Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iepurasi mar-apr 2010 - 9


82 raspunsuri la acest subiect

#41
bluekidoo

bluekidoo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.077 mesaje

Postat 04 septembrie 2013 - 13:18

Avizul epidemiologic se poate face si la pediatrul copilului dar costa. Platesti analizele si platesti si avizul in sine.



#42
sensibila

sensibila

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.927 mesaje

Postat 06 septembrie 2013 - 17:08

Buna

Ma bucur si eu sa vad ca mai scrie cineva pe aici !

 

Legat de avizul epidemiologic eu l-am obtinut gratis

Mi l-a dat direct pediatra pt ca stia ca am nevoie de el

Analizele le-am facut tot gratis cu trimitere de la pediatra, le-am facut chiar ieri la medlife, cum ar fi  analiza de coproparazitologic, exudat faringian si analize de sange , acestea ultime nu pt gradi ci asa in general

 

Si mi-a mai fost data de la gradinita de stat unde v-a merge Gia unde v-a sta cu program pana la ora 17.30, o Fisa care  a trebuit completata de pediatra cu vaccinurile, alergii si  istoricul copilului

 

Noi incepem gradinita luni pe 9 septembrie si nu pe 16, dar sunt convinsa ca nu vor fi probleme si ca se v-a acomoda fff repede si fara plansete si altele


Editat de sensibila, 06 septembrie 2013 - 18:07 .


#43
sensibila

sensibila

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.927 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 10:24

Revin

 

Dupa cum spuneam ieri 9 septembrie Gia a inceput gradinita

 

Ieri dimineata la 7.30 am fost la gradinita sa intreb la ce ora sa aducem piticii de la grupa mica

Mi-au spus ca nu este nimic  special  si ca este o zi obisnuita de gradinita deci pana in ora 8.30 toti piticii trebuiau sa fie prezenti

Asa ca pana in ora 8.30 am fost acolo, cu un buchet de flori pentru Educatoare.

La intrarea in gradinita mi-a fost cerut dosarul medical care cuprindea fisa data de ei si completata de medicul de familie si avizul epidemiologic.

(Analizele i-au iesit in mare parte, doar  exudatul faringian nu e gata  desi le-am facut joi e gata deabia miercuri. Dar oricum nu mi-au fost cerute)

Apoi am fost indrumati catre clasa unde se afla grupa Giei si acolo am schimbat-o in hainute de gradi adica lejere si in niste tenisi si i-am lasat sticluta ei de apa care trebuie scrisa cu numele ei, la fel si pijamaua care trebuie scrisa pe eticheta cu numele ei. Noi avem niste etichete cu numele ei si nr meu de tel care se calca, astfel lipindu-se pe  hainute si unele cu lipici pt sticla de apa, lunch box etc

Nu mi s-au spus prea multe, ca era o intreaga harmalaie acolo ca mai toti copii plangeau, numai Gia a tulit-o in clasa si la revedere, nu a avut nici o treaba.

Era afisata  o lista cu trusa sanitara pe care trebuie sa o aducem lunar :

1 sapun lichid,

1 pachet de servetele umede 

1 pachete servetele de masa

2 role hartie igienica

2 role prosoape de bucatarie

1 rola saci menajeri

1 sticla alcool sanitar

 

Am facut o poza la lista si am plecat ca acolo nu aveam ce face

Am mers  sa o luam pe la ora 17 cu cele necesare pt trusa medicala care au costat in jur de 30 de lei

Mi-ai spus ca a fost cea mai  cuminte si supriza, era singura care nu vroia sa plece, chiar nu vroia

Am zis ca ii cautam gradinita cu program NON stop

Azi dimineata s-a trezit fara probleme sa nu cumva sa intarziem la gradi

Am aflat ca mananca la 8.30 si mananca si la pranz. si ca le-ar da si gustare la 4 dar nu imi e f clar o sa mai intreb ce si cum

Ieri am inteles ca la pranz au mancat ciorba cu orez .

 

Am vb cu educatoarea si zicea ca o sa faca o sedinta si o sa ne zica atunci ce au nevoie

 

Cam asta pot sa v-a spun pana acum



#44
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 11:05

sensibila de unde ai cumparat etichetele acelea care se lipesc cu fierul de calcat?

la pranz au doar un singur fel sau asta a stiut ea sa spuna?

cam cati copii sunt la voi in grupa. oare o educatoare chiar se poate descurca cu 20-25 de copii odata?

eu am o mare dilema legat de gradi de stat versus privat. argumente pro privat- conditii, argumente pro stat-banii, asa ca tot stau si ma rasucesc...


Editat de irbo, 10 septembrie 2013 - 11:06 .


#45
sensibila

sensibila

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.927 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 11:56

Etichetele le-am  luat din Norvegia se fac pe comanda dar mie mi-a dat comanda o prietena.

Nu stiu daca in romania se gasesc sau se fac

Nu stiu daca la pranz au doar 1 fel de mancare nu m-am lamurit inca o sa vad daca imi spun educatoarele

Eu pp ca sunt 2 feluri

Nu stiu cati copii sunt  sau cati or sa fie defapt, ieri dimineata cand am dus-o erau vreo 10 cred, pe la 17 cand am luat-o erau ff putini

De dimineata era o educatoare, la plecare era alta educatoare si mai este 1 doamna supraveghetoare 

1 persoana cu 20 de copii nu dar avand in vedere ca sunt 2 cred ca da, sau ma rog defapt trebuie daca atatia inscriu

Legat de gradinitele private eu nu am luat niciodata in consideratie. Vand in vedere cama am pe strada la distanta de 2  min 2 gradinte de stat nici nu m-am gandit sa o duc nu stiu unde sa o car dupa mine prin oras la nu stiu ce gradinita privata sau waldorf sau etc.

Am inscris-o la o singura gradinita si aici a ramas.

 

La aceeasi gradinita am fost si eu si oricum mai devreme sau mai tarziu tot la stat ajunge, ca daca il tii si la scoala la privat, apoi o sa urmeze liceul si acolo il poti duce la privat dar la facultate nu mai merge ca la gradi, scoala sau liceu. Depinde ce isi alege sa urmeze


Editat de sensibila, 10 septembrie 2013 - 13:07 .


#46
sensibila

sensibila

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.927 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 13:10

La gradinita la care merge Gia conditiile sunt chiar fff bune, arata f bine si pana la vacanta  dar acum au mai zugravit au mai modernizat.

Sincer conditii fff bune

 

Cand ma duc azi sa o iau o sa ma uit cati copii sunt pe lista la ea in grupa


Editat de sensibila, 10 septembrie 2013 - 13:11 .


#47
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 13:12

sensibila problema mea nu este legata de modul in care ar arata o gradinita de stat  ci de modul in care au timp sa supravegheze copiii. auzisesem ca la unele gradinite ajung sa doarma si cate 2 copii in pat din lipsa de locuri, etc...



#48
sensibila

sensibila

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.927 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 13:39

Da se poate sa ai dreptate chiar nu stiu, dar faptul ca Gia este asa inversunata sa ramana si sa se duca inapoi mie imi da impresia ca e bine.

Spre exemplu la matusa mea nu a vrut sa ramana si acolo se super distreaza si e super ok, dar sambata seara nu a vrut sa ramana.

La gradi deabia asteta sa se duca 

Defapt ieri am reusit sa o pacalim sa iasa din cladirea gradinitei dar am ramas la locul de joaca din curte si cand sa plecam acasa a  fugit inapoi in gradinita !  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] 

Ceea ce mie imi da semn ca daca ii place e ok acolo

Acum o sa vedem ce si cum evolueaza si daca nu o sa aiba peste ceva timp o perioada cand nu o sa mai vrea

 

Prietena mea din Norvegia care a fost bona f mult timp in mai multe tari imi spunea ca la gradinita tot plang dar  dupa 5 min uite de tot si se joaca. Acum nu stiu cat e de adevarat



#49
irbo

irbo

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.078 mesaje

Postat 10 septembrie 2013 - 13:46

mai al meu plange si acum dupa 2 ani de gradinita (daca nu este la primire educatoarea lui de care este indragostit), dar intradevar se calmeaza dupa cateva minute...



#50
sensibila

sensibila

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.927 mesaje

Postat 11 septembrie 2013 - 10:19

Gia nu plange deloc, doar e greu sa o iau acasa.

Am aflat ca e cea mi mare din grupa ceea ce nu ma incanta deloc ca sunt numai pitici din aia de 2 ani desi eu stiu ca la gradi nu se primesc copii de 2 ani ci doar de la 3 in sus si care poarta pampersi nici atat

Cred ca o sa vb sa o mut din grupa asta in una cu copii mai mari

Ce sa invete ea si  cei mici la un loc ? Fiecare percepe altfel mai ales la diferenta de 1 an

Sunt 25 de copii in grupa in care e acum

 

Aaaa am inteles ca mai trebuie sa ducem 1 top de hartie de xerox si  niste dosare nu stiu ce insemna niste

 

Le da masa la 8.30,  masa de pranz care cuprinde 2 feluri ieri a fost supa cu galusti si  mazare cu carne si gustare la ora 4 care a cosntant intr-un bulgare de  salam de biscuiti 




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -