Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

garnituri pentru fripturi


16 raspunsuri la acest subiect

#1
moni

moni
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 20:59

Mai fetelor,imi dati si mie cateva idei de garnituri pentru fripturi ?Sotului meu daca i-as da fripturici in fiecare zi ar fi foarte multumit!![:p]Ei! 'da simple parca nu prea merg..... Astept sugestiile voastre!![:I] moni

#2
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 21:48

Aoleuuuuu...ce pofta mi-ai facut ...ca aici nu pot sa fac si eu o friptura pe gratar ca incepe indata alarma sa sune.....trebuie sa ne luam alt gratar.....pana atunci visez la fripturile tale, moni.....hmmmmmm Cristina

#3
Camelia

Camelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 04 octombrie 2002 - 22:06

Uite o reteta simpla si mult cunoscuta (poate o stii si tu si eu scriu degeaba [:D] ):Cartofi unguresti.Se fierb catofii in coaja.Dupa ce s-au fiert, se curata si se rad (prin razatoarea cu gauri mari).Separat calesti o ceapa (taiata marunt-marunt) in ulei si adaugi putina boia de ardei dulce.Amesteci ceapa cu cartofii , adaugi sare dupa gust si.....gata! [:D] Mie imi plac atat de mult ca nu-mi mai trebuie nici o friptura langa ei! [:D]

#4
Adela P

Adela P

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 211 mesaje

Postat 05 octombrie 2002 - 22:46

O reteta care noua ne palce tare mult si e tare simpla. Cartofi pireu cu usturoi copt Ingrediente: -O capatana de usturoi(cam 5-6 catei) -cartofi (cati poftesti) -putin unt -lapte -sare Se pune capatana de usturoi nedesfacuta, la copt, cam 1/2 ora, sau pana e usturoiul molicel. Intre timp se fierb cartofii normal ca pt pireu. Se face apoi pireul de cartofi, se amesteca usturoiul(desfacut de foi, sau stors), untul, laptele, sarea, si eu mai pun si praf de usturoi sa fie mai gustos. Bon appetit![;)] Adela

#5
palmyrah2002

palmyrah2002

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 411 mesaje

Postat 06 octombrie 2002 - 13:56

Una supeeer usoara: Pui in tava,linga friptura,cartofi si morcovi taiati rotund,apoi cam cu 20' inainte de a fi gata pui niste porumb si mazare din conserva.Presari deasupra un pic de suc de rosii si un pic de patrunjel verde si lasi 20'la cuptor.Eu zic ca este f.buna.Pa!pa!Multa sanatate!Cristina

#6
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 10 octombrie 2002 - 14:46

Io i-am facut sotzului meu, cand speram sa-l bag pe hrana mai slaba, o fripturika de vita linga care i-am dat fro 3 morcovi subtzirei, broccoli fiert cu un pik de unt si am presarat verdeatza peste toate. Arata super bine totul, iar de gust, nu mai zik...... danat

#7
miruna

miruna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 octombrie 2002 - 17:18

Sotului meu ii plac mult cartofii frantuzesti. Fierbi 9 cartofi in coaja.Separat amesteci 3 oua fierte taiate felii cu o cana de smantana si cascaval ras, sare si piper. Ungi cu unt un vas rezistent la cuptor si asezi un strat de cartofi felii , un strat de sos .Deasupra trebuie sa fie cartofi.Razi putin cascaval si pui 3 cubuletze de unt.Dai la cuptor jumatate de ora.E delicios.

#8
moni

moni
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 octombrie 2002 - 02:44

Multumesc mult pentru retete.........sunt delicioase......iam-iam[:p][:p][:p] moni

#9
MariaM

MariaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 16 octombrie 2002 - 10:51

am facut acei cartofi unguresti...sunt BESTIALI..[:)] multumesc mult.. Maria

#10
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 16 octombrie 2002 - 12:27

Poti folosi acelasi sos de la cartofii frantuzesti,dar in loc de cartofi poti folosi conopida. Buchetelele de conopidale fierte 5-10 min. in apa cu sare,apoi le lasi putin la scurs si apoi:un strat de conopida,unul de sos,ultimul rand fiind de conopida.Deasupra poti pune smantana sau cascaval.Totul merge la cuptor. Sau,conopida o poti face doar cu unt si pesmet. Procedezi la fel ca mai sus,doar ca intr-o tava sau vas rezistent,asezi cateva bucatele de unt,presari cu pesmet,apoi asezi buchetelele de conopida(fierte putin in prealabil si apoi scurse),condimentezi,mai adaugi bucati de unt unt,presari cu pesmet si bagi la cuptor. Ori poti folosi o tocanita sau ciulama de ciuperci,sau ciupeci umplute si bagate la cuptor. Daca te pot ajuta cu ceva,cu placere o fac.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -