Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 19 voturi

FIV Turcia - 8


328 raspunsuri la acest subiect

#41
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 21:51

Nelay, Dellya, Vreau_bebel, Turqoise, Hatice va multumesc mult pentru primirea voastra. [pup]

Hatice [pup] intr-adevar am urmarit constant discutiile si am mai postat cate putin aici, pe forumul turcoaicelor. Stii si tu, e greu sa stai la distanta cand citesti si esti cu sufletelul alaturi de niste fete atat de dragute care te sustin si te inteleg neconditionat si simti ca alaturi de ele poti avea acea stare de bine si optimism ca si tu vei deveni mamica.
Si la Amaradia, cand a dat vestea frumoasa, bineinteles ca nu am putut rezista si am intrat s-o felicit, mai ales in conditiile in care avusesem ET in aceeasi/la o zi distanta.
Iar "turcoaica" ma pot numi din martie 2011 cand am facut primul FIV la Memorial Hospital din Istanbul

Nelay, Turqoise [flo] ok - m-ati linistit, deci punctia este realizata cu niste ace normale, si nu ca cele de cal - asa cum mi le-am imaginat eu pe cele folosite la prima mea experienta de FIV din Turcia.
Turqoise sa stii ca la incadrarea de cea mai fricoasa femeie din univers mai exista cel putin o aspiranta care sigur te depaseste [:D]

Birmanutza sa verifici daca rezultatul AMH-ului este exprimat in aceeasi unitate de masura la ambele teste.

Vreau_bebel
Doamne ajuta sa fim si noi mamici foarte curand! Cauza declarata a infertilitatii este data de rezerva ovariana foarte redusa si de aici si calitatea ovocitelor este una slaba. Eu ma gandesc ca ok, acum rezerva da, o am redusa, dar la fel era si acum 4-5 ani, cand am incercat sa raman insarcinata prima oara?
Mai nou, la histeroscopia de saptamana trecuta mi s-a gasit o inflamatie a uterului, pentru care mi s-a dat sa iau doxiciclina 14 zile. Intr-adevar daca aceasta inflamatie este grava, poate fi un motiv de neimplantare. Si atunci ma intreb - de unde o sa stiu eu peste 14 zile ca tratamentul a fost cu folos si ca acum inflamatia s-a retras? La eco inflamatia nu s-a vazut, deci probabil daca vreau sa fiu sigura as mai putea face o noua histeroscopie. Medicul care mi-a facut histero mi-a zis ca tratamentul cu 14 zile doxiciclina este suficient si ca apoi pot trece la FIV, fara alte verificari.
Mda ... in rest totul pare ok: trompe permeabile, ovulatie in fiecare luna, sotul meu are normospermie.

Ref perioada, as fi fost pregatita sa merg chiar din mai. Dar prima consultatie s-ar fi nimerit de Paste. Asa ca am preferat sa mai aman cu 1 luna. Discutia cu Tayfun a fost ok, mi-a zis ca ma asteapta in Z2, mi-a zis sa folosesc si Climara si mi-a mai mentionat cateva analize pe care sa le fac pana atunci (doar ref HIV, hepatita B si C). Bineinteles daca din discutiile pe care le voi mai avea pana atunci voi intelege ca pentru sanse mai mari se recomanda si alte analize, voi mai amana putin distractia.

Dellya [pup] aparent m-am decis repede, in realitate tot studiez subiectul de cand am observat ca un laborator unde s-a investit mult mai mult poate face diferenta, chiar daca medicul este unul fff profi si in celalalt caz.
Si cand ma gandesc ca din martie 2011 puteam face alegerea cu Acibadem - cand 2 prietene reusisera acolo dupa mai multe incercari nefericite in tara. Dar am ales sa urmez medicul care s-a ocupat de ele si care tocmai plecase de la Acibadem, fara sa studiez prea mult subiectul [alcool]

[pup] pe toate mamicile, burticile si fetele ale caror vise frumoase sigur se vor implini curand

#42
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 21:57

Hatice,imi place sa scriu si ma regasesc pe acest topic,am facut si eu FIV in Turcia si ma bucur ca pot fi de folos din cand in cand macar si cu o incurajare.In plus imi place atmosfera de aici.[pup]
birmanutza,bine ai venit!Vezi si tu care e perioada lor de concedii,tinand cont ca vrei sa mergi vara.
Ella,mie mi-a facut punctia Deniz si a fost foarte ok.Eu zic sa stai linistita.
Pup toate aspirantele,gravidutele si mamicile![pup]

FIV 1,FET 1,FET 2 nereusite Polisano Sibiu,FIV 2 reusit Acibadem Istanbul
mami fericita de fetita frumusica


#43
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 22:44

Buna seara, fetelor si multumesc mult de primire! [flo]
Nelay, multumesc de urari....speram sa ajungem in iulie si sa fie cu noroc.Inca o data felicitari pentru sarcina.
Turqoise, nu vreau preconsult preliminar, as vrea sa merg direct la procedura...de aceea, am sa te ascult si voi trimite mailul cat mai repede...imi pare rau ca nu a fost sa fie la tine din prima.
Hatice....imi place mult numele tau de utilizator..nu, nu am matze pentru ca nu au loc doua in casa[:D]...eu sunt singura pisicoasa din viatza sotului meu....dar daca ne vom muta vreodata la casa, voi face o concesie si ne vom lua una, doua...omului meu ii plac mult...
EllaE , da, este exprimat in aceleasi unitati de masura, analiza este lucrata la acelasi laborator CMMB (Matei Basarab) si cu aceeasi metoda...este posibil sa fi scris ei gresit valoarea, ca nu vreau sa ma gandesc la vreo greseala mai importanta...
Lorelai..alt nume de utilizator care imi place....ma duce cu gandul la Ploaie in luna lui Marte ...voi incerca sa aflu perioada lor de concedii...mersi...si sa iti traiasca printesica, e scumpica rau...
Acum...trebuie sa ma mobilizez si sa trimit emailul cu toate datele despre noi..am gasit aici pe forum adresele asistentelor, dar daca vreau sa ii trimit si lui Tayfun, cum procedez? cer adresa lui asistentelor? sau apare in postarile voastre si eu am ratat?...ca daca e asa, sunt aiurita rau...


Factor V haplotip R2 H1299R - pozitiv - heterozigit, MTHFR C677T - pozitiv - heterozigot

#44
lorelei78

lorelei78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.424 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 23:03

Fetelor,am gasit un filmulet care poate motiva pe oricine sa continue o lupta.Cu credinta,orice lucru este posibil!


FIV 1,FET 1,FET 2 nereusite Polisano Sibiu,FIV 2 reusit Acibadem Istanbul
mami fericita de fetita frumusica


#45
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 23:27

Va pup dragele mele,

Tocmai mi-am amanat programarea din 24, i-am rugat sa ma primeasca pe 29.Sa vedem daca se poate.
Testele raman negative, sa vedem maine.

O saptamana usoara tuturor![flo]

FIV 1 - nov 2010 nereusit, FET martie 2011 nereusit, FIV 2- nov 2012 nereusit;
MTHFR 677 heterozigot+ MTHFR 1298 heterozigot+ PAI 675 4G homozigot;

#46
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 21 aprilie 2013 - 23:31

Ella stii ca eu sunt mai lucida cand e vorba de altii de cat de mine. eu zic ca mai bine mai pui de o histero, ca sa ai neuronul linistit si poate daca e aproape de mom, prinzi de un picior si un EI [:D] Ref la durerile de dupa punctie, am o prietena care dupa 4 punctii la Giulesti fara prob a facut un FIV la Biogenesis si s-a cocosat de dureri cateva zile. s-a dus in alta parte sa faca o eco si avea ditamai hematomul pe un ovar. riscuri exista in cazul punctiilor, cand le-am citit prima data sotul a zis ca nu ma lasa sa fac asa ceva [:D] Sper ca aventura ta nenorocoasa otomana sa se fi incheiat atunci si iti pumnii in continuare.
birmanutza AMH-ul e facut la acelasi laborator ? s-a intamplat mai demult si la Medlife sa dea valori ulterioare mai mari, eu nu am prins insa promotia [bang] Cand am inceput FIV-uiala aveam si eu 1,3 si un sot cu teratoo ba severa, ba nu. La noi formele normale au variat intre 18 si la 3%, ba ne mai distram uneori si cu enteroccoc pe care am dat vina. La primul FIV am avut 4 oute din care am obtinut 4 embrioni, 2 calitate buna, asa ca nu am putut decat sa fiu mandra de mine (aveam deja 42 de ani), chiar daca deznodamantul nu a fost cel dorit. Iti tin pumnii sa iti indeplinesti visul cat mai repede.
[pup] turcoaicele

---------------------------------------------
TANARA SPERANTA
Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#47
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 00:09

Qiao Bing, da, analizele sunt facute la acelasi laborator, cu aceeasi metoda de lucru....nu stiu ...asa cum spuneam si mai devreme, poate este doar o greseala de scriere...desi suna mai bine un amh peste 1 decat sub 1. Te pup si aici. [pup]

Factor V haplotip R2 H1299R - pozitiv - heterozigit, MTHFR C677T - pozitiv - heterozigot

#48
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 00:11

Fetelor, va doresc o noapte buna si o saptamana cat mai reusita. [pup]

Factor V haplotip R2 H1299R - pozitiv - heterozigit, MTHFR C677T - pozitiv - heterozigot

#49
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 00:27

Nu imi apar mesajele in timp real pentru ca sunt moderata, nu-i asa?
Sau mi-am prins urechile pe aici si am incurcat comenzile.....

Factor V haplotip R2 H1299R - pozitiv - heterozigit, MTHFR C677T - pozitiv - heterozigot

#50
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 22 aprilie 2013 - 01:20

Dellya, Birmanutza sau celelalte fete care plecati din zona respectiva - poate va intereseaza info: Turkish Airlines va introduce zboruri si din C-ta (Aeroportul Mihail Kogalniceanu) - Istanbul incepand cu 7 iunie, pret 156 Euro dus-intors. Acum am citit aici: http://www.imperator...a-istanbul.html

Lorelei e ok, m-am linistit. Dupa cum spunea si Qiao probabil am fost eu mai ghinionista prima oara. Sper sa nu mi se mai repete. Dar ma ajuta mult incurajarile voastre.

Qiao fata draga, ai dreptate o a doua histero ar putea fi utila. Dar sa vedem unde o voi face. Despre EI nu stiu ce sa zic- mi-a facut deja una luna asta la histero si o sa-mi faca probabil si Tayfun in iunie (el asa mi-a confirmat in mail), deci nu stiu daca e sanatos sa mi se faca de 3 ori - sa nu facem vreo rana acolo.... ca injury e .... injury. Mi-e putin teama.
Multumesc pentru gandurile pozitive, m-ai gasit si aici [flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -