Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cratita de fonta Vitesse


27 raspunsuri la acest subiect

#21
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 08:03

Eu am divortat definitiv de tigaile cu teflon. Se strica mereu si teflonul ala care se razuieste se mai ia si in mincare si mai e si cancerigen. Am trecut pe tigai cu ceramica si sunt foarte multumita de ele si noi le folosim aproape zilnic. Sunt mai scumpicele dar mi se par mult mai bune. Si cutitele de ceramica mi se par extraordinare, doar ca trebuie avut grija ca se sparg daca le scapi pe jos. Dar taie extraordinar, nu se tocesc, pe cind toate celelalte cutite sunt minunate la inceput si dupa o luna parca nu mai sunt. Astea ceramice sunt mai bune decit cutitul minune japonez, unul de am dat 80 euro pe el si acum daca pun mina pe el. Na ca iar am deturnat subiectul. Nici eu nu am oala de fonta, dar nici nu sufar dupa ea. Oala cu presiune mi se pare mult mai buna, iar fripturile le fac intotdeauna la cuptor la foc mic de tot si se topesc in gura. Ba chiar si steak il fac in tigaie 5 minute si pe urma la cuptor la 100 grade in folie de aluminiu 20 minute. Maninci si plingi.

#22
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 08:12

Dana, aci nu sunt. nici in Real, nici Lidl. doar online. (si acu ma oftic ca nu am luat un Staub la reducere din Frankfurt acum 3 ani... fraiera fraiera fraiera!!)

 

eu o vad clar ca o preferinta. mie imi plac, ador sa gatesc in ele, altii nu si li se par inutile. fiecare cu a lui deci [;)]



#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 08:20

Tigaile ceramice nu sunt pentru placa cu inductzie...eu am un vas ceramic cu capac ce-l folosesc la cuptor(el poate fi folosit si pe plita normala,dar la mine nu e cazul)insa nu pot spune ca...sunt data pe spate de el!

 

Face exact ce face alt vas...unul de jena de exemplu!

 

de teflon am doua cratitzi...in circuit [pk] ,una dintre cele doua e schimbata anual,asa ca am in permanentza una noua si una veche de un an!

 

Dana



#24
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 08:23

Roxana,da...cred ca vezi ca o preferintza vasul de fonta si eu imi doresc enorm unul...sa vad cind si cum ma rezolv. Tata are inca o cratitza mare de vreo 15 l cred,... e achizitzionata de mama mea...de muultzi,foarte multzi ani! Dana

 

edit.cristoiu,sa ai mare,mare grija cu cutzitele ceramice,sunt bune intr-adevarinsa taie si degetele de nu te vezi!Sora mea aproape ca si-a taiat virful degetului cu unul...a  ajuns la urgentza si nici acum degetul  u mai are aceasi mobilitate.


Editat de andacos, 24 aprilie 2013 - 08:32 .


#25
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 09:36

 
edit.cristoiu,sa ai mare,mare grija cu cutzitele ceramice,sunt bune intr-adevarinsa taie si degetele de nu te vezi!Sora mea aproape ca si-a taiat virful degetului cu unul...a  ajuns la urgentza si nici acum degetul  u mai are aceasi mobilitate.


Sunt foarte grijulie ca am experienta. Mi-am taiat nervul de la un deget incercind sa strapung virful de la o sticluta cu zeama de lamaie cu o foarfeca de bucatarie. Sticla a ramas intacta, degetul meu a ajuns la urgenta.

Tigaile ceramice nu sunt pentru placa cu inductzie...

Dana


Ba da, sunt. Ale mele sunt ca hu cumpar decit pentru inductie in asteptarea bucatariei noi.



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 24 aprilie 2013 - 13:03

Ma gindeam eu ca e imposibil s anu scoata si pentru inductzie,a mea insa nu este !

 

Dana



#27
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 25 aprilie 2013 - 21:23

am avut drum azi prin mall si mi-am adus aminte de cratitele de care intreba manumanu asa ca am intra la Kitcheshop sa le vad. paropk, sunt f grele (au insa unele si mai si, dar muuult mai scumpe) si sunt emailate la interior.



#28
manumanu

manumanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.833 mesaje

Postat 01 mai 2013 - 19:27

De cand am scris, nu am ajuns sa intru la Kitchenshop, sper sa reusesc dupa sarbatori... inclin totusi spre cratita de la IKEA, am o promisiune ca mi-o va aduce cineva care merge in mai la Bucuresti. Referitor la tigai, si eu am de gand sa trec pe ceramica dupa ce le "casez" pe astea.


Editat de manumanu, 01 mai 2013 - 19:29 .



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -