Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Casatoria un avantaj


548 raspunsuri la acest subiect

#541
gmmm

gmmm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 20:56

E adevarat ca o hirtie nu te protejeaza complet.

Insa eu vad prezenta (sau absenta ei) si ca pe un semn al dorintei de a-si asuma raspunderea.

Adica daca treburie sa-i pui pistolul la timpla barbatului sa se casatoreasca, e o problema. Mai bine nu i-l mai pui. 

Si de ce mi se pare normal ca femeia sa-si doresca cit mai multe garantii (ceea ce eu continui sa cred ca e cazul; cel putin in Franta, un burlac poate sa supravietuiasca fara probleme, n-are nevoie sa se casatoresca doar caz sa aiba o bona).

Pentru ca o relatie intre un barbat si o femeie nu e doar despre fluturasi si sentimente, ci (si; sau inainte de toate?) despre aducerea pe lume a unor copii.

Si femeia (majoritatea, in orce caz) stie en strafundul fiintei ei ca in caz de problema, ea o sa trebuiasca sa creasca copii. Asa ca e normal sa caute cit mai multe garantii.

 

Dupa cum si societatea are un cuvint de spus, nu-i vorba doar de birfe ale unor babe stupide.

Eu nu cunsc nici o femeie (in Franta sau un Romania) care dupa separatie sa-si fi crescut copii absolut singura. Poate ca sint, cele cu multi bani, sau cele complet izolate.

Insa cele pe care eu le-am cunoscut au facut apel ori la proprii parinti (din greu), ori la stat.

Asa ca stabilitatea unui cuplu nu este o chestie asa pur privata pe cit se insinueaza pe aici.



#542
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 21:27

Insa cele pe care eu le-am cunoscut au facut apel ori la proprii parinti (din greu), ori la stat.

Asa ca stabilitatea unui cuplu nu este o chestie asa pur privata pe cit se insinueaza pe aici.

 

Pai eu stiu si mai multe cupluri casatorite care au apelat la parinti ca sa ii ajute cu copiii ...deci argumentul asta nu este pro casatorie ci apare din necesitati materiale.

 

In ziua de azi exista o gramada de femei care isi pot creste copiii singure ... ceea ce confirma teoria mea ca cu cat oamenii sunt mai independenti (profesional, material, social) cu atat nu mai au nevoie de legalizarea unei relatii ... au nevoie emotionala de o relatie si independenta aceasta le ofera luxul de a sta in ea fix atat cat dureaza sentimentele, fara nici un fel de alte obligatii.



#543
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 21:36

Pai eu stiu si mai multe cupluri casatorite care au apelat la parinti ca sa ii ajute cu copiii ...deci argumentul asta nu este pro casatorie ci apare din necesitati materiale.

 

In ziua de azi exista o gramada de femei care isi pot creste copiii singure ... ceea ce confirma teoria mea ca cu cat oamenii sunt mai independenti (profesional, material, social) cu atat nu mai au nevoie de legalizarea unei relatii ... au nevoie emotionala de o relatie si independenta aceasta le ofera luxul de a sta in ea fix atat cat dureaza sentimentele, fara nici un fel de alte obligatii.

cooorect! eu sunt printre cele care si-au crescut copiii singura dupa ce m-am despartit de tatal lor....asta doar un an de zile pentru ca apoi s-au schimbat lucrurile,insa se poate,ce-i drept,cu mari sacrificii.



#544
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 21:40

Gmmm, nu stiu in ce mediu traiesti, insa cunosc femei in Fr care-si cresc singure copiii dupa ce s-au separat. Fara sa apeleze la parinti sau la stat. Statul iti da din oficiu alocatie la copii (de la 2 in sus) tinind cont de venituri. Acum daca nu vrei sa lucrezi ca nu ai un job corect poti apela la stat, insa, inca o data, sunt femei care-si pot creste singure copiii fara ajutor de nici un fel numau in baza salariului lor. Nu generaliza, te rog.



#545
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 23:11

Pentru ca o relatie intre un barbat si o femeie nu e doar despre fluturasi si sentimente, ci (si; sau inainte de toate?) despre aducerea pe lume a unor copii.

 

Adica n-am evoluat deloc???



#546
gmmm

gmmm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 23:31

Mik, nu exista numai alocatia clasica, cea care nu depinde de venituri, ci si o puzderie de alte alocatii.

Cind iti cresti singura copii, automat veniturile scad, deci ai dreptul la alocatii care depind de venituri si de numarul de copii in grija. Un cuplu cu doi copii are dreptul la mai putin decit un parinte singur cu doi copii - plafoanele de venituri sint calculate in asa fel, incit e destul ca cel de-al doilea parinte sa cistige un pic, ca gata, nu mai au dreptul la alocatie.

Si eu gindesc ajutoare in sensul larg; eu includ si alocatiile pentru locuinta, cantina subventionata etc, nu numai alocatia specifica "parent isolé".

 

buflea, da, si cuplurile casatorite fac apel la parinti. Insa femeile care se trezesc ca trebuie sa-si creasca singure copii fac apel si mai mult (din cite am vazut eu).



#547
gmmm

gmmm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 389 mesaje

Postat 29 mai 2013 - 23:36

Si, buflea, am uitat ceva important.

Spui ca stai intr-o relatie fix cit sint sentimentele.

Dar copiii unde sint in ecuatia asta?


Editat de gmmm, 29 mai 2013 - 23:37 .


#548
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 30 mai 2013 - 02:49

Copiii ? Langa mama desigur ...nimeni nu-l alunga insa pe tata sa stea cu mama si copiii, daca ii iubeste. Nimeni nu-l alunga dar nici hartia nu-l obliga.

Traiasca societatea matriarhala ! Ranjet ...

#549
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 31 mai 2013 - 01:36

Intr-adevar, e trist sa trebuiasca sa stai intr-o relatie pentru motivul ca singura nu te-ai putea descurca.

 

Este foarte trist, si cred ca se aplica mai multor femei din RO decat din FR.  Dar din pacate, in loc sa se creeze grupuri de support...se creeaza grupuri de dat in cap, incurajat de a sta in relatii abuzive...doar pe motivul ca vezi, daca esti casatorit, e un mare plus chestia asta, si n-ar trebui nici in ruptul capului sa renunti la ea.


Editat de A_Iulia, 31 mai 2013 - 01:37 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -