Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sezatoarea canadiana (221)


117 raspunsuri la acest subiect

#101
mikiion

mikiion

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.585 mesaje

Postat 05 mai 2013 - 01:30

Paste fericit tuturor!

 

Mihaela



#102
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 06 mai 2013 - 18:11

Hristos a inviat!



#103
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 10 iunie 2013 - 21:05

Scuze ca ma bag ca musca in lapte! Am o problema si m-am gandit ca aici as putea gasi ajutor.

Am luat doua perechi de pantofi pt nepoata mea din Toronto  iar persoana care stiam ca pleaca si cu care vorbisem sa trimit, nu mai are loc de pachetul meu, stiti pe cineva care pleaca in saptamanile viitoare din Romania in Toronto sau prin zona? Ar fi un serviciu neptretuit pt mine ca pantofii sunt luati pe masura de acum a copilului si pana la prima ocazie i-ar ramane mici si nu mai am nici bonurile sa-i schimb.

Multumesc



#104
ailed15

ailed15

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 14:30

Buna fetele,

 

Cu regretul de a nu mai fi intrat de mult pe aici va deranjez cu o intrebare.

 

Vreau sa ma duc in tara cu fetita ( da am o fetita de 5 luni in sfarsit), si vroiam sa stiu daca imi trebuie imputernicire  apostilata de la sotul? Noi am facut acea scrisoare la primarie prin care imi da voie sa ies din tara cu fetita si sa calatoresc cu ea si am specificat si tara. Azi de dimineata am sunat la politia de frontiera romana si mi-au zis ca scrisoarea sotului trebuie apostilata si in tara trebuie tradusa si legalizata la un notar?

Voi ati trecut prin asa ceva? Cu siguranta ati avut eventual parinti care s-au intors cu copii? cum ati procedat? trebuie sa pun apostila la consulat la montreal sau trebuie sa dau o fuga la ottawa pentru faimoasa apostila la fel ca si pe certificatul de nastere?

 

Noi plecam luni, asa ca orice raspuns e binevenit.

Va multumesc.



#105
cris1511

cris1511

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 15:14

Nu stiu daca te ajuta raspunsul meu, pentru ca situatia a fost un pic diferita. Noi am plecat cu totii si m-am intors doar eu cu copiii, iar declaratia sotului am facut-o in Romania. La iesirea din Romania ne-a intrebat de ea, dar la intrarea in Canada nu a interesat pe nimeni lucrul asta.


Editat de cris1511, 13 iunie 2013 - 15:15 .


#106
ailed15

ailed15

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 16:44

multumesc mult Cris, evident ca ajuta. Aici oricum va fi sotul la imbarcare, iar in Ro o sa mergem la notar banuiesc. voi ce pasapoarte ati prezentat romanesti sau canadiene?



#107
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 18:02

Poti sa suni la consulat, sa lamuresti exact situatia. Pt. ca timpul e f. scurt pana plecati.

Aici se scrie ff. rar, dupa cum vezi.



#108
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 13 iunie 2013 - 21:08

Dupa mine, daca intrati in Ro si iesiti cu pasapoarte canadiene, nu va trebuie apostila respectiva. Sunteti cetateni canadieni.

Daca insa intrati si iesiti cu pasapoarte romanesti, se aplica legistatia romana.



#109
ailed15

ailed15

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 84 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 01:37

Am sunat la politia de frontiera romana. Conform legii un copil strain nascut dintr-un tata sau mama roman devine automat cetatean roman. Deci la plecarea din tara conform nu stiu carui articol trebuie prezentata o scrisoare de imputernicire. Daca scrisoarea se face in Canada, ea trebuie apostilata aici in Canada ( nu stiu unde, poate stiti voi, sa fie acolo la Ottawa) in Romania trebuie tradusa si apoi legalizata la un notar. Ma gandeam ca daca mi se cere o imputernicire in Germania ( intrucat acolo am escala iara alta traducere si mancare de peste). In final voi face cum am auzit ca au facut si altii, vom pleca cu pasapoartele canadiene si sotul imi face acea scrisoare la primarie.  Vroiam sa-mi vizitez si sora in Germania cu ocazia acestui voiaj dar vad ca devine complicat. Am sa intreb la politia de frontiera cand ajung in tara clar situatia. Canada nu face parte din tarile care au semnat conventia de la Haga. Ma mai informez si am sa revin cu detalii si va spun cum s-a finalizat totul.

 

Intr-adevar nu mai e animat topicul asa cum era odata.

O zi frumoasa la toata lumea.



#110
cris1511

cris1511

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 15:51

Noi am fost cu pasapoarte romanesti, ca d-astea avem pana acum. Apropo, am fost si in Italia la sora mea, in acelasi scenariu, sosit toti 4 in Italia, plecat sotul mai repede, ramas eu cu copiii. Daca ma gandesc bine, sotul a semnat la notar in Romania declaratie si pentru Italia, deci am avut 2 declaratii : una pentru intoarcererea in Canada si una pentru intoarcerea din Italia.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -