Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

trompe infundate


9 raspunsuri la acest subiect

#1
GABI

GABI
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 14:06

sint Gabi si doresc sa aflu cit mai multe despre obstructia trompelor, instilatii si anovulatie.

#2
marlen

marlen
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 14:53

Buna Gabi,in urma unei HSG ,doctorul la care ma tratez mi-a spus ca am o trompa infundata si una buna.Am inteles ca se pot desfunda si in urma HSG-ului, dar la mine nu s-a intamplat si am facut un tratament cu laser si infiltratii timp de zece zile. Acest tratament nu este numai pt.desfundarea trompei cat si pentru permeabilitatea si evitarea unei infectii a trompei bune. Tu ai fost diagnosticata cu ambele trompe infundate? Daca se poate sa dai mai multe amanunte.

#3
GABI

GABI
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 15:41

Multumesc pentru raspuns Marlen In urma HSG a rezultat o trompa infundata si una cu canalul foarte subtire si sinuos. Am facut instilatii 5 zile luna asta si urmeaza o alta serie de 5,luna viitoare, dupa care voi face iar HSG pentru a vedea rezultatul obtinut. Problema este mai complicata pentru ca nu am ovulatie, si la stimularea facuta cu clomifen nu s-a intimplat nimic, adica am avut intr-o zi temperatura 37 si saltul fata de ziua precedenta a fost de 5 diviziuni dar, a doua zi a revenit la 36.5 ceea ce (spune doctorul) n-ar fi ovulatie. Dupa instilatii ( le-ai facut pe toate 10 o data?) ce ti-a spus medicul? (sau esti deja insarcinata?)

#4
marlen

marlen
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 16:17

Gabi, inca nu sunt insarcinata,tratamentul l-am facut luna aceasta si au fost 5zile de infiltratii si 5zile de laser ,intercalate.Dupa urmatoarea menstruatie trebuie sa fac o cauterizare si dupa aceea astept rezultate [bibe]

#5
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 30 noiembrie 2002 - 12:37

Marlen, Ma intereseaza f. mult unde ai facut tratamentul si in ce a constat. Mie mi-a fost pus diagnosticul de trompe infundate, dar aici solutiile sunt mai empirice...nicidecum laser. Te rog pt. informatii. ileana

#6
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 30 noiembrie 2002 - 12:40

Gabi, Faci HSG ATAT DE DES? mIE MI-A ZIS DOCTORUL CA NU SE PIATE REPETA INTR-UN INTERVAL MAI SCURT DE 6 LUNI, AM CITIT PE URMA PE NET ASTA...cica sensibilizeaza trompele.. ileana

#7
marlen

marlen
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 decembrie 2002 - 11:42

Buna ILEANA, eu sunt din Braila, dar am gasit un doctor f.bun in Galati care are un cabinet cu o aparatura f.moderna-ecograf tridimensiona,colposcop,laser. Si eu stiu ca nu se poate face HSG la un interval mai mic de 6 luni, pentru ca de fapt este o radiografie .

#8
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 02 decembrie 2002 - 13:46

Marlen, In Brasov nu ca nu exista , dar nici nu am auzit la vre-un doctor sa spuna ca exista nu stiu ce tratament cu laser. Din cauza asta sunt f. interesata, poti sa-mi spui mai multe? In ce consta tratamentul, cum decurge...etc. chiar si cat costa, daca se face internata sau in ambulatoriu.... ileana

#9
marlen

marlen
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 decembrie 2002 - 15:50

ILEANA, Tratamentul cu laser l-am facut intercalat cu infiltratii cu penicilina si hidrocortizon;(o zi infiltratii, o zi laser)infiltratiile sunt dureroase iar laserul nu(efectiv nu simti nimic). Tratamentul a durat 10 zile si l-am facut la cabinetul privat al doctorului(fiecare sedinta dureaza cam 10').Ca pret,m-a costat 150000 sedinta plus cam 600000 tratamentul . Sper ca toate acestea sa-ti fie de folos. Eu cred ca trebuie sa existe si in Brasov un cabinet mai bine dotat-poate te ajuta cineva din Brasov care citeste FORUMUL.

#10
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 02 decembrie 2002 - 16:29

Marlen, Merci mult. Iti spun sigur in Brasov nu este nici cabinet nici medic care sa utilizeze laser pt. asa ceva... Multa bafta. ileana


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -