Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Demotivarea la job


59 raspunsuri la acest subiect

#51
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 15:10

Am vazut cazuri in care o parte (ea in general), a investit de la bun inceput totul intr-o relatie (cel putin teoretica), si din nefericire a primit un bobarnac inapoi. De aceea am spus ca, el/ea, ar fi bine (ideal) sa fie un pic mai atenti, sa isi pastreze mereu "o gura de aer" de rezerva, pentru ca desi toti ne dorim sa ne fie perfect, toti credem (principial) ca relatia noastra este super Ok, uneori (de multe ori) ajungem sa constatam daca nu contrariul, cel putin ca o mare parte din asteptarile noastre sunt calcate in picioare fara cel mai mic regret. Asta e viata. Si pentru ca avem obligatia fata de noi sa mergem mai departe, chiar si incasand aceste suturi, am spus... mama,tata,fratii,surorile, copiii au fost sunt si vor fi pentru totdeauna parte din noi. Ceilalti sunt..ceilalti. Poate vor face parte din viata noastra, poate vor reprezenta foarte mult pentru noi, dar ...lasati-va dreptul la o gura de aer de rezerva care (daca va fi cazul), sa va permita sa supravietuiti emotional, relational, psihologic si sa va dea posibilitatea de a merge mai departe pe propriile picioare, sa va dea dreptul de a fi proprii vostrii stapani din toate punctele de vedere.
Atata tot.
Fiecare om trebuie sa aiba dreptul la propria persoana in mod integral. Nu este corect ca cineva sa fie prabusit, nu este corect ca cineva sa spuna "nu mai pot", sau "acesta este sfarsitul". Eu ca si persoana nu am sa accept niciodata asa ceva. Intotdeauna exista continuare. Intotdeauna.

#52
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 20 decembrie 2012 - 19:01

Multumesc de implicare, multe sfaturi bune, de luat in seama. Si de rumegat. Problema s-a mai estompat, numai simt asa de acut ca acum o saptamana, este adevarat ca timpul sterge tot si ca ce-i mai important in viata este familia. Din pacate, timp de petrecut cu familia este din ce in ce ai putin, spre disperarea mea; ieri efectiv am ajuns in ultima clipa la prima serbare a copilului. Abia la sfarsit m-a zarit cel mic, fericit.

Sanatosi sa fim (cu totii), restul vin (si trec) de la sine!

Carra, m-ai rugat sa nu trimit mesaj inapoi. Iti scriu aici: am primit cel mai frumos si emotionant mesaj de la cineva vreodata, iti respect distanta, insa este pacat. Esti un OM, un SUFLET extraordinar de frumos, pe care mi-as dori sa-l cunosc! [pup]

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

#53
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 decembrie 2012 - 00:09

Citat:
citat din mesajul lui anda141
nu sunt vinovata pentru frustrarile tale ca sa ma tratezi in scarba cum spunea Xio . (Ma bucur ca nu i-am fost si nu ii sunt pacient ).



Ma scuzi, am pierdut eu ceva?
Unde am scris ca tratez pacientii in scarba????


**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#54
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 21 decembrie 2012 - 05:55

Citat:
citat din mesajul lui marius

Am vazut cazuri in care o parte (ea in general), a investit de la bun inceput totul intr-o relatie (cel putin teoretica), si din nefericire a primit un bobarnac inapoi.


tu cel putin ai inteles ca nu se vorbea despre un bobarnac dat de el, ci de viata?


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#55
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 decembrie 2012 - 06:57

Da, ceea ce nu inseamna ca nu pot sa vorbesc si de alte situatii.

#56
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 21 decembrie 2012 - 13:42

dar nici nu inseamna ca ceea ce n-ai vazut tu e "din scripte". astea au fost cuvintele care mi s-au parut total nepotrivite in context.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#57
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 decembrie 2012 - 13:47

Poate ca ai dreptate.

#58
Andries

Andries

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 22 decembrie 2012 - 17:54

Ca tot suntem in domeniul medical...motivarea si automotivarea nu apar rapid, prin administrarea unei pilule dintr-o reteta data de altul. Ganditi-va cat de greu este sa motivezi un copil si acolo inca ai avantajul ca scrii pe o foaie alba, pe cand la un adult ai parte de 20, 30 sau 45 de ani de istorie. Eu sunt cumva in "business"ul asta cu motivarea sau cu lupta impotriva demotivarii si cea mai buna tactica posibila este sa faci ceva mic, marunt in directia buna, dar sa faci ceva in fiecare zi, chit ca ti se pare ca-i degeaba. In final, toate eforturile vor avea un efect cumulativ.

Andries

mami!! uite avioanele, avioanele, sunt multe mami, multe!!
uite si unul mic mami, e puiul lor, e puiul lor!!!


#59
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 decembrie 2012 - 18:10

Interesant.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -