Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cezariana


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Onetzica

Onetzica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 13:49

In cat timp te refaci dupa cezariana? Durerile se mai estompeaza dupa o saptamana sau sunt tot asa intense?

#2
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 14:09

Prietena mea s-a refacut intr-o saptamana, iar durerile mari au fost 2 zile, timp in care i-au facut calmante. In rest, dureri suportabile dar ea a luat si algocalmin fiole. Drept nu a putut sa mearga decat dupa vreo 2 sapt. Succes prietenei tale. Laura V.

#3
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 14:09

Eu am avut o cezariana in luna iulie. Nu te speria, nu exista dureri chiar asa de mari. Pe mine in primele zile ma durea doar daca tuseam sau rideam [:D] Cum eram putin racita...hmmm. In cazurile astea trebuie sa apesi tare pe cicatrice, ca sa nu te doara prea tare. Oricum, se reface repede, nu te speria! Dupa numai citeva zile poti chiar si sa rizi! [pup] O&A

#4
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 14:13

Eu am nascut prin cezariana.In primele zile durerile au fost mai mari dar primeam medicamente pentru asta si era destul de bine.La 4 zile am cerut sa fiu externata si m-au lasat ca totul era o.k. La o saptamana dadeam deja cu aspiratorul prin casa si acum nici nu mai stiu c-am avut cezariana .[^]

#5
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 14:19

Eu am avut perfuzii cu morfina, primele doaua zile (de aceea nu m-a durut!) Apoi am continuat sa iau Dafalgan. De mers, trebuie sa o faci cit mai curind posibil, dupa operatie. La mine, imediat dupa ce a trecut efectul anesteziei m-au obligat sa ma ridic din pat si sa fac citiva pasi. A doua zi mergeam deja perfect!!! Asta e tot secretul, pina nu se "prinde" operatia trebuie sa te misti cit mai mult, ca sa nu "traga" si sa se prinda bine, natural. Mama a ajuns la mine a treia zi si chiar nu-i venea sa creada ca fusesem operata! [cool] [pup] O&A

#6
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 14:21

Depinde de fiecare persoana, am doua prieten care si-au revenit foarte repede dupa, in schimb eu am tras luni de zile (am avut probleme cu operatia). Asa ca... nu se stie niciodata![hia] dana

#7
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 14:31

Doar cat am fost spitalizata am simtit durerea, care oricum se estompa cu fiecare zi care trecea. Acum, dupa 2 ani, nimic nu imi aminteste ca am fost operata. Doar minuscula cicatrice. [flo] Violeta

#8
Onetzica

Onetzica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 14:35

Fetelor o sa-i transmit ca sa nu se sperie prea tare. e saracuta de ea tare speriata. Pana in ultima clipa ea a fost convinsa ca naste normal dar...asta este. VA pupicesc si va multumesc de raspunsuri.

#9
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 06 noiembrie 2002 - 14:43

Eu mi-am revenit f.repede dupa cezariana si nu mi-au facut nici un fel de calmant(pentru ca nu se gasea in spital si nici in farmacii algocalmin).Intr-adevar,locul doare cam 1 saptamina-doua,la mine a mai curs de la operatie un pic de grasime,dar abia iesita din spital,la o saptamina,intindeam rufe bine mersi,cocotata pe scaun.Am inteles ca cel mai important este sa te ridici din pat la citeva ore dupa operatie,fiindca iti revii mai repede.Ideea este ca fiecare organism reactioneaza altfel la taietura,dar e bine sa aiba in casa niste calmante pentru orice eventualitate.Si i-ar mai trebui niste pansament steril si fasa pentru inlocuit in fiecare zi.Multa,multa sanatate si refacere grabnica !!! Cristina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -