Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Semnificatie desen familie


17 raspunsuri la acest subiect

#11
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 10:59

Asta e desenul, am zis sa-l pun daca tot vorbim despre el [:)]. Si am pus si copacul (ceva idei [:I])

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

Miniaturi atasate

  • ABE92828-C52A-9E25-13C0-6B59AC7818B4.jpg
  • 905260E2-10F2-F514-0650-5C0ED1DED977.jpg
  • 27D7A9A3-8E5D-AC9D-3AEE-6B867F57191F.jpg


#12
larasarit

larasarit

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 11:17

La copac ar putea fi vorba de o tendinta spre introversiune (coaroana rotunda).
La familie, nu stiu, vad doar ca toti va tineti de mana, ca o adevarata familie.[:)]

#13
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 17:12

Mie desenul cu familia imi sugereaza ca, copilul se simte protejat si ocrotit (parintii stau pe margine), toti sunt fericiti (se vede la parinti un zimbet larg). El e linga tata, cu care probabil se identifica dpdv al sexului (tema corespunde ca virsta deszvoltarii, pustiul are cam 7 ani, nu) pe surioara a pus-o linga mama (aceeasi tema, fetele cu fetele, baietii cu baietii). Familia pustiul o vede ca ceva deosebit, ocrotitor (de aia inconjoara menbrii cu o linie care-i delimiteaza de restul foii). Numele si l-a stris in interiorul cercului, ceea ce iar imi sugereaza ca el se simte bine si ca apartinind familiei.

Deci, numai de bine, ma repet, ai vreun motiv sa intrebi altul in afara ca sunteti deodata 5 ???

Frezele ma distreaza tare, imi place mult si cum tine mama fetita de mina, cred ca el te vede ca pe o mama tare buna si ocrotitoare.

La pom nu ma bag, pomul de fapt face parte dintr-un peisaj de primavara. Oricum, are tot ce-i trebuie si sta bine in pamint. Coroana (cognitia) e cam suie, dar asa-i cind ai doar 7 ani [:D]
Coroana rotunda (mai mult faptul ca, coroana e strict delimitata de restul, nici o frunza nu poate sa zboare afara, totul se tine in limite) poate sa indice o tendinta spre introversiune. Poate fi judecata si in combinatie cu cercul familiei, si acolo e o granitza clara.

Hai, cam scris mai multe decit vroiam [:I]

Pentru interpretarea testelor proiective, e nevoie sa cunosti mult mai multe detalii despre copil. In plus, cel mai bine e ca dupa ce ai o interpretare, sa o discuti cu copilul. Asa ca ce facem noi aici e mai degraba de amorul artei [:D]

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#14
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 19 martie 2013 - 17:44

Agnes, multumesc mult! [flo]

Nu am alte motive sa intreb, decat cum ai zis si tu, ca suntem deodata 5 [:)]. Eu zic ca e un copil vesel, curajos de multe ori, dar si rusinos in alte situatii. Am intrebat pentru ca pana acum el nu si-a mai desenat familia si eram curioasa ce reiese de acolo. Multumesc inca o data! [pup]

"Un copil se naste cu nevoia de a fi iubit - si nu trece niciodata peste ea" F.A. Clark

Mami de [cavaler] Denis (17.06.2006)

#15
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 23 martie 2013 - 21:28

Citat:
citat din mesajul lui AgnesLuca
La noi sunt (inca) tot 10. Azi fiica-mea m-a anuntat ca toti au fost la mine in burta, da io nu i-am vazut ca era ea deasupra. Ah, si le-am dat tzitzi la toti [:D]Au si nume( pe citeva le cheama ca si pe ea) cel mai mult imi place numele Pumpernickel (nu, nu-i numele fiica-mi, la vremea respectiva nu m-a dus mintea...)"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)Agnes si Alexa (21.06.2009)
Agnes, surorile Victoriei sunt jumate Victoria si jumate Cora. Are surori care stau prin Jamaica, Hawaii si mai nou, Bora Bora. [pk] Numa' in vacante o tin prin tari calde.________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#16
AgnesLuca

AgnesLuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 24 martie 2013 - 00:57

Uf, daca tot zici de ele, azi mi-au creat probleme.
Am fost in oras sa cumparam niste cadouri pt. copii la a caror aniversare trebuie sa mergem in perioada urmatoare.
Fii-mea evident ca sa-i cumpar si ei un cadou, unul mic (chiar se multumeste cu fleacuri in situatii de genul asta).
Intram intr-un magazin cu toale de sport, fiica-mea in gura mare "Mami, surorile mele, fratele si bebelusul (aparut intre timp) nu au decit tricouri. Cu mineca scurta. Le e tare frig. Trebuie sa le cumparam haine si papuci"[bang]
Am scapat cu greu, zicind ca n-am bani si de haine si de cadou pt. ea.
Pina la urma am convenit ca le luam alta data, cind mergem special pt. asta in oras.
In seara asta mi-a amintit iar de bietii copii in tricouri, e dispusa sa contribuie cu pusculita pt. cumparatul de haine pentru ei.
Nu-mi mai ramine decit sa cer alocatia pentru toata trupa, altfel iesim la pepeni [:D]

Edit: voua poate va fac ele niste donatii, daca zici ca le da mina sa se plimbe prin tarile calde [:)]

"Copilului mic, da-i radacini adinci, celui mare, aripi sa zboare" (proverb indian)

Agnes si Alexa (21.06.2009)

#17
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 25 martie 2013 - 17:28

Agnes, surorile nu se plimba, ele acolo locuiesc :) ne plimbam noi in vizita, aproape zilnic mergem. [:D] Uf, Victoria cand imi cere ceva ptr. surori, ma fac ca ii dau; si ii mai zic :"Pretend sister, pretend food" :) drept e ca deocamdata nu mi-a cerut sa le cumpar haine din magazin. Asta-vara nu-mi gaseam camera foto; cred ca o luna am cautat-o; intr-un final mi-a picat fisa ca Victoria plecase in Cuba in vacanta si camera mea era la ea in valiza (are una din-aia mica, mica pe roti, are vreo 30 cm. si in aia indeasa de nu-mi vine sa cred cate intra). Acum 2 saptamani a fost in vacanta si m-a inebunit cu un pulover din-ala cu gluga. L-am cautat in toata casa si am zis ca probabil l-a uitat la scoala. Sapt. trecuta a intrebat-o pe educatoare si nu era nici acolo; cand a venit acasa am intrebat-o daca l-a bagat in 'valiza' cand a fost in Jamaica [:D] la sora-sa. Acolo era! Atatea calatorii ca nu mai gasim nimic! [:D][:D]



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA








Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -