Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tetina versus san


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 02:10

Fetelor am si eu o nelamurire: pediatru mi-a spus ca pana la 2 luni sa nu dau bebicului lapte din biberon si numai cu lingurita ca imi va refuza sanul, insa cunosc persoane care au dat de la o saptamana si san si biberon. Eu lipsesc in fiecare zi cam 3-4 ore si mulg lapticul pe care il da mama.Credeti ca bebe la o luna ar putea bea o masa pe zi din biberon "fara riscuri"?

#2
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 02:18

Bineinteles ca da. Citeodata pediatrii astia nu stiu decit sa sperie tinerele mame. Zeci de mame care merg la servici se mulg, ca bbeii sa poata beneficia de laptele de la san. Pe Alexicu meu l-am alaptat la san, mai mult de 2 ani. Ma mulgeam cateodata numai ca si sotul meu sa poata simti si el bucuria de-al hrani pe fiul lui. Ai grija de tine si bebe mic, si nu-ti fie teama bebe o sa suga la san in continuare. [bibe]pupici lui bb. garo

#3
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 02:25

Delia,fetita mea a supt si la san si la biberon,fara probleme.Intii o puneam la san si daca mi se parea ca nu se satura,ii mai dadeam si din biberon,completare..de multe ori refuza biberonul sau sugea doar citiva ml si eu intelegeam ca nu ii mai este foame. Si eu auzisem ca daca ii dai biberon va refuza sanul,dar la noi nu a fost asa;eu cred ca daca e obisnuit sa suga la san nu-l va refuza chiar daca din biberon laptele vine mai usor. Eu cred ca nu-ti va refuza laptele tau baut din biberon(asa am inteles ca vei face) si va suge si la san cu aceeasi placere. Spor la alaptat! Alina

#4
Amalia

Amalia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.286 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 02:33

Buna Delia, Din experienta proprie iti spun ca pediatrul are dreptate. Copilul ca realiza ca este mult mai simplu sa traga laptele din biberon decat sa suga la san. Bebeblusii au oricum perioadele in care vor refuza sanul (mai mult sau mai putin vizibile). Al meu s-a manifestat ca la carte si a refuzat sanul la 3 saptamani, la 3 luni si la 6 luni. Daca tu lucrezi si-i da altcineva laptele, va ajunge sa-ti refuze sigur sanul, dar cu MULTA RABDARE SI PERSEVERENTA din partea ta, vei trece si peste perioada asta si va ajunge sa le ia pe amandoua fara probleme. Ideea este sa nu renunti indiferent cat de mult se va impotrivi el. S-ar putea sa dureze aceasta criza si o saptamana, dar nu trebuie sa disperi. La fel am patit si eu si timp de o saptamana imi urla constant la toate mesele cate 45 de minute, pana incepea efectiv sa manance. Incerca sa se indeparteze de san si tipa. Imaginea e descuranajta, dar trebuie sa ai rabdare ca va trece si va fi bine. Poate puiul tau ca fi mai intelegator si nu vei avea atata bataie de cap cu el. Cel mai important este sa nu renunti! Dupa ce va trece perioada de criza va ea fara probleme si la san si din biberon. Iti doresc multa bafta si sa ne tii la curent cu evolutia alaptarii.

#5
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 02:51

Amalia are dreptate. Este inca mic, daca mama ta ii da cu biberonul risti sa nu mai vrea deloc la sin si sa fii nevoita apoi sa te mulgi tot timpul ca sa-i dai la biberon! Si eu, in maternitate, inainte sa am lapte, i-am dat complement cu cescuta. Asa ne-a invatat la cursurile de alaptare de la maternitate si asa m-au sfatuit si asistentele... De abia dupa 3-4 luni, cind sunt ei mai maricei si suptul la sin este de-acum "invatat" bine nu mai risti daca ii dai si biberon. [pup]

#6
oanaesn

oanaesn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 09:40

In maternitate, pana sa se dumireasca bine mamele ce si cum, asistentele hraneau bebeii cu biberonul cu niste tetine de curgea ca la robinet! Asta a durat cam 5 zile! Acum bebe face 5 luni si o alaptez doar la san, foarte greu accepta biberon. Asa ca...

#7
miruna

miruna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 10:15

Nu stiu in ce carte scria ca e recomandat sa se dea copilului inca de la nastere de cateva ori pe saptamana lapte din biberon.Pentru a se obisnui cu el.Din pacate eu am citit tarziu cand bb nu a mai acceptat biberonul deloc.Asa ca eu sunt pentru a-i da lui bb si din biberon.Eu la urmatorul bb asa o sa fac.

Miruna si bebe Nicolas[copil]
Sper sa aveti intotdeauna loc in viata voastra pentru inca un prieten.[i]

#8
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 10:50

la noi e chiar un caz si mai ciudat: de obicei ii dau piept. in unele cazuri, mai ales noaptea, ma mulg si mai tarziu ii dau laptele in biberon. numai ca bebicul il refuza, adica deschide gurita pt biberon, dar il tot impinge afara cu limbuta. ei bine, acelasi biberon, refuzat mai inainte, il soarbe cu nesat daca are in el formula. ei ce mai ziceti si d-asta ?! [8)]

#9
Theodora

Theodora

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 256 mesaje

Postat 27 noiembrie 2002 - 11:44

Si eu am alaptat si am dat biberonul in acelas timp fara problem timp de cinci luni jumate pina am intrerupt alaptatul la sin.
Am incercat aceasta varianta pentru ca,avind [bb][bb] gemeni,lapticul meu nu era de ajuns si erau fericiti in ambele cazuri...
Depinde insa de bebe,unii accepta,altii nu...

Imagine postata
Imagine postataMARRY CHRISTMAS
THEODORA ALEXANDROS GIANNIS

#10
Delia

Delia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 28 noiembrie 2002 - 01:23

Multumesc pentru raspunsuri, cred ca voi experimenta tetina avand in vedere raspunsule voastre atat de variate.Dupa ce mi-ati scris am impresia ca depinde de fiecare bebelus in parte.Va tin la curent. Pupici pentru voi si bebei!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -