Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebari, intrebari..


15 raspunsuri la acest subiect

#11
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 11:19

Ei asa-s vremurile. N-am nimic impotriva sa-si inceapa viata sexuala la 15 sau 16 ani. Este teribilismul varstei de care nu scapa nimeni.... As educa-o si eu cum cred si i-as sugera sa faca sex doar cu prietenul ei [;)][;)]..... Ce sa mai spun? Cine stie ce timpuri vor mai fi peste 16 ani? As fi multumita sa-mi aduca de manuta acasa un BAIAT (numa fata sa nu fie!)! Si as mai aduga :Macar unul!!...te pomeni ca va veni moda cu 2? [:(!] Zic si eu! Asa ca pregatiti-va fetelor sa faceti fata la nou! Deja ma trec fiori reci. [V] Doamne Fereste cate mai auzi! Adela si bb Julia Fac o paranteza si spun ca fiica mea deja si-a facut un prieten. Il cheama Sebastian si are 6 luni trecute. Eu stau cu maica-sa la o cafea si uite asa s-au cunoscut copiii. Lui ii place s-o traga de par si sa-i dea cu jucariile in cap iar Julia adora sa-i bage mainile in ochi. Ce "dragalasenii"....

#12
claudiap

claudiap
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 11:21

Intradevar, subiecte care dau de gandit....si, pe langa droguri, sex, gasti periculoase, eu mai am un stres: daca mi se rapeste copilul? (vezi exemplul de acum cateva zile cand un bolnav psihic a rapit un copil din fata blocului). Ce sa facem: nu-i mai lasam singuri in fatza blocului?, putem fi siguri ca oricat le-am explicat ca nu trebuie sa plece cu necunoscuti, vor intelege si vor asculta de noi?... Alte teme de meditatie, stres si...vorba mamei...copii mici probleme mici, copii mari probleme mari...

#13
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 12:52

Laura a pus unul din punctele pe I. Ce valoare mai are educatia primita acasa in perioada adolescentei? ..cand ei nici nu mai vor sa stea de vorba cu parintii, cand nevoia de a se individualiza e mai puternica decat bunul simt si uneori chiar si decat instinctul de conservare (sinuciderea la adolescenti a devenit o problema pe care inca nimeni n-o trateaza cu atentie). La fel ca si Irina, imi aduc aminte de vremea cand inventam motive ca sa petrec 2 ore in discoteca (maxim pana la ora 9 seara, dupa 16 ani!). Dar ce sa ne mai dam in barci ca ce copii cuminti am fost noi.... Ca daca am fi avut mai multe tentatii, probabil ca n-am fi fost mai breji... (nu ma refer la voi toate, ci numai la cele care se simt ..[:D][:D][:D]) Si acuma alta problema: cica au pus televiziunile niste semne de avertizare pentru emisiunile sau filmele cu scene mai nu-stiu-cum. Dar kiar si la AC, tot e posibil sa vezi o scena de sex voalata, iar pustii astia numai prosti nu sunt (ma gandesc si nepotul meu de 9 ani, care STIE de toate). Pana la urma, eu zic ca esential pentru a rezolva problemele care vor aparea cu copiii nostri va ramane comunicarea! ..si asta va depinde de noi, parintii.

#14
miruna

miruna
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 13:00

Macar e bine ca am baiat.Cu fetele e mai grav.

#15
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 02 octombrie 2002 - 13:08

Au, eu sper sa nu ajunga chiar in halul asta copiii nostrii!!! Tine mult si de educatie!! dana

#16
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 03 octombrie 2002 - 10:23

Hmmmm... Grozav subiect! Pe mine una ma cam trec fiorii cand ma gandesc! Adica mi se pare ca va fi intr-adevar o slujba tare grea sa-l pot educa pe pustiul meu asa cum as dori, sa-l fac sa stie sa se fereasca de ceea ce este rau si daunator si sa fie, cum s-ar spune, un copil si un OM BUN!!! De multe ori ma intreaba cate cineva daca m-ar deranja sa aflu ca baiatul meu fumeaza... si imi pare rau s-o spun, dar cred ca l-as lasa sa fumeze, deja fumatul mie mi se pare destul de inofensiv, fata de, (Doamne fereste!!!) DROGURI!!! sau homosexualitate, sau infractiuni infantile, etc! De emisiunile respective eu scap usor, ca nici nu ma uit la asa ceva! Dar ce-o sa mai fac cand el va fi singur acasa, si va privi orice va dori la TV? Ar mai fi solutia veche sa incerc sa-i blochez accesul la tv, dar treaba asta am urat-o dintotdeauna, si apoi tot ce este interzis devine si mai interesant, nu-i asa?! Deci revin si eu la cei 7 ani de-acasa, sau 6 cati or fi ei, ma rog, ca ne trebuie mare atentie si rabdare, si diplomatie, si... Doamne- ajuta, sa reusim sa ne educam copiii cum putem mai bine!!! mirela


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -