Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

prima pereche de incaltaminte


10 raspunsuri la acest subiect

#1
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 12 octombrie 2002 - 19:46

desi nu suntem la prima se pare ca de data aceasta chiar avem probleme, tinand cont de faptul ca fetita noastra a inceput sa mearga singurica si pe afara. deci, povestea este urmatoarea: i-am cumparat ghetute de toamna dintr-un raion special pt.copii unde madame de acolo vine si masoara lungimea si latimea picioruselor, se uita daca copilul are nevoie de talpa speciala pt.platfus, etc. asa ca eu increzatoare am lasat treaba in mana madamei , nu de alta dar in afara de estetic nu stiu prea multe. intr-un final dramatic, a fost decretat: ghetutele rosii de la firma x, scumpe al naibii, dar ce conteaza, important este sa fie bune calitativ. si uite asa contabilizez cazaturile fetei zilnic si fac studii in legatura cu ce este in neregula la ghete, sotul spune ca sunt inalte in spate eu ca defapt se impiedica in bombeu si razboiul [:D]este in toi. concluzia, saptamana viitoare cumparam alte ghete, insa din experienta voastra ce-mi recomandati, ce este cel mai important la prima pereche de incaltaminte caci eu sfaturi madamei nu ii mai cer[^]. multumesc ari&celine

#2
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 12 octombrie 2002 - 21:18

ariadne nu crezi ca se impiedica din alta cauza? cind incep sa mearga in special afara mai toti devin mai neindeminatici, ori sint pe teren strain, ori vor sa faca mai multe, eu zic sa ai rabdare putin, e si ea emotionata.....tot gehete inalte la spate si cu bombeu o sa ii iei...si la marimea ei parca nici nu conteaza ca au talpa moale si tare; cind iris a inceput sa mearga am studiat in patru labe pe linga ea si am vazut ca ma stresez degeaba, si=a dat ea drumul pina la urma; ce ati luat elefanten, topolino...mai ai rabdare iris

#3
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 12 octombrie 2002 - 21:36

naturissimo, sau ceva de genul acesta. celine merge destul de bine in casa, i-am pus ghetutele si in casa, cu ele se impiedica tot timpul. mai are o pereche de pantofi cu care merge prin casa insa niciodata nu si-a bombat nasucul in halul asta! ideea este ca se vede clar ca ceva o jeneaza si nu pot sa realizez ce anume si care este diferenta dintre pantofii vechi si ghetele astea noi!! cat despre mersul de-a busilea, am exersat si eu insa am renuntat, coloana!!!![:D] ari&celine

#4
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 13 octombrie 2002 - 13:32

O fi talpa mai putin flexibila?

#5
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 13 octombrie 2002 - 13:36

vilma, DAAAAAAAAAAAAAAA!!!! insa stau si ma intreb daca asta este cheia, am impresia ca ea oricum nu flexeaza talpa piciorului cand merge. ari&celine

#6
coryna

coryna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 13 octombrie 2002 - 16:39

DRagos a invatat sa mearga cind era vara si in casa mergea descult si mergea bine, iar afara cind i-l puneam sa mearga mergea cam impiedicat din cauza ghetutelor, deoarece nu mai simtea pamintul, nu avea contact direct asa cum are cind merge descult. Dar cu timpul o sa se atenueze acest disconfort. Totusi, eu nu i-am luat ghete mai inalte si cu bombeu, ci o pereche de ghetute-sandale din piele moale si cu talpa mai flexibila, captusite tot cu piele si cu taloneta. In ghetuta trebuie sa intre degetul tau (daca ai degete groase renunta) si daca trage de sireturi sa si le bage in gura ia ghetute cu arici sau cu catarama. Oricum cind ii vei cumpara alte ghetute se va impiedica din nou pina se obisnuieste.

#7
vladosmina

vladosmina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 octombrie 2002 - 18:54

Nu cumva sunt prea mari ghetutele? La noi asta a fost problema. Sa nu-ti imaginezi ca i-am luat bartai ghetutele, dar acel centimetru suplimentar uneori ingreuneaza mersul. Se va obisnui cu timpul. O sa indoaie si talpa in timp, la inceput sunt mai stangaci si merg ca niste rate. Sa fii atenta ca: in interior sa nu existe cusaturi care sa o jeneze, si sa nu ii vina pantoful exact sub glezna ca sa o frece si sa-i faca bubita. Astea pe langa marime potrivita, material bun, talpa flexibila. cosmina

#8
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 14 octombrie 2002 - 19:30

multumesc pt.raspunsuri, ei , astazi i-am luat alta pereche de ghetute cu care chiar merge binisor!!!! prea tarziu, insa tare mi-ar place sa le returnez pe cele vechi!![:(] vechi de o saptamana... ari&celine

#9
cristinacsa

cristinacsa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 802 mesaje

Postat 14 octombrie 2002 - 19:39

quote:
Originally posted by ariadne
multumesc pt.raspunsuri, ei , astazi i-am luat alta pereche de ghetute cu care chiar merge binisor!!!! prea tarziu, insa tare mi-ar place sa le returnez pe cele vechi!![:(] vechi de o saptamana... ari&celine
Pai n-au trecut inca 14 zile, nu poti sa le duci inapoi?

#10
ariadne

ariadne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 14 octombrie 2002 - 20:54

cristina, nu stiu ce sa spun, le-a incaltat deja, sunt destul de lovite si julite, mai ales bombeul[:(] dar ma mai gandesc...desi nu cred ca as rezolva mare lucru, au ei ausbildung serios la activ ca sa ma convinga ca defapt ghetutele sunt bune, copilul este de vina ca nu stie sa mearga[:D] multumesc ari&celine


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -