Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (29)


726 raspunsuri la acest subiect

#691
Tiny90

Tiny90

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 601 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 13:11

Floarea pusa de Tiny e Clematis/ Clematita. O am si eu in gradina. Face flori mari, ca niste stele.

E o planta rezistenta ?? Cam cat sta inflorita ?? Eu am luat-o ca vreau sa se urce pe gard ca e tare urat .... Sper sa se si intample asta ...



#692
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 14:26

Da, da. Se urca. Sa nu ii jumulesti lujerii care raman la toamna dupa ce cad florile si frunzele, ca alea sunt 'ramurile' ei. Peste iarna daca nu da inghet rau, rezista afara - asta e testat de mine. Nu stiu, poate rezista si la ger aprig dar noi nu avem de-ala.


Editat de Ioana_Pos, 13 aprilie 2016 - 14:28 .


#693
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 14:27

Ma uit in poze si iti zic cat sta inflorita (parca destul de mult)...

#694
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 14:28



Da, da. Se urca. Sa nu ii jumulesti lujerii care raman la toamna dupa ce cad florile si frunzele, ca alea sunt 'ramurile' ei. Peste iarna daca nu da inghet rau, rezista afara - asta e testat de mine, nu stiu, poate rezista si la ger aprig dar noi nu avem de-ala.

Aoleuuu...asa o fi si la zorele?

 

Ca barbatu' meu a jumulit toti lujerii,eu insa tot astept sa iasa ceva din pamint!!!! [batcap] [:D]


Editat de andacos, 13 aprilie 2016 - 14:28 .


#695
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 14:30

Nu Anda. Zorelele nu sunt perene. Ele ies de la an la an ptr ca se scutura samanta in acelasi loc. Insa am impresia ca e cam devreme sa iasa zorelel acum, nu stiu de ce retin ca apareau mai spre mai-iunie.

#696
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 14:32

Nu Anda. Zorelele nu sunt perene. Ele ies de la an la an ptr ca se scutura samanta in acelasi loc. Insa am impresia ca e cam devreme sa iasa zorelel acum, nu stiu de ce retin ca apareau mai spre mai-iunie.

Acum cind ai scris tu,imi amintesc ca citisem si eu ca ies din semintele scuturate.

 

Am sa ma uit sa vad daca mai am eticheta,sa vad cind apar,totusi nu vad nimic iesit din pamintul ala!!!Deci mai am speranta!!!! [:D]



#697
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 15:38

Buna!

 

Va tot citesc de ceva vreme si indraznesc sa ma bag si eu in seama pe aici.  Dana, eu am cumparat un plic cu seminte de zorele si zice ca se pun in pamant in aprilie-mai, dupa ce s-a incazit pamantul. Probabil e inca prea rece sa iasa. 



#698
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 15:43

Eu ma laud deocamdata cu niste fire de ceapa si salata iesite (le-am pus cu feciorul in urma cu vreo 3 saptamani cam)  si cateva randuri de ierburi (patrunjel, marar, telina, cimbru) ce inca le astept sa iasa din seminte.  Am leusteanul de anul trecut iesit in 3 tufe deja mari (am si facut o ciorba zilele trecute in care am pus frunze din gradina)  si pregatesc terenul pentru rosiile si castravetii ce ii voi planta mai incolo.  Am luate si niste seminte de morcov, dar inca nu sunt convinsa ca le pun, nu prea cred ca au sanse sa faca ceva. 

 

La partea cu florile, deja s-au uscat zambilele si sunt in floare narcisele (am 4 feluri ,  albe simple,  galbene mai batute , galbene-crem mai simple si un crem cu petale dese, parca nici nu ar fi narcise), lalelele si niste floricele mov mici pe care nu stiu cum le cheama.  



#699
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 16:20

Dana, eu am cumparat un plic cu seminte de zorele si zice ca se pun in pamant in aprilie-mai, dupa ce s-a incazit pamantul. Probabil e inca prea rece sa iasa.

 

Aha...deci fac bine ca stau cu ochiul pe ele! [:)]

 

Seminte au facut,eu chiar imi doream sa scuture in afara ghiveciului ca eu imi doresc acolo niste flori in pamint(desi sotul nu vrea),asa ca o sa urmaresc in continuare!!!



#700
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 13 aprilie 2016 - 18:22

Eu strangeam seminte de zorele, le uscam nitel si le pastram pana primavara cand le puneam unde vroiam eu.Daca la sfarsitul verii cadeau f multe seminte , ieseau si anul urmator ele singure.Chiar nu le acopeream cu scoarta de copac ori altceva.Asta in Ro. Aici am cumparat o planta mare si a facut putine seminte,  care din cauza ploilor nu au apucat sa se usuce ca lumea.Deci, daca vreau din nou zorele trebuie sa iau alte plante.Si erau albastre, mai deosebite. [ups]  Tiny, eu am avut clematis doar un an, se intinsese bine dar nu supravietuit. Si nu a fost cine stie ce iarna... Sper a ta sa fie ok.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -