Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

de la ce varsta e bine sa aiba bona?


23 raspunsuri la acest subiect

#21
Antoine

Antoine
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 octombrie 2002 - 14:42

Pustiul meu are 2 ani si doua luni si sta cu Gabriela de ... deja de 9 luni! Am stat si eu cu ea primele 3 saptamani, i-am explicat niste conceptii personale despre cresterea lui David si ... a mers. Nu pot sa spun ca face exclusiv ce-i spun eu dar pustiul o iubeste, e ingrijit, il scoate zilnic in parc, mananca si doarme, ii spune poezii si povesti si gasesc casa curata, rufe calcate si vasele spalate. Mai mult decat atat nu cred ca as putea face nici eu. Cred ca e o chestie de noroc sa gasesti o bona care-ti place si-ti ingrijeste bine copilul dar merita cautata. Sa stii ca piciul e in siguranta si cineva chiar are grija de el cat esti tu plecata e o senzatie care merita sa investesti ceva osteneala. Cat despre crese - nici n-am vrut sa aud ... mai bine renuntam la serviciu. Dar mi-am propus sa-l dau la gradi dupa ce implineste 3 ani, pentru a fi in contact cu copii. Antoine

#22
Karla

Karla
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 noiembrie 2002 - 15:11

Draga Florina, In momentul in care am decis ca baietelului meu ii va trebui o bona (atunci avea 7 luni)am incercat mai intai ca si tine, sa "dau sfoara in tara". Nu voiam ca bona copilului meu sa fie "culeasa" din ziare chiar daca exista multe persoane care apeleaza la acest mod de alegere (si multe au noroc..)astfel incat am apelat la procedura "recomandari". Cand baietelul meu avea 9 luni am angajat o bona cu care am stat si eu timp de o luna. Nici eu nu puteam sa plec la servici pana nu eram f. sigura ca pot sa-l las acasa cu o persoana de maxima incredere. Mai intai am scris pe un caiet (caietul copilului)toate retetele de mancarica si supica pe care i le faceam, toate medicamentele folosite in caz de urgenta (temperatura mare, probleme ale stomacului) si telefoane utile: medic de familie, medic pediatru, salvare. Poate o sa razi dar eram exagerata. De fapt in caiet se aflau scrise mult mai multe alte lucruri utile.(sau inutile) Am inceput serviciul si totul a mers f.bine. Am fost multumita, cu toate ca si eu ma gandeam ca si tine ca voi pierde multe momente la care o mama nu trebuie sa renunte. Am fost si geloasa uneori si poate chiar nedreapta pentru ca nu voiam ca bb sa se ataseze de ea. Dar daca nu s-ar fi atasat -sigur ceva n-ar fi mers cum trebuie. Pentru ca mi-am schimbat orasul si serviciul a trebuit la 2 ani sa-i schimb si bona si de aceasta data mi-a fost mult mai usor. Am mers tot pe procedura veche. Sunt multumita de bona pe care o am si vreau sa-ti spun ca oricat de mult s-ar atasa de bona...-mami ramane tot mami.

#23
Garofitza

Garofitza
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 04:15

Fetelo din Ro, am si eu o intrebare, de ce va trebe bone cand copii au bunici (cei care au)? Sau de ce aveti bone daca tot stati acasa? Sper sa nu va suparati, dar sunt si eu curiosa. Multumesc! garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.

#24
monica

monica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 08 ianuarie 2003 - 09:56

quote:
Originally posted by Garofitza
Fetelo din Ro, am si eu o intrebare, de ce va trebe bone cand copii au bunici (cei care au)? Sau de ce aveti bone daca tot stati acasa? Sper sa nu va suparati, dar sunt si eu curiosa. Multumesc! garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Garo, pentru ca în unele cazuri (al meu spre ex.) bunicii sunt nishte.......(nu vreau sa spun cuvântul care-mi vine acum pe buze [}:)]!!) Cu statu' acasa nu e cazul meu... Prin urmare, pentru a milioana oara va spun (si sper sa nu va enervati): am o bona super!!!!! (aleasa în urma unui anunt dat în ziar de noi) Nu face absolut nimic în casa (pentru ca asha am convenit de la început) shi nici mâncare pentru Vladutz (asha am vrut eu) decât foarte rar. Ii spala în schimb hainutzele shi i le calca. ABSOLUT TOT TIMPUL I-L DEDICA NUMAI LUI VLADUT!!!Si credeti-ma pe cuvânt, rezultatele se vad!!!! Aseara când am ajuns acasa îmi zice Leo: "ia întreaba-l pe Vladutz unde sta, pe ce strada shi în ce localitate". M-am executat, evident!! "Pe ce strada stai tu mami??" "Baba Ovac", zice el. "In ce localitate, mami?" "Bucheci" Aa, shi tot ieri a mai învatzat ceva (tot de la Dna Nutzi, evident): ca are "apoape doi ani". (are 1 an shi 8 luni) Pupi!! Monica (mama lui Vladut, nascut pe 7 mai 2001)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -