Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Stie cineva?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Daiopri

Daiopri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.796 mesaje

Postat 01 octombrie 2002 - 23:59

Stie cineva reteta de covrigi din aceea care se gaseau la paine, impletiti cu sare si mac?

#2
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 00:28

reteta nu o stiu dar covrigii respectivi ii poti inca gasi in fata la BCR de pe Calea Victoriei (Piata Victoriei). Si sunt excelenti. Pofta buna, Marina

#3
Daiopri

Daiopri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.796 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 01:18

Am uitat sa precizez ca nu mai sunt in tara. Ar fi fost simplu. Si, bineinteles, ca noi cele de departe, poftim la toate nimicurile din tara, si avem impresia (cel putin eu), ca nimic nu le poate inlocui[:D][:D][:D][:p][:p]

#4
jiriro

jiriro
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 01:59

M-am interesat si iata ce am gasit: Se face o coca din faina, sare, apa si drojdie, aproximativ ca cea de paine; se lasa acest aluat la crescut dupa care se modeleaza covrigii ; daca vrei sa fie din aceia cu mac si sare ii modelezi si ii lasi la crescut dupa care (aici vine secretul) se pun intr-o oala cu apa clocotita si se "oparesc" apoi se pun in tava si se dau cu sare grunjoasa si mac si se dau la cuptor la foc mare (este f bine daca cuptorul are flacara de sus-adica cuptorul sa aibe si o "gura de gaz" si in partea de sus pentru a se rumeni intocmai ca aceia pe care ii stii tu. Din acelasi aluat poti face si covrigi crocanti din aceia subtirei si bine prajiti; nu-i mai supui tratamentului de "oparire" se dau la cuptor incins si atat. Sper sa-ti iasa!!! jiriro

#5
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 02:44

[:p][:p][:p]covriiiiiiiiiiiiiigi[:p][:p][:p] de ce invartiti cutitu'n rana ??????????????? stiti voi cate luni m-am perpelit cu gandul la covrigii aia cu mac, de 2 mii ...sau cat s-or mai fi facut intre timp[V][V][V][V]

#6
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 02:53

pe-acilea, prin Toronto nu am gasit nimic similar si chiar ma batu gandul ce afacere de succes as deschide eu cu un cuptor de covrigi care sa le mute nasu' din loc (... si merdenele cu branza si gogosi calde cu gem si strudele cu mere !!!!) mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm [:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p] ................................................................ [:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p]

#7
Veve

Veve

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 06:49

Vreau si euuuuu!!!Mama ce nostalgii ma apuca...pe vremea cind ne duceam la cuptorul de piine din Iasi(era linga serviciul meu)si cumparam cu 30.000 o sacosa cu covrigi calzi...si cind se raceau si se faceau ca piatra [:(] ii umezeam si-i puneam pe calorifer la reincalzit[:)]...In US n-am reusit sa gasesc ceva asemanator [:(] doar niste pretzels ,cum sunt aia mici-mici tari si saratzi din Romania dar aici sunt uriasi si ditr-un aluat asemanator covrigilor...tot calzi sun si aici,iar localnicii ii maninca cu mustar...cihhh![:p] Irina & Veve cea cumintzica foc![:D]

#8
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 08:51

quote:
Originally posted by Angela T.
pe-acilea, prin Toronto nu am gasit nimic similar si chiar ma batu gandul ce afacere de succes as deschide eu cu un cuptor de covrigi care sa le mute nasu' din loc (... si merdenele cu branza si gogosi calde cu gem si strudele cu mere !!!!) mmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm [:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p] ................................................................ [:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p][:p]
Angela, ai SAFEWAY acolo? Noi avem unul aici linga noi unde ne facem cumparaturile si vreau sa-ti spun ca au la Bakery tot ce-ti doreste sufletelul: strudele cu de toate, gogosi, croissant, placinte cu de toate, checuri de toate formele, covrigii de care vorbesti si niste torturi de te lingi pe buze [:p]... eu de doi ani de zile de cind am inceput sa-mi fac cumparaturile la ei n-am mai facut o placinta acasa [;)]... vorba sotului "e pacat de Dumnezeu sa treci pe acolo si sa nu cumperi ceva"[:D] ... eu ma dau in vint dupa niste impletituri cu mar scortisoara si ciocolata, un chec cu fragutze si cheesecake [:p][:p][:p]... hai ca ti-am deschis apetitul [:D] ... apropo nu trebuie sa nasti [?][?][?] ... tine-ne la curent ... daca tu nu poti, atunci zi la sotu'... chiar si in engleza ca noi intelegem [:p][:p][:p]

#9
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:14

merci Sofie pt pont, esti o draguta[;)][;)][;)] nu stiu, da' o sa-ntreb !!!! pai cam zilele astea ar fi sorocul[^][^][^] iar sotu' vorbeste romaneste... chiar daca mai spune uneori ochi maro in loc de caprui

#10
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:49

E super ca ati gasit reteta, si eu am sa o incerc!!! dana


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -