Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

metoda de comunicare Makaton pt SD


3 raspunsuri la acest subiect

#1
zetapompilia

zetapompilia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 03 august 2007 - 02:33

As dori mai multe informatii despre terapia Makaton. Ma poate ajuta cineva?

zeta

#2
scumpioara

scumpioara

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 04 august 2007 - 01:40

Recent am intalnit o familie din Irlanda de Nord, aveau o fetita cu SD si foloseau acest limbaj cu ea. Mi s-a parut foarte usor de invatat si foarte util. Si baietelul meu are SD si cred ca o sa incercam acest limbaj, intrucat mi se pare un mod de comunicare simplu si eficient, f. util pana cand el va invata sa vorbeasca.
Practic, Makaton este un limbaj al semnelor, dezvoltat in anii 70 pentru a ajuta oamenii cu dizabilitati sa comunice. Utilizeaza vorbirea si gestica, expresia faciala, contactul vizual si limbajul corpului. Este un limbaj bazat pe o lista de cuvinte uzuale, cum ar fi "apa", "lumina", "tata" etc. Sunt multe informatii pe www.makaton.org
Mi-a placut ca semnele sunt usor de "aratat" si "inteles". De exemplu, pentru a indica "beau" (am nevoie sa beau, vreau sa beau, da-mi apa etc.), copilul tine manuta ca si cum ar avea un pahar si imita gestul de a bea. Semnul pentru somn este usor, cu manutele sub obrajori. Pentru "floare", se imita mirosirea unei flori. Mamica irlandeza le folosea cu succes si se intelegea cu fetita ei, si chiar si fratii si surorile fetitei invatasera acest limbaj. Este accesibil si chiar distractiv. Conteaza mult pentru parinte sa stie cand copilului ii este sete, foame, cand il deranjeaza muzica, zgomotul, lumina, cand vrea poveste, lapte, apa, mie mi s-a parut f. interesant.

Sanatate multa,
Alina

#3
zetapompilia

zetapompilia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 14 august 2007 - 16:55

Iti multumesc foarte mult Alina pentru informatii.
"Makaton este un program de comunicare recunoscut international si folosit in peste 40 de tari de catre copii si adulti cu dificultati de comunicare si de invatare, si de fiecare persoana care face parte din viata lor: familia, personalul de ingrijire, prieteni si profesionisti ca educatori, logopezi, asistenti sociali, playwork-eri, profesori universitari, instructori, asistente medicale si psihiatrii.
Cei ce folosesc Makaton sunt incurajati sa comunice folosind semnele, apoi gradual, in timp ce se face legatura dintre cuvant si semn, semnele sunt inlocuite de vorbire. Semnele sunt preluate si simplificate din Limbajul prin Semne Britanic.
Simbolurile Makaton vin in sprijinul cuvântului scris, asa cum semnele sprijina vorbirea. Copiii si adultii care nu pot citi, pot accesa povesti, instructiuni pentru diverse sarcini, programe de activitati, orare, liste de cumparaturi, scrisori si mesaje, toate scrise cu simboluri. Simbolurile sunt imagini simple, alb-negru, usor de inteles."
As dori sa stiu daca cineva are o versiune in limba romana a programului Makaton.

www.noiorizonturi.cabanova.ro


zeta


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -