Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Doua MARI intrebari


17 raspunsuri la acest subiect

#11
alssa

alssa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 19:20

Dragele mele. Va multumesc din tot sufletul pentru incurajarile voastre, pentru sfaturi si pentru sentimentul de solidaritate pe care mi-l conferiti. Macar stiu ca nu sint singura care trece prin asa ceva, la modul ca nu ma simt totusi asa de vinovata... Am sa ma duc miine din nou la d-na doctor sa vorbesc cu ea si sper sa evit o noua internare. Sper sa ma intorc cu vesti bune.

#12
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 19:52

Eu am avut o sarcina perfecta pina in a 27 saptamina, cind am avut o scurgere de singe minora. M-am dus imediat la urgenta (seara la zece). Am stat sub observatie si sub monitor 24 de ore . Durerile s-au intetit, au devenit din ce in ce mai puternice, au inceput si contractiile, surgerea de singe a devenit foarte importanta si colul a inceput sa se dilate. Ginecologul meu, care intimplator era de garda in noaptea aceea a decis sa-mi faca cezariana si asa s-a nascut Antonia la 28 de saptamini. Tare as fi vrut sa am o alternativa si sa pot sa o mai pastrez "inauntru" macar citeva saptamini. Nici acum nu sint sigura daca se mai putea face ceva pentru a prelungi sarcina. Aici in Canada, doctorii nu iti dau nici un fel de informatii, esti considerat prea "incult" ca sa-ti explice ce se intimpla. Eu ti-am povestit toate acestea pentru ca as fii preferat sa indur eu personal cit mai mult si sa stau in pat luni de zile, decit sa am un copil prematur. Sint atitea riscuri potentiale cu copiii prematuri, ca orice zi care trece este un mare cistig. Asa ca incearca sa fii cit mai tare, relaxeaza-te si rezista cit mai mult, chinul prin care treci merita cu prisosinta... Mult curaj [:I], Oana

#13
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 20:46

Oana, In ce regiune esti si unde ai nascut? Cristina

#14
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 21:01

Alssa, Eu taman ce m-am intors de la dr. Domnisoara mea a bagat la greu suturi in ecograful D-nei doctor si a facut-o si sa scoata o injuratura cand a dat de capul ei la control. Partea buna la mine e ca am cerclajul si ca firul nu era in tensiune. Asta m-a scapat de masuri drastice gen spital dar in rest recomandarea a fost liniste totala.Inclusiv fara stres ca pot agita bebeul. Mi-a recomandat si mie Diazepam 1/2, una ca se mai linisteste situatia si doi pt ca nu am mai dormit de cateva nopti. In plus no spa, duvadilan si scopantil de 4 ori pe zi. Pupici pe burtici, Marina si Sutuletz

#15
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 21:49

quote:
Originally posted by khristin
Oana, In ce regiune esti si unde ai nascut? Cristina
Eu locuiesc la Montreal si am nascut la spitalul cel mai aproape de unde lociuesc, Montreal Jewish Hospital, care este considerat cel mai bun din oras si in plus are sectia neonatala (pentru copii prematuri sau cu probleme) dintre cele mai bune din Canada. N-a fost decit o intimplare ca am ajuns la acest spital (ginecologul meu este afiliat acolo)deci nu am nici un merit...Din fericire, in cazul meu a fost extrem de important ca fetita a avut cea mai buna ingrijire posibila... Oana

#16
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 08 octombrie 2002 - 23:14

Buna...:) Imi pare rau sa aud ca in continuare nu te simti bine... Cred ca daca durerile pe care le ai noaptea continua, ar fi mult mai bine sa fii internata decat sa stai acasa... Stiu ca ti-e groaza de spital, nimanui nu-i place, insa ati fi mi in sigurantza acolo daca se inrautatesc lucrurile. Ceea ce ma rog lui Dumnezeu sa nu se intample. Sa ne dai de veste maine cand te intorci de la doctor. Si nu in ultimul rand, sa fii puternica si hotarata s-o tii pe Clara cu tine cat mai mult, fiecare zi e extrem de importanta de acum... Mai ai putin, putin... inchide-ti ochii si odihneste-te cat mai mult si zilele vor trece repede-repede... ai sa vezi... Teama cu ruptul apei am avut-o si eu, pana in ultimul moment...si cand am vazut cata "apa" am avut... mi-a fost clar ca n-as fi avut cum sa mi se rupa apa si eu sa nu simt...E o cantitate considerabila de lichid care te inunda efectiv brusc, nu se compara cu alte senzatii, ai sa-ti dai seama, nu-ti face griji. Sa dea Dumnezeu insa sa-ti rupa doctorul apa si sa nu ti se intample tie. Fii optimista! Iti doresc nopti linistite, vise frumoase si ... astept vesti bune maine. Va pup cu drag pe toti 3, Florina P.S: Ghici cine va fi tatic in mai! Incepe cu Z. si a fost laborant la LBI. :) Sper sa nu muste de urechi bb-ul. :P

#17
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 01:56

Alssa draga,fii calmaaaaaa si mergi fuga fuguta la medic. Sanatate multa si transmite-i Clarei sa mai stea la caldurica! Cu drag, Alina

#18
corinag

corinag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 09 octombrie 2002 - 11:17

Imi pare rau sa aud despre voi amandoua ca nu va simtiti tocmai bine. Alssa draga, cred ca ar trebui sa-i spui dr tot ceea ce te nelinisteste caci, toata starea asta de neliniste il influenteaza pe bb al tau. Gandeste-te la el si incearca sa te calmezi un pic. Sunt sigura ca toti cei din jurul tau inteleg prin ceea ce treci, deci nu te mai andi si la asta. Poate ar fi mai bine daca ai sta cateva zile in spital, sub observatie. Eu sunt in saptamana 22, am si eu ceva spaime (mereu mi-e frica ca nu cumva sa sangerez,ca bb misca cam mult-am pierdut o sarcina mai demult si sigur nu ma voi linisti decat cand imi voi tine bb-ul in brate)dar, ma imbarbatez, deocamdata merg la serviciu,sofez desi imi este cam greu. Va imbratisez si va tin pumnii la amandoua:sa fie totul bine cu voi si bb-ii vostri! Corina


Panic Questions

  • Sarcina

    magdaandr
    - Ieri, 17:49

  • Stafilococul auriu

    Roxana2024
    - aug 28 2024 15:43

  • Sarcina

    barbumihaela123
    - aug 25 2024 16:44

  • Inseminare asistată

    Minnie4
    - aug 05 2024 15:28

  • Mary06
    - aug 02 2024 22:03

Last Blogs

  • Surioara mai mare vrea un frățior ! 🥰

    Gyo98
    - Ieri, 23:04

  • Curs puericultura

    Roxxxi
    - Ieri, 21:25

  • Bagajul de spital

    dianaa___
    - Ieri, 15:14

  • Stresul de la lucru

    Anda130691
    - Ieri, 14:01

  • 34 de săptămâni de sarcină

    MAM16
    - Ieri, 10:39

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -