Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama din nou la 46 de ani

mama maternitate sarcina inspiratie exemplu

46 raspunsuri la acest subiect

#31
gabidaniela

gabidaniela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 659 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:00

Totul e atat de relativ... Nu stii ce se poate intampla la orice varsta, in orice zi. Poti face copii la 25 de ani si sa mori la 50, sau poti face copii la 40 de ani si sa mori la 80. Tonusul, de asemenea, depinde de la om la om, de stilul de viata, de gandirea pozitiva/negativa. 

La 50 de ani poti fi mai batrana decat o femeie de 60 de exemplu.

 

Edit ca sa zic ca eu am aproape 30 de ani (fara cateva luni) si ma simt de 20 [:)]


Editat de gabidaniela, 20 iunie 2013 - 15:03 .


#32
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:05

De ce sa nu ne pese de ea, nu e si ea mama, ca noi, nu e om? Mie, una, imi pasa [:)] .

In rest, se poate discuta orice, fie in general, fie in particular. Fiecare poate veni cu propriile exemple, insa binele unora nu este si binele altora. Nu sunt de acord cu tendintele si clasificarile, fiecare situatie este diferita. Toate cele care scriem aici stim exact de ce nu am facut copii la o anumita varsta si de ce i-am facut cand i-am facut.


Editat de Cristina_C, 20 iunie 2013 - 15:07 .


#33
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:09

Da, poti sa mori la orice varsta din pacate. Dar cu cat inaintezi in varsta probabilitatea de a te imbolnavi grav sau de a parasi aceasta lume creste. Posibil este la orice varsta dar probabilitatea de a se intampla difera.


Editat de lavi02, 20 iunie 2013 - 15:13 .


#34
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:19

lasa lavi sa munceasca, de ce sa nu munceasca in facultate, lasa sa munceasca, toti pe care-i stiu, care au ajuns bine, au muncit in facultate; altfel daca stai pe banii parintilor pana la 25 sau mia mult, te trezesti ca termini facultatea si nu stii sa faci nimic si nu te angajeaza nimeni

 

de acord cu gabidaniela, poti sa mori la 40 si daca ai facut copii la 30 tot nu apuci sa-i vezi mari, cine stie ce se intampla, nimeni, e adev ca daca inaintezi in varsta, cresc riscurile; dar daca vrei sa fii asigurata, iti poti face o asigurare de viata

 

cristina, sincer mie nu-mi pasa de altii, sau mai bine spus de ce zic altii sau ce faci altii sau cum fac, din punctul meu de vedere eu fac cum cred e bine pt mine si nu ma intereseaza ce crede vecina/altcineva; de asta am zis ce ne pasa noua de ea



#35
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:22

Cu timpul, creste si speranta de viata a femeilor. Parca 77 era in Romania. Pana atunci au si nepoti, chiar daca fac copii dupa 40.

#36
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:27

Depinde de facultate, sunt facultati si sectii in cadrul unor facultati unde daca muncesti nu mai poti sa o faci ca lumea. Si atunci rasolesti si munca si facultatea. Dupa cum sunt sectii sau facultati mai lejere unde merge sa muncesti. Dar e aiurea sa fie copilul obligat sa munceasca in timpul facultatii, prefer sa fie alegerea lui. Eu am muncit partial in facultate, am fost la cea mai grea sectie din facultatea mea unde in semestrele finale chiar nu puteai munci. Sotul meu la fel. Si nu putem zice ca am ajuns rau. Dar am avut colegi care au trebuit sa munceasca din prima zi a anului I pt ca nu au avut deloc sprijin de acasa. Si nu au reusit sa faca traiectul pe care l-ar fi vrut in facultate.



#37
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:28

Speranta de viata de 77 ani la femei se aplica celor care se nasc acum. Nu noua, care ne-am nascut acum 30-40 de ani.



#38
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:30

Pai ea nu dialogheaza cu noi, nu e vecina, amica si nici macar forumista pe DC. Are viata ei, familia ei si nu incearca sa convinga pe nimeni ce bine e sa nasti la 46 de ani. O face strict pentru ea, nu ca sa demonstreze ceva cuiva si de asta nu vad de ce n-ar merita simpatia noastra.

Editat de Cristina_C, 20 iunie 2013 - 15:33 .


#39
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:32

In Elvetia am intalnit ft multe mamici care au facut copiii la peste 40 de ani sau chiar peste 45. Dar in general sunt femei care s-au ocupat intai de cariera lor, iar dupa varsta de 40 de ani si-au intemeiat o familie. Am o colega, care a facut primul copil la 46, iar pe al doilea l-a nascut acum cateva luni, la 52 de ani. Copiii sunt ok, ea la fel.

 

Eu am nascut-o pe Marcia la 29 de ani (mama pe mine la 24, pe fratele meu la 27). De cariera m-am ocupat si inainte si dupa ce am nascut, deci cariera nu a fost pt mine o piedica in a face copii. Marcia imi mai zice cateodata ca sunt o mama "batrana", ca ea va face copii la max. 20 de ani.



#40
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 20 iunie 2013 - 15:32

Lavi, atunci noi, cele nascute in anii '70, ce speranta avem? Mi-e si frica sa intreb[help] [:)].



Etichetat si cu mama, maternitate, sarcina, inspiratie, exemplu

Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -