Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi: LMA Vlad, Sanziana, Elisa! (43)


213 raspunsuri la acest subiect

#21
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 19:19

Uf...am zis a scriu povestea nasterii si am cam pierdut timpul si nu am scris-o, cred ca ramane pe saptamana viitoare.

Amelia, ni s-au cam incurcat planurile cu ziua lui Vlad, dar le redresam cumva cumva. In week-end avem musafiri, vin bunicii paterni si unchiul lui, nasii nu mai pot ajunge si pe ai mei i-am amanat pe altadata ca eram prea aglomerati. In functie de cum decurge week-endul fac planuri si pe saptamana viitoare.


Ica, e bin e ca sunt asa putini copilasi la cresa, macar au timp sa se ocupe de ei.

Fetelor voi ce le mai dati sa manance seara la cina? Sunt cam in pana de idei.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


#22
Alexa_G

Alexa_G

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 519 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 00:34

ica multa bafta la cresa!
Suzieq in opinia mea masa de seara trebuie sa fie ceva usor digerabil, eu nu ii dau seara de exemplu carnita sau galbenus;
Alex papa: gris cu lapte / apa ( o cupa LP la sf) condimentat cu vanilie, scortisoara si/sau 1 lingurita de fructe (mere, afine, gutuie din compot, cirese din compot, etc); paste de orez cu branza la cuptor (mozarella, miez de lapte, branzica calcica); iaurt cu sfecla rosie coapta; iaurt cu cereale; iaurt cu mamaliguta; sau lapte cu cereale de seara cand suntem in deplasare [pup]

Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012

#23
bulinuta27

bulinuta27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.159 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 11:43

La multi ani Eva Nicole, Vlad Stefan, Elina Maria!

sa cresteti mari, frumosi, sanatosi si norocosi!




bulinuta mamica de bulinel dragutel Rares Ioan [auto] (19.07.2006 - 9:37) si de viforel [bebic] Filip Andrei (10.02.2012 - 11:55)



Poze noi





minune mica



Poze









#24
dari_nanau

dari_nanau

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 241 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 11:54

[s]La multi anisori sanatosi si fericiti Vladut, Elina si Eva!![s]



Dariana mamica fericita si implinita de Emma (11.10.2007) si Vlad (29.02.2012)

#25
anangel_lexi

anangel_lexi

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.215 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 12:13

Buna tuturor!

La multi ani, Eva, Vlad si Elina! Sa cresteti mari, sanatosi si sa luminati viata parintilor vostri ca si pana acum! [s] [s] [s]

Alice, Alexa,[pup] incerc sa nu ma stresez, dar cand vad si ca nu ia in greutate, ca e usoara ca un fulg cand o iau in brate, nu pot sa nu-mi pun intrebari...

Aseara a fost ingrozitor de plangacioasa, plangea in hohote din orice fleac, vroia numai in brate (iar eu fix acum am facut nu stiu ce porcarie la muschii de la omoplat de abia pot sa respir de durere) si nu reuseam s-o impacam cu nimic. Pana la urma i-am dat putin Nurofen si s-a mai calmat, dar nu de tot. Noaptea a dormit bine, dar iar s-a trezit la 4 fix (zici ca are desteptator) si a mai adormit pe la 5. De data asta insa mi-am impus sa nu ma enervez ca de adormit oricum nu adoarme, cu toti nervii mei. [:D] Dar tot nu gasesc explicatia pentru care se trezeste in fiecare noapte fix la aceeasi ora, cu toate ca-i dau si laptic si apa si ii fac tot ce stiu, numai sa adoarma la loc.



[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006) si [copil] Ioana Teodora (24.01.2012)

Din ce in ce mai mare

Creste si mezina

Perlute de domnisoara





#26
georgia_c

georgia_c

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.707 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 12:44

lexi , chiar la asta ma gandeam azi noapte ,dar uite ca tocmai ce ai scris ;ma gandeam ca poate ii e sete si n-ar fi rau sa-i dai niste ceai...dar acum parerea mea e in van caci oricum vad ca faci chestia asta [pup][flo]
iubita mea ,cat are acum Jo greutatea? stii ,anto mi-a zis ceva vreme in urma o chestie ...in general cand nu mananca copii au o cauza ..ori o alergie , ori dintucii,ori altceva ..poate nu i-ar strica acum la check up de 1 an,care cred ca se face si in Germania sa-i faci niste analize pt depistarea unei eventuale alergii

eu ieri m-am speriat groaznic
pe drumul de intorcere de la screening-ul oftalmologic ,mi-a marait in scaunul de masina pana a dat in plans, plans pe care nu reuseam sa-l calmez in niciun fel...motiv pt care am luat-o in brate ,iar in brate mi-a vomat de numa ;nu reuseam sa o tin suficient de aplecata sa vomite,am tipat la al meu sa opreasca masina sa scot fata din masina ca se ineca cu voma ..ce sa va zic ,a fost groaznic,caci mi se parea ca din cauza vomei care i se bloca cumva in gat nici nu respira [q]
clipe de groaza am trecut ,a fost crunt
nici acum nu mi-e clar de ce a vomat ..ma tot intreb oare e posibil la copil asa mic sa fie rau de masina ,caci e a 2a oara cand patim asa




Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprec...rea-sa-traiasca




#27
suzieq

suzieq

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.768 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 13:34

Multumim frumos de urari!

cafeaua am dat-o pe FB, asa ca aici va servim cu un pahar de suc si o felie de chec, tortul numai maine se serveste.[:)]

Lexi, cate kg are Ioana? Vlad la 1 anisor are 8900 si s-a nascut cu 3170, eu urmaresc site-ul unei dr pediatre din Cluj, destul de renumita tipa si ea scria acolo ca media acumulata in primul an de viata trebuie sa fie 5750, asta inseamna ca Vlad se incadreaza in medie, in ultima perioada mananca f bine dar este si foarte activ, asa ca nu-mi mai fac griji.

Georgia si Vlad mai vomita in masina, dar doar cand era racit sau avea o problema gastrointestinala, e bine sa intrebi medicul pediatru.

Mami de soricel Vlad, 01.02.2012
MTHFR C677T Homozigot


#28
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 14:30

La multi ani Eva, Elina si Vlad!
Sa cresteti mari si frumosi!

Georgia, daca fata nu a mai avut altceva de aseara pana acum stai linistita. Cel mai probabil s-a inecat cu saliva d ela plans. Noi am patit o data asa cu Andra cand a inghitit o bucatica infima de hartie, avea vreo 10 luni. Desi bucatica a "iesit" la prima icneala, pana nu si-a golit stomacul nu s-a linistit, eram tot asa in masina, un drum de vreo 10 minute, pana acasa m-a terorzat, la fel mi se parea ca se ineaca. Incidentul nu a avut niciun fel de urmari.

____________________________________________
Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)

#29
georgia_c

georgia_c

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.707 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 15:14

nu , n-a mai avut nika pana acum ,doar ca aseara n-a prea mancat iar eu n-am insistat ,insa dimi a mancat bine,vedem la pranz (oricum azi are in meniu supa crema si un out cu piure de brocoli)
doar ca eu m-am speriat f tare si am si tipat la al meu ,caci aveam senzatia ca nu se mai opreste masina sa o pot scoate la aer [bang]

lexi a mea la 1 an avea 8600-8700 ( nu stiu exact caci era mancata inainte de cantar,apoi imediat a facut cacuta, si nu ne e f clar,tind insa sa cred ca 8600 e mai realist ),nascuta cu 2900;oricum suntem si noi la limita inferioara ,plus ca nu si-a triplat greutatea la 1 an ,dar nu ma mai agit ca cedez nervos
Jo a ta ,poate s-a saturat de ce mananca acum , si e vremea sa-i mai schimbi;zic asa pt ca a mea oricat de bine ar manca ceva ,vine o vreme cand se satura(e valabil si pt noi nu?) si atunci renunt la mancarica respectiva ,urmand sa revin peste ceva vreme
la noi merge binisor daca la pranz ii dam si mancare pasata (eu inca ii pasez si cred ca ii voi pasa destula vreme ,de la sensibilitatea asta a ei,cu refluxul) si supa ,macar putintel
last edit:eu tot pe ideea de a manca ceva ,si nu a o forta ,ii fac mai multe feluri de mancare de fiecare data ;dimi de ex ii dau si iaurt si paine cu cascaval si fructe cu biscuiti (fructele la cuptor) si choar daca nu-i place una mananca altceva ...stiu nu e chiar comod,mai ales financiar dar nu am alternativa;asa faceam si la pranz ,acum insa vad ca merge,deocamdata cu supa;
am observat ca dezvolta in timp diverse afinitati,care insa se schimba nu raman constante:de unde pana acum nu manca niciun fel de iaurt ,acum mananca;pana acum nu manca acru acum stoarcem cate 1 lamaie in piureul de legume ..si tot asa ..mai incearca-i gustul din cand in cand cu altceva [flo]
eu imi notam, de cand cu munca n-am mai facut-o,tot ce manca si ma mai inspiram ce si cum ,atunci cand nu stiam ce sa-i mai dau ,caci scriam si cat de mult/putin i-a placut o mancarica

hai ca v-am ametit de tot[alcool]



Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprec...rea-sa-traiasca




#30
Alexa_G

Alexa_G

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 519 mesaje

Postat 01 februarie 2013 - 15:21

La multi anisori Eva Nicole, Vlad Stefan, Elina Maria!



[s][s][s][s]



georgia si lexi [pup][pup]



Alexa, mami de bulgaras - piscotel Alexandru 22.02.2012


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -