Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este alaptatul dureros?


1 raspunsuri la acest subiect

#1
Iris 72

Iris 72
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 22:32

Imi cer scuze, din greseala am apasat pe Enter si n-am apucat sa scriu. Sant o viitoare mamica si ma ingrijoreaza ceea ce am auzit. Se pare ca alptatul e foarte dureros mai ales la inceput. Una din prietenele mele imi spunea zilele trecute ca pentru ea alaptatul a fost unul dintre cele mai dificile momente de dupa nastere, alapta si-i curgeau lacrimile de durere. Pentru ea, si nu numai, (toate colegele din salon am inteles ca s-au confruntat cu aceeasi problema), a fost ingrozitor. Tot ea mi-a spus, auzind de la o verisoara de-a ei sfatuita de medic, ca incepand din luna a-VI-a de sarcina sa-mi frec sfarcurile cu un prosop zilnic, astfel ele se intaresc si-mi va fi mult mai usor cand voi alapta. Imi doresc din tot sufletul sa-mi pot alapta copilul. Stiu ca laptele matern nu poate fi inlocuit cu nimic altceva.

#2
755_37Andutza

755_37Andutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 23:07

Stai linistita!In general nu e absolut deloc dureros.Poate fi,mai ales la inceput,dar exista tot felul de creme care protejeaza sfarcurile.Eu am inceput sa simt un pic de durere din maternitate si am cumparat chiar de acolo o crema nemteasca,nu mai stiu cum se numea,pe care o aplicam inainte si dupa alaptat,nici nu trebuia sa ma spal inainte de alaptat pt. ca era buna si pt gurita bebicilor iar pe mine ma proteja.Am folosit-o vreo cateva zile si dupa aia din cand in cand cand se mai irita un pic sfarcul si asta numai in primele luni.Pot sa-ti zic ca nu am mai avut nici o problema si am alaptat pana la 2 ani si o luna[8D][8D][8D]fara nici cea mai mica problema.Deci vorbeste la farmacie si vezi ce crema poti cumpara pt asa ceva(sau poate gasesti chiar in maternitate)si daca te doare cat de putin iti dai cu crema pt ca daca stai sa te doara si ajungi sa faci rani grave sigur ca e mult mai rau.Succes! Sarcina usoara si un bebic frumos si sanatos! Eu sunt Andreea,mamica Alexandrei,minunea mea,nascuta pe 18 iulie 2000.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -