Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebare...


33 raspunsuri la acest subiect

#21
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 19 decembrie 2012 - 23:20

Da, Capcaunule, zonele bi si tri-dimensionale le-am inteles din prima explicatie. [flo] Insa, m-am impotmolit la zona cvadridimensionala.



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA







#22
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 19 decembrie 2012 - 23:25

Nu stiu sa pun poze, pun link:



Of! Ca nu pot sa pun nici link... cum pun poza?

Yeeeey, am atasat poza! Multumesc, Luisa.



AICI, de ce sta luna pe traiectoria aia, eu aia nu inteleg! De ce nu 'cade' sa se loveasca de pamant? Mai e si altceva in afara de inertie si viteza de rotatie? Ca nu gravitatia o tine acolo, conform teoriei spatiului material.





________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA





Miniaturi atasate

  • 5F095EDD-4497-FA70-6162-A6FA5721421F.jpg


#23
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 19 decembrie 2012 - 23:38

http://1.bp.blogspot...xy-Universe.jpg



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA







#24
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 01:03

Acum uitandu-ma la poza, cred ca am inteles: luna are si ea o anumita masa, deci, curbeaza si luna spatiul, de-aia nu aluneca spre pamant! Asa e, Capcaunule??? Sau vorbesc prostii?



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA







#25
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 02:44

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Citat:
citat din mesajul lui marius
Desi nu sunt de specialitate si nici nu am inteles aceasta noua teorie insa inchipuindu-mi ce scrii tu asa spune ca asemeni fortei de gravitatie unde se intalneste cuplul de forte actiune si reactiune probabil si in aceasta noua viziune exista tot un cuplu de forte similare.Acuma daca am spus tampenii aveti voie sa radeti [:)] eu deja zambesc.Poate sunt altii in dommeniu pe aici.
Marius, eu sigur nu rad... la ce subiect am deschis eu, intrebarile pe care le-am pus si felul in care (nu) stiu sa explic ce am in cap, nu as fi in masura sa rad. [flo]Pai si care-s fortele?________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA
gravitationale....Nina,mami de, [fetita]
NU! Mai citeste o data, Marius vorbea de altceva.________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA
forta gravitationala a pamantului e o forta , forta gravitationala a lunii e a doua...sunt similare, impreuna formeaza un cuplu pe principiul expus de mariusNina,mami de, [fetita]

#26
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 03:34

Florile se prind in nada, dar gravitatia nu. [:)]

Nadaflorilor si Marius, explicatiile voastre sunt corecte in mecanica clasica, newtoniana. Atractia Pamantului este echilibrata de forta centrifuga (datorata rotatiei Lunii in jurul Pamantului). Acest echilibru de forte mentine Luna in orbita.

Teoria newtoniana a gravitatiei are cateva hibe:
- nu explica cauza fortei gravitationale, explica doar efectele ei.
- este complet eronata pentru densitati mari de masa sau de energie sau in vecinatatea acestora

Teoria einsteiniana a gravitatii ne ofera atat cauza fortei gravitationale cat si ecuatiile corecte pentru densitati mari de energie si masa (in plus, energia si masa sunt echivalente): curbura spatiului.

In limita densitatilor mici de masa si energie cele doua teorii converg, dand rezultate identice pana la precizii destul de mari. Atractia Lunii de catre Pamant sau a Pamantului de catre Soare pot fi explicate de ambele teorii. Pe de alta parte orbita lui Mercur in jurul Soarelui nu mai poate fi explicata de Newton ci doar de Einstein.

Victoria a intuit bine!
Pamantul curbeaza spatiul din jurul lui. La randul ei, Luna curbeaza suplimentar spatiul din jurul ei, dar avand o masa mult mai mica decat Pamantul, curbura generata de Luna este mai putin pronuntata.
O mica adancitura undeva intr-o adancitura mai larga. Luna este captiva in afundatura cauzata de Pamant. Adancitura Lunii se misca odata cu Luna in jurul Pamantului.

#27
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 04:10

Deci, asta vroiam eu sa stiu, doar ca nu am stiut sa explic cum trebuie. Multumesc, Capcaun.

Capcaunule, tot mai astept inca o explicatie despre curbarea cvadridimensionala. Asa, incetisor si usurel, ca ptr. nivelul meu de incepatoare. [flo]



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA







#28
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 20:38

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor
Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Citat:
citat din mesajul lui marius
Desi nu sunt de specialitate si nici nu am inteles aceasta noua teorie insa inchipuindu-mi ce scrii tu asa spune ca asemeni fortei de gravitatie unde se intalneste cuplul de forte actiune si reactiune probabil si in aceasta noua viziune exista tot un cuplu de forte similare.Acuma daca am spus tampenii aveti voie sa radeti [:)] eu deja zambesc.Poate sunt altii in dommeniu pe aici.
Marius, eu sigur nu rad... la ce subiect am deschis eu, intrebarile pe care le-am pus si felul in care (nu) stiu sa explic ce am in cap, nu as fi in masura sa rad. [flo]Pai si care-s fortele?________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA
gravitationale....Nina,mami de, [fetita]
NU! Mai citeste o data, Marius vorbea de altceva.________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA
forta gravitationala a pamantului e o forta , forta gravitationala a lunii e a doua...sunt similare, impreuna formeaza un cuplu pe principiul expus de mariusNina,mami de, [fetita]
Marius nu vorbeste despre fortele de gravitatie si teoria de spatiu material exclude forta gravitationala ca factor. Deci, vorbim de ALTE forte decat cele gravitationale.________________________________________Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!VICTORIA

#29
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 20:54

Eu mai am o intrebare, dar va rog sa nu radeti de mine: de ce oamenii in australia nu sunt cu capul in jos? Ptr. ca in spatiu nu exista sus si jos? Si assta cum? Ca eu nu inteleg, si pace... [:I]



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA







#30
luisa1983

luisa1983

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 694 mesaje

Postat 21 decembrie 2012 - 22:23

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

.... de ce oamenii in australia nu sunt cu capul in jos? Ptr. ca in spatiu nu exista sus si jos? Si assta cum? Ca eu nu inteleg, si pace... [:I]



________________________________________

Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!



VICTORIA





[:-)))][:-)))][:-)))] m-ai facut sa rad, iarta-ma, nu ma pot abtine, fiul meu mereu formula o intrebare dintr-un raspuns de-al meu. Mi-ai adus aminte de acele vremuri![pup]



Da,conceptul de ,,in sus/ in jos" nu se aplica la dimensiunile cosmice. Cred ca are mult mai mult sens sa se vorbeasca despre aproape/departe de miezul pamantului sau spatiu deschis aproape/departe.



Oare este cineva care a stabilit cine e sus si cine este jos, de unde stii ca Polul Nord este in sus si Polul Sud este in jos? Forta de gravitatie pastreaza pe toata lumea lipita de sol. Ia o portocala si infige-i scobitori(oamenii) pe toata suprafata. Cum o sa-i determini pe cei cu capul in sus/cu capul in jos?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -