Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce să NU spui unei mame care stă acasă cu copilul


57 raspunsuri la acest subiect

#21
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 19:25

yup, thank you!



#22
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 19:26

Mai, asta-i chiar culmea ! [soricel]

Stii cum e cu interpretarile tale ? Ca ala care zice : "Mvaaai, ce rochie urata si de prost gust !"  Asta pana vede eticheta de firma si schimba macazu : "Vaaai, da rochia asta da clasa la eleganta." [:-)))]

 

 

de aia am si editat, m-am pins ca oricum nu o sa intelegi ideea.  [:)]



#23
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 19:29

Perioada cat am stat acasa cu copiii , a fost cea mai frumoasa din viata mea. Ma simteam cea mai fericita femeie de pe pamant.

Niciodata nu ma interesat de Gura Lumii.

 

Daca m-as fi luat dupa gura lumii, fetita mea nu ar fi debordat, acum, de sanatate si veselie. A fost un copilas extrem de sensibil; in permanenta avea otita si rosu in gat + altele. Mi-a fost o teama teribila sa nu ramana cu sechele.


Editat de Alizee, 15 mai 2013 - 19:30 .


#24
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 19:33

de aia am si editat, m-am pins ca oricum nu o sa intelegi ideea.  [:)]

lasa, nu mai incerca sa o dai la intors, ca tot ca nuca in perete te-ai nimerit la subiectul asta. doar rautate si ceva reminiscente de adeziune fata de niste usere.


Editat de Alizee, 15 mai 2013 - 19:40 .


#25
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 21:42

Bucură-te de fiecare moment!

Pe bune?ți-ar răspune la această replică o mamă care ar schimba într-o secundă locul cu tine, preluând cele mai grele sarcini de serviciu ale tale, dacă te-ai ocupa tu de copilul ei care urlă continuu, declanșând episoade de lătrat ale câinilor de la etajul 4 sau care vomită după fiecare masă sau care tocmai a învățat să-și desfacă pampersul și a tapetat cu întreg conținutul toată canapeaua din sufragerie și vreo doi pereți din dormitor…

 

 

Arăți obosită, ți-ar prinde bine un pic de timp pentru tine.

Sigur că arată obosită. În ciuda părerii unora, să stai acasă cu un copil mic este foarte solicitant. Nu face remarci de genul acesta decât dacă ești pregătită să te oferi voluntar bonă, pentru ca mama în cauză să poată dormi sau să poată merge la un film sau să facă orice altceva pentru ea, care nu implică sterilizat de biberoane sau schimbarea scutecelor."

 

da' mama care da raspunsurile e cu capsa pusa rau de tot si pare ca n-are niciun chef de situatia in care s-a trezit, parca fara voia ei. ei da, e solicitant sa stai cu un copil mic, dar te-am pus noi sa-l faci? (noi cititorii, vezi bine). si daca faptul ca stai 2 ani acasa sa-ti cresti copilul ti se pare o pedeapsa, e simplu: mergi la munca si nu ne mai plictisi cu jurnalismul asta de 2 bani. 


Editat de portocalia, 15 mai 2013 - 21:42 .


#26
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 22:30

Eu nu  pot intelege intoleranta. De nici un fel, in nici o directie, lipsa asta de flexibilitate si sa nu te pui in papucii altuia.

In primul rand asta cu femeile casnice. Eu chiar le admir. Nu, nu as vrea sa stau acasa, as innebuni, nu'S facuta pt asa ceva. Dar in nici un caz nu consider ca femeile care aleg sa stea acasa sunt mai proaste sau mai fraiere sau mai lenese. In primul rand pt ca e alegerea fiecaruia, in al doilea rand ca a sta acasa nu inseamna sa stai pe sezlong la soare in fiecare zi sorbind o Marguerita, iar in al treilea rand pt ca mi se pare o superficialitate sa judec o pers. in fctie de asa ceva. Ca nici mie nu mi-ar place sa spuna o femeie casnica despre mine ca sunt fraiera ca lucrez sau ca imi neglijez copilu, sotu, catelu, iepuru, purcelu.

 

Articolul e  dragut, amuzant, dar pers. care l-a scris nu se pune si in papucii celor de care spune, si care nu au intotdeauna intentii rele.

Normal ca cineva care lucreaza iti spune sa profiti de timpul petrecut cu copilul, ca nu mai vine inapoi si ca exceptand voma si schimbatul scutecului si urlatul, e o experienta frumoasa. Ca poate cineva-ul ala are la lucru un sef crizat care cere doar cafele si tigari si lustruitul papucilor.

:)))



#27
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 15 mai 2013 - 22:55

Mai, asta-i chiar culmea ! [soricel]

Stii cum e cu interpretarile tale ? Ca ala care zice : "Mvaaai, ce rochie urata si de prost gust !"  Asta pana vede eticheta de firma si schimba macazu : "Vaaai, da rochia asta da clasa la eleganta." [:-)))]

Era clar sarcasm? [:)]

Ca nici unica.ro nu e vreo sursa respectabila sau recunoscuta...



#28
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 07:32

Este un articol care mie imi suna familiar. Lumea te critica si te judeca daca nu faci cum ti se spune, cum cred ei ca ar trebui sa iti traiesti viata. Comenteaza pana la absurd deciziile pe care le iei pt propria ta viata.

Evident, ca pt cineva care nu are legaturi cu rudele sau nu interactioneaza cu persoane diverse, articolul asta nu isi are sensul. Sau care are ajutor la crescutul copiilor.

Suntem diferiti, asa cum si experientele noastre de viata sunt diferite.

Xio, ai dreptate in privinta opiniilor extreme.



#29
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 07:34

Era clar sarcasm? [:)]

Ca nici unica.ro nu e vreo sursa respectabila sau recunoscuta...

 

Poate pt tine nu e vreo sursa respectabila sau recunoscuta, pt Aqai, insa, este altfel decat iti pare tie. De aici, si raspunsul meu. Din raspunsurile ei, cine vrea sa vada vede schimbarea la 180 de grade a parerii sale despre articol, dupa ce am pus link ul. [clo]



#30
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 mai 2013 - 10:37

da' mama care da raspunsurile e cu capsa pusa rau de tot si pare ca n-are niciun chef de situatia in care s-a trezit, parca fara voia ei. ei da, e solicitant sa stai cu un copil mic, dar te-am pus noi sa-l faci? (noi cititorii, vezi bine). si daca faptul ca stai 2 ani acasa sa-ti cresti copilul ti se pare o pedeapsa, e simplu: mergi la munca si nu ne mai plictisi cu jurnalismul asta de 2 bani. 

 

te referi la articol, in sine ?  nu stiu daca este mama, autoarea, dar punctul ei de vedere este unul realist, din experientele traite de mine, pana acum. lumea este rea si te ataca doar pt a-si dovedi siesi ca este destept si puternic, chiar daca viata sa e una goala.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -