Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FICAT MARIT LA BEBE


6 raspunsuri la acest subiect

#1
mari85

mari85

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 17:33

buna ziua sunt noua pe aici si sper ca imi va putea raspunde cineva sau macar sa ma lamureasca cat de cat cei care au avut astfel de problema:in urma cu 2 sapt am hotarat sa ii fac bebelului meu care are 9 luni un set se analize in urma lor dr mi-a  spus ca are putin marit TGP 29,03 iar TGO 37,07  AMILAZA 40,2 cu toate ca me nu mi se par chiar marite...in fine medicul a hotarat sa faca un echo abdominal din care a reiesit ca lobul drept al ficatului are 84 de mm adica cu 10 mm mai mult decat max acest fapt aratand ca are ficatul marit.ma ingrijoreaza foarte tare pt ca eu nu i-am dat medicamente,nu antibiotic,nu a fost bolnav,mananca doar ce este permis pt varsta lui si nu stiu care ar fi cauza pe care nici medicul nu o stie dar totusi ca diagnostic a trecut hepatita reactiva..ce pot sa fac s-a confruntat cineva cu aceasta problema?luam acum liv 52 10 zile pe luna..sa fac si alte investigatii?ce?



#2
Alecsia

Alecsia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 28 mai 2013 - 22:24

Buna

Stiu ca e greu sa recoltezi sange la o varsta atat de mica. Ai avut ceva banuieli sau bebe a avut probleme? Cum ai hotarat sa-i faci analizele, mai ales aceste analize de ficat ? Mananca bine, cu pofta? Cu scaunele cum sta?



#3
mari85

mari85

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 01 iunie 2013 - 11:11

mananca bine nu am astfel de probleme cu el.analize i-am facut pt o anemie care a avut-o cu vreo 6 luni in urma si pt ca am un doctor cunostinta la spitalul  de boli infectioase i-am facu acolo analizele si acestea sunt cele standard pt acea specialitate (hepato)...dar mai nou am facut din nou un echo la alt medic caruia nu i-am spus nimic ca am facut si in alta parte iar acesta mi-a spus ca nu are nici o problema toate sunt in limite normale nu ficat marit nimic...dar la acest echo are lobul drept la ficat mai mare cu 5 mm decat la celalalt echo...pe cine sa ma cred acum....la primul echo avea 8,5 cm spunandu-mi ca este mai mare cu 1 cm iar la al doilea echo are 9 cm dar nu este marit are limite normale....ce sa cred?



#4
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 17:20

Si Nadia mea are ficatul marit. Am descoperit total intamplator, pe la 2 ani si ceva, la o eco abdominala. Si eu m-am speriat ingrozitor, asa ca, vazand subiectul, m-am grabit sa iti raspund.

Noi i-am facut analizele de sange (care au iesit OK), i-am dat noi LIV 52 in cateva reprize si am urmarit-o ecografic, intai mai des, apoi  la 6 luni (acum are 4 ani jumate) Ficatul e tot marit, dar creste proportional cu varsta.

Doctorii spun sa probabil asa e ficatul ei, ca e ceva anatomic, dar totusi sa o supraveghem pana pe la 6 ani. 

Trebuie neaparat sa faci masuratorile la acelasi doctor; gaseste unul in care sa ai incredere si mergi numai la el.

La palpare se simte marit? Ce zice pediatrul?



#5
Alecsia

Alecsia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 11 iunie 2013 - 22:54

Un alt protector foarte bun pentru ficat este Hepaid Junior. Este natural, din plante. Nu strica sa-i dai ceva pentru ficat dar totusi trebuie sa gasesti un medic bun care sa-ti spuna daca are sau nu probleme.



#6
Roxanais

Roxanais
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 12 iunie 2013 - 00:11

Si eu i-am facut analizele la baiat, are 1 an jumatate si tot la fel tgo si tgp au iesit marite dar dupa ce i-am dat liv 52 au revenit la valorile normale. Liv el a luat doua luni in fiecare zi.Cel mai bine mergi la un pediatru bun care sa-ti spuna ce sa faci preferabil si undeva unde ecografiile sa fie facute la un ecograf performant.



#7
gabrie5

gabrie5
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 20 noiembrie 2017 - 10:34

buna,

Si noi aveam aceasi problema :( Copilul de 1 an cu ficat marit..




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -