rezolv.Asadar in urma cu 2 saptamani am fost la doctorita de familie nu mai fusesem din septembrie,pt a-mi lua acel carnet de gravida care am inteles ca ar trbui sa-l am obligatoriu insa dumneaei n-a stiut decat sa tipe la mine sa-mi zica ca ea nu mai are treaba cu mine ca din luna a7-a se ocupa numai medicul ginecolog de mine ca daca nu am venit in fiecare luna la control sa-mi treaca in fisa ei prezenta cred ca altceva tot nu imi facea (de cate ori am fost m-a cantarit si m-a masurat si atat)dansa nu mai are ce sa-mifaca.Asa ca va rog pe voi sa-mi spuneti daca imi trebuie neaparat sa stiu sa ma duc cu ceva mai substantial poate ii trce supararea.Va multumesc anticipat si va doresc Sarbatori MInunate alaturi de cei dragi.

#2
gabriel

gabriel
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 14:26

Carnetul de gravida il poti lua si de la medicul de familie si medicul ginecolog!Sotia mea a avut doua!! Este mai important cel de la medicul ginecolog( fisa cu evolutia sarcini)[hia][flo][flo] Gabriel - tatic! [cheers][copil]

#3
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 14:29

eu stiam ca acel carnet de gravida il da ginecologul de la prima intilnire si in el noteaza tot ce se intimpla pe parcursul sarcinii (observatii, analize etc). cit despre medicul de familie...schimba-l!

Imagine postata Mosuleee nu ma uita cu bebelashuuuuImagine postata

#4
zulu

zulu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 15:14

da.. mie mi-a dat doc. mea de familie de la inceput acest caiet de gravida, dar nu iti trebuie neaparat.. cand m-am dus cu el la doc. ginecolog.. s-a si strmbat... e bine sa ai la tine un dosar cu foile pe care scrie doc. la fiecare vizita.. daca nu ai caiet.. Nastere usoara! Sarbatori fericite! A! despre medicul de familie.. schimba-l!!!!! zulu [pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam][pegeam]

#5
lore

lore
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 16:29

Eu am fisa de la medicul ginecolog care ma urmareste si in care sunt trecute rezultatele analizelor facute,greutatea si tensiunea la fiecare control,rezultatele ecografiilor (doctorita are ecograf si la fiecare control stabileste BPD copilului,observa placenta,alte masuratori),medicamentele sau vitaminele pe care le-a prescris in timpul sarcinii,alte observatii.

#6
corinag

corinag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 18:30

Eu am carnet de gravida primit de la medicul meu de familie, dar de fiecare data il uitam cand mergeam la ginecolog. La medicul de familie mergeam cam la 1 luna si 1/2 si, in principiu ma cantaream si imi lua tensiunea si ii dadeam cate o copie xerox a analizelor pe care le faceam la indicatia ginecologului. La cel din urma mergeam cam la 3 sapatamani si de fiecare data imi completa o fisa:greutate, observatii in urma ecogr si a controlului 'la masa'. Acum sunt in saptamana 32 de sarcina. Nu este nici o problema in a nu avea carnetul de gravida. Mai bine schimba-ti medicul de familie. Vei avea nevoie de el ptr a-ti elibera concediul pre sau post natal. Sarcina usoara si Sarbatori fericite.

#7
corinag

corinag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 20 decembrie 2002 - 18:31

Eu am carnet de gravida primit de la medicul meu de familie, dar de fiecare data il uitam cand mergeam la ginecolog. La medicul de familie mergeam cam la 1 luna si 1/2 si, in principiu ma cantaream si imi lua tensiunea si ii dadeam cate o copie xerox a analizelor pe care le faceam la indicatia ginecologului. La cel din urma mergeam cam la 3 sapatamani si de fiecare data imi completa o fisa:greutate, observatii in urma ecogr si a controlului 'la masa'. Acum sunt in saptamana 32 de sarcina. Nu este nici o problema in a nu avea carnetul de gravida. Mai bine schimba-ti medicul de familie sau ofera-i vreun pachetel de Sarbatori. Vei avea nevoie de el ptr a-ti elibera concediul pre sau post natal. Sarcina usoara si Sarbatori fericite.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -