Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Colposcopie


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Onetzica

Onetzica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 14:58

Unde ma sfatuiti sa fac o colposcopie adevarata? Am facut la Giulesti dar nu mai vreau sa ajung acolo. Despre cauterizarea ranii pe col mi s-a spus la Medsana ca ar fi buna si cauterizarea cu laser. Ce ma sfatuiti? Credeti ca este doar de ochii lumii?[V][:(]

#2
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 15:46

Pai eu am facut candva colposcopie tot la Giulesti, un Dr cred ca Puiu, Puia sau asa ceva... Apoi tot el mi-a cauterizat rana de pe col, nu te speria ca e nimica toata!!! Eu eram atat de speriata ca nici nu mai stiam pe ce lume sunt, mi-am chemat si sotul (pe atunci doar prieten!) sa ma insoteasca... frica mare, ce mai! Si apoi acolo, in afara de senzatia tare neplacuta a unui microscop cu care se uita mai bine doctorul, si de un oarecare miros de carne arsa (cam ca la Craciun, asa), a durat cateva secunde si gata! Asa ca sa nu-ti fie frica, vei scapa repede, si eu cred ca n-are rost sa faci cu laser, costa probabil mult mai scump!?... Multa sanatate! mirela

#3
miha

miha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 16:04

Si eu am aceeasi problema ca tine. Am facut deja colposcopie la Medicover la Dra. Popescu. Urmeaza sa fac si cauterizare, nu cred ca cu laser si intr-adevar nu cred ca asta este foarte important ci cat de serios este doctorul si daca lucreaza cu grija. Mie una cei de la Medicover mi-au facut o impresie f. buna iar la colposcopie mi-a aratat si mie rana. Cam atat...... mai vorbim dupa... Miha, o mamica fericita

#4
Onetzica

Onetzica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 16:46

Se face anestezie pentru cauterizare? Dupa cauterizare curge sange, exista ceva complicatii?

#5
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 16:52

Nu, fetelor, cel putin mie nu mi-a facut nici o anestezie! Dar nici nu este nevoie!!! Nu este dureros! Dupa aceea sunt niste scurgeri, mai mult sau mai putin sangeroase, neplacute oricum, si eu am mers timp de vreo 4 sau 6 saptamani, o data pe saptamana, la pansat. Acasa mai faceam tratament cu niste ovule... A fost mai neplacuta partea asta, de dupa cauterizare, cu tratamentul si drumurile la cabinet, decat cauterizarea in sine! Si nu au aparut nici un fel de complicatii, a fost asa de bine facuta ca mai tarziu, peste vreo 2 ani, ginecologul care mi-a urmarit sarcina nici nu-i venea sa creada ca am avut o rana cauterizata! Asa ca faceti-va curaj, alegeti un doctor si mergeti sa rezolvati problema! MARE ATENTIE: in timp, rana evolueaza, deci trebuie intervenit cat mai repede!!! Multa sanatae si sa auzim de bine, la mandoua![:)] mirela


Panic Questions

  • Sunt însărcinată

    menis
    - iul 23 2024 19:25

  • 18 săptămâni

    UIoana
    - iul 21 2024 21:39

  • Test Paborama

    Alina Patrichi
    - iul 21 2024 21:00

  • Dormitul pe spate

    Ioana6667
    - iul 19 2024 09:18

  • Lichid amniotic crescut

    anays12
    - iul 12 2024 09:21

Last Blogs

  • Primul test pozitiv

    Ayshutza
    - Astăzi, 00:15

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    Cristiana1304
    - Ieri, 21:19

  • Am nascut o minune de baiat!

    Deutzuk
    - Ieri, 20:59

  • 27saptamani

    irinan
    - Ieri, 19:54

  • Saptamana 30

    DaianaL
    - Ieri, 17:47

Ultimele aprecieri

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • Laura25Poza lui %s

    Laura25
    ii multumeste lui

    Elkia
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -