Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

LMA Licurici de ianuarie - februarie 2009 172


211 raspunsuri la acest subiect

#191
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 04:03

Noi o tinem langa cu bolile, acum are ceva reactie alergica (?) la habar n-am ce, incriminez samponul, ca l-am schimbat. Niste bubite mici, mai mici decat gamalia de ac, zgrunturoase, localizate in insule pe partea stanga a corpului. Numai pe jumatatea stanga. Si o mananca.



Am zis ca n-o duc deloc la gradi in februarie.







Din putin se face mult - ajutor umanitar!



Lucrusoare de vanzare...





In atentia celor carora le face placere sa depaseasca limitele celor scrise de mine: in cazul in care considerati ca aveti dovezi de necontestat cum ca am facut 99 de oua, pe care le ascund in camara, cu intentia de a le vinde la suprapret, va invit sa deschideti un subiect special pe aceasta tema. Multumesc pentru intelegere.











#192
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 05:21

Porumbita, asa cum a spus si Dana, doar alea sanatoase se siglieaza.

am uitat sa va spun cat ne costa distractia cu dintii, cu asigurare cu tot...nitel peste doua mii de dolari[bang], ca imi vine sa ma impusc.

Ledi, nu mi-a venit sa cred cat de cooperant a fost de data asta Aidan la dentist, pana acum era un dezastru, trebuia sa il imobilizam, penultima oara a muscat doctorita de mana pana la sange. Ei...de data asta a stat si la radiografii, si la cleaning si la control, i-am facut si poze ca sa am pentru posteritate:))). Nu stiu daca a avut importanta, dar cu doua zile inainte de control l-am luat cu mine la dentistul meu si a asistat la plombarea unei masele. a vazut ca nu-i nimic de speriat.

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#193
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 05:24

Ledi, de ce nu faci o mamografie pt nodul? eu am avut unul descoperit recent si am facut doar eco din cauza ca alaptez, nu am vrut sa fac mamografie dar mi-au zis ca la eco nu pot sa vada chiar bine. Eu mi-am asumat riscul pt ca nu am vrut sa intrerup alaptatul dar tu ar trebui sa poti face una.

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#194
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 10:57

neata doamnelor
Miere, aaaah ce de bube pe capusorul vostru mic!! sper sa nu se mai intample in curand. ce ciudata reactia la vaccin a lui Aidan. succes la sigilat maselutele si la interventia pe cele cariate. va fi ok, anestezia generala e cea mai buna solutie la varsta asta.
Porumbita, ceva poze de la party? [:)]
Daiopri, merci ![pup]
noi suntem ok, Eva doar putin gutunarita asa ca sta vreo doua zile acasa ca sambata iar avem petrecere [:)]. in rest... scoala, gradi, acasa... dupa cum siti bine modelul.
sanatate tuturor!

#195
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 16:40

roxana am pus pe FB

#196
Leditia

Leditia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.717 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 17:15

Miere,nu fac mamografie pt ca la eco se vede f bine ce si cum.Am zis ca pare benign pt ca inafara de biopsie,restul sunt discutii..este benign din eco,din consult,nu pare a fi o formatiune maligna,nu are caracteristicile uneia,insa poate deveni in timp.Am 3 variante..sa nu-l scot,ca e ok si mai pot sta asa..sa fac biopsie,ca sa vad ceea ce stiu deja si sa arunc cu banii si nu-s putini deloc..sau sa-l scot direct si sa nu ma mai stresez,c-o fi,c-o patii..si nu trec prin njpe chestii.Nu mi s-a recomandat biopsia de catre nimeni,mi s-a spus insa ca ea iti da cu certitudine un diagnostic..insa ca nu are sens sa cheltui si sa ma expun la 2 operatii,ma rog,biopsia nu e o operatie,dar nici placuta nu este si costa si f mult...si este traumatizant sa treci prin 2 chestii..
Am facut eco la drita care-mi facea ecografiile 3D in sarcina,acolo am mers si pt ecografiile de la san sau cand am vrut sa-mi fac o eco de verificare asa.[:D]..am fost si la drita mea ginecolog..si acum la dr chirurg..Toti mi-au zis k nu e malign,dar ca l-ar scoate sa scap de un stres,ca poate deveni in timp,nu azi,nu maine,dar nu poti stii cand..si atunci lucrurile se complica mai mult,mult mai mult..ca nu mai vorbim doar de scos nodulul si mers acasa ca o floricica.

Dana..mi-e frica mai de bisturiu,cum sa nu-mi fie?Acu in gluma asa,imi venea sa-i zic ca daca tot ma taie..sa-i si ridice dom'le.[:D]2in1 asa:))))ca din ce am vazut eu,e si pe chirurgie plastica.
Operatia in sine cica nu e complicata,dureaza putin,se taie pe la aerola mamara ca la silicoane sa nu-mi faca cicatrice pe san..imi face anestezie generala si apoi in cateva ore pot pleca frumusel acasa,iar a doua zi pot dansa[:D]..Ca eu ma gandeam ca poate nu am voie sa car,sa ridic..sau mai stiu eu ce restrictii pe o perioada indelungata.
Deci is ok,decizia imi apartine daca ma operez sau nu..drul mi-a oferit toate informatiile si mi-a explicat toate variantele,mi-a spus si parerea dumnealui..iar eu decid daca vreau sa ma operez sau nu..Acum nush daca sa-mi asum o asemenea decizie si anume de a nu ma opera..si apoi sa dau in altele..asta e teama mea..Pe de alta parte,daca e benign..se vede,il vad,il simt..ma nerveaza,dar nu e o urgenta.De aia is in dubii..eu..ca barbata-miu e decis[alcool] sa-l scot dom'le sa scape de un stres,ca doar sta cu gura pe mine de nush cand sa ma duc la dr,sa fac,sa dreg..sa-l scot odata ca sa terminam povestea si sa nu mai existe risc de a da in altele.

Va pup..ma duc la bubu,sa-l mai dau un pic cu crema pe la ochi,ca e cu muci si conjuctivita.

#197
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 30 ianuarie 2013 - 20:07

Roxana, de fapt nu e chiar asa de rara reactia asta, mai ales la ultima doza de vaccin, pun aici, poate o sa mai aiba cineva nevoie, eu m-am cam speriat:

Sometimes the 4th or 5th dose of DTaP vaccine is followed by swelling of the entire arm or leg in which the shot was given, for 1 to 7 days (up to about 1 child in 30).

http://www.cdc.gov/v...ffects.htm#dtap

Ledi, multa bafta cu decizia!

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#198
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 11:55

mai am cosmaruri cu vacinurile astea,,,

nu sunt convinsa ca nu trebuie facute insa side effects -urile lor ma ingrijoreaza maxim



aveti idee cu ce curati plusurile care au baterii?




#199
anna-mama

anna-mama

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.162 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 12:02

Neata,



Sanatate multa, Ledi! Sa dea Domnu sa iei decizia cea mai buna! Sanatate si lui David!



Porumbita, eu le stergeam cu o carpa inmuiata in spirt...



[mamica] de steluta norocoasa Luca-Vlad si de minune roz Eva Maria





e simplu, doar sa vrei! BAZAR UMANITAR

#200
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 31 ianuarie 2013 - 14:18

si atat?

adica e ok dc dupa i le dau aluia mic la mozolit?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -