Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O intrebare despre doctori


16 raspunsuri la acest subiect

#11
vladosmina

vladosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 noiembrie 2002 - 21:49

Raspunsul acestei intrebari depinde de tara la care te referi. Spre exemplu in Danemarca, daca sarcina este normala nici nu vezi ginecologul, pentru ca doctorul de familie si o moasa te consulta pe perioada sarcinii. Doctorul de familie face si controlul ginecologic si analizele,iar moasa doar masuratorile normale si proba de urina. In final de nascut nu nasti cu ginecolog( daca totul decurge normal), ci cu o moasa( care e posibil sa nu fie cea care ti-a monitorizat sarcina). Mai mult, pe perioada travaliului e posibil sa nu ai tot timpul aceeasi moasa, daca se schimba turele. Oricum, daca intervin probleme, vine medicul ginecolog de garda. cosmina

#12
Bettina

Bettina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 noiembrie 2002 - 01:14

[hia]subscriu la mesajul Cameliei pentru ca in Austria tot asa se prezinta situatia. Numai bine, Madi & Antonia Nicole

#13
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 12 noiembrie 2002 - 02:25

in Canada, de obicei doctorul tau este afiliat unui spital, el avand si cabinetul lui in paralel. in spitalul respectiv exista o asa-numita comisie de doctori, care fac cu randul la nasteri , prin rotatie. prin urmare, cand iti vine sorocul sa nasti, te va asista doctorul de serviciu din ziua respectiva si, cu putin noroc, chiar doctorul tau. la mine comisia avea vreo 14 doctori, asa ca slabe sperante sa am parte de doctorita mea. da' nu ma plang, si cele 2 asiatice au fost tare de treaba!

#14
alexy

alexy
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 12 noiembrie 2002 - 11:53

Ma gindesc ca au si ei dreptate daca ar veni ptr. toate pacientele lor ce viata ar mai avea insa ei nu stiu sa se limiteze la mai putini pacienti de care sa aiba timp sa se ocupe ,eu am fost sub observatia unei dr. si cind am avut probleme sa ocupt alt medic ptr ca nu a binevoit sa raspunda la telefon.Deci, depinede de medic.[pup]

#15
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 18 noiembrie 2002 - 00:11

In Romania e bine sa nu nasti cu doctorul de garda ci sa ai medicul tau (cel care a urmarit sarcina). Eu am nascut cu doctorita care ma stia de la inceputul sarciniii - dar am vazut in timpul cat am fost in travaliu si dupa cum se purta medicul de garda cu cele care nu aveau medicul cu ele - si nu as dori nimanui sa treaca prin asta!

#16
narcisa

narcisa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 18 noiembrie 2002 - 13:43

Si eu subscriu la mesajul Cameliei; n-am nascut cu doctorul meu dar am nascut cu un doctor roman, intimplator era de garda pentru ca bebe a vrut sa vina pe lume cu 3 saptamani mai devreme; narcisa + Patrick

#17
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 18 noiembrie 2002 - 15:19

uite inca un domeniu in care iti vine sa multumesti ca in ro , cu bani, te simti bine... adica un ginecolog romin care stie ca va fi platit binisor va veni la capatiiul pacientei sale cind va fi chemat....pacat insa ca asta nu e ceva normal, mai bine nasti cu alt medic, cu alta moasa, cu cine o fi, dar se poarta bine cu tine si cu celelalte paciente si atmosfera e ok pt toti, fir-ar sa fie romanie!!!! care ziceati ca v-a apucat dorul de ro?!!! iris


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -