Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(85)


221 raspunsuri la acest subiect

#211
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 04 ianuarie 2013 - 22:29

Aliia, nu ai pentru ce sa-mi multumesti [pup]Aici cine afla cate ceva, intra si spune si altora.Cine apuca, raspunde si tot asa...
Esti o draguta si ma incurajezi.Dupa cum am mai spus, fiecare de aici are o poveste mai trista sau ma putin trista. Ceea ce ne uneste este marea dorinta de a fi parinte..Orcicare ar fi situatia, nu avem decat sa mergem mai departe.
Si eu ma gandesc zilnic la ce s-a intamplat si la cum imi dorem eu sa se intample. acum ar fi trebuit sa fiu cu copilasul meu sa-l iubesc sa-l alaptez, sa ma uit la el si sa caut asemnari intre mine, el si sot.Dar lucrurile nu stau mereu cum vrem noi.Totusi, pt k viata nu s-a incheiat, trebuie sa ne legam de altceva si sa speram k vom fi fericiti intr-un fel sau altul...Si dc suntem putin atenti si nu ne mai punem mereu pe noi pe primul loc, ne dam seama ca la alte persoane e mult mai grav, mai trist si tot supravietuiesc. Asa ca, trebuie sa luptam.
Si, dc tot ne-am gasit aici, sa ne incurajam si sa ne sprijinim.Eu una nu am nevoie de sprijinul celor care nu au probleme, pt koricat ar vrea sa inteleaga, nu pot simti ce simt eu. Nu ma incalzeste sa stiu k nu stiu cine abia a dus sarcina la capat, sau k i-a fost rau sau mai stiu eu ce....A dus-o, asa cum a dus-o, acum au copilul in brate. dar eu...cu ce se pot compara. In schimb, aici da, ne comparam si ne asemanam si ne simtim unite...
Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar, cateodata,unele persoane, poate din dorinta de a ma ajuta, mai mult ma enerveaza...
E suficient un simplu: "imi pare rau" fara sa-si mai dea cu parerea.
Iar m-am descarcat. Scuze! va pup!

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#212
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 00:57

mai valentina tot luptatoare ai ramas . ma bucur ca ai intrat si sa nu mai esti asa "zombi " . abia astept sa te vad pe FB .

te pup [pup]

"niciodata nu e prea tarziu"

#213
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 13:01

Neata, fetelor!
Gabi, nu mai st zombi pt k a trecut Revelionul si nu mai am de facut prajituri, sau alte mancaruri....ieri am cumparat prajituri...
Pai eu am tot intrat pe FB, dar nu te-am vazut. Pup!

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#214
honey_eyes27

honey_eyes27

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 13:41

Buna, fetelor!

Ne-am hotarat si noi sa adoptam unul sau doi copii si acum incepem sa strangem actele.
As avea si eu niste intrebari:
1. Daca vrem doi copii, depunem un singur dosar si specificam asta sau cum se procedeaza?
2. Cum e cu cocediul de ingrijire a copilului in cazul adoptie? Ai dreptul sa beneficiezi sau nu?

Va doresc asteptare cat mai scurta si sa aveti copiii mult doriti acasa cat mai repede!

#215
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 13:51

stiu ca la prajituri te-a ajutat mama si soacra a venit sa te ajute sa le mananci . sotul ce spune ? au fost bune ? pe noi nu ne-ati chemat . daca ne invitati poate venim ....[:D]

[pup][pup][pup]

"niciodata nu e prea tarziu"

#216
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 14:58

Da, ai dreptate. Sotul e innebunit dupa prajituri si dupa dulciuri... Acum e putin racit si l-am certat k nici nu are grija sa se imbrace mai bine. Trebuie sa am grija de el mai rau decat un copil mic.
Va asteptam pe la noi cand vreti voi. [:D]

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#217
valentina30

valentina30

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 226 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 20:56

Honey eyes si noi suntem tot la inceput de drum, dar cred k ma descurc sa-ti raspund:
1. Daca doriti sa adoptati 2 copii, e sufici4ent un singur dosar si veti specifica in cerere la nr de copii ori 1 ori 2, ori 1-2 copii.Am vazut pe statistici k in tara st atestate 2 fam pt 3 copii. [:D]
E bine k vreti 2, k in cazul in care se gasesc frati, ORA prefera sa nu-i desparta. Important e sa aveti venituri suficiente si spatiu necesar pt 2 copii.
2.In cazul in care copiul adoptat are varsta sub 2 ani, da, ai dreptul la concediu pentru crestere, inca de cand ti-l incredinteaza in vederea adoptiei, perioada care dureaza aprox 3 luni pana la proces cand se schimba certificatul de nastere.
Dc copilul are peste 2 ani, nu poti beneficia de concediu. Acum se lupta organizatiile sa obtina pentru noi macar 3 luni de concediu, deoarece majoritatea copiilor adoptati au peste 2 ani. Mi-a placut replica unei fete intr-o emisiune: "Ii zicem copilului:eu st mama, el e tata, tu esti copilul nostru. de maine noi mergem la serviciu, iar tu la gradinita" [bang]Chiar greu pt un copil de 2 ani, nu?
Sper ca am raspuns pe intelesul tau. Bafta multa si sedere cat mai scurta pe lista de la ORA [flo]

Daca lupti, poti sa pierzi. Daca nu lupti, ai pierut deja!

#218
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 23:15

daca vor fi frati putin probabil sa nu fie peste 2 ani . poate unul dintre ei sa fie sub 2 ani . sau poti opta pentru 2 copii care nu au nici o legatura . stiu o familie care au luat in plasament de urgenta 2 copii nou-nascuti abandonati amandoi . nici nu ne-am dat seama ca au zile de nastere diferite . seamana asa de mult unul cu celalalt si cu parintii , nu ai zice ca nu au nici o legatura . sunt fata si baiat , iar acum sunt mari .

mult succes si ai toata aprecierea mea daca te hotarasti pentru 2 copii . este mai comod sa iei 2 copii pe un atestat , asta pentru ca nu trebuie sa mai astepti iar la rand . nu trebuie sa ii iei pe amandoi in acelasi timp .

"niciodata nu e prea tarziu"

#219
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 23:18

honey_eyes27 de asemenea , poti merge in continuare cu dosarul de adoptie si sa adopti un copil , iar daca gasesti un copil abandonat il poti lua in plasament de urgenta , iar cand devine adoptabil esti prima pe lista . dosarul il faci ulterior . si pentru plasament de urgenta beneficiezi de concediu de crestere 2 ani .

[flo]

"niciodata nu e prea tarziu"

#220
alinutai

alinutai
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 ianuarie 2013 - 23:51

si pe mine ma interesa acest aspect . Deci se poate intra in concediu de crestere copil, din prima zi in care iti este incredintata?Fetita pe care urmeaza sa o adoptam are 9luni, ma gandeam ca voi beneficia de concediu dupa ce vor trece cele 3 luni ! O veste buna ! Multumim !


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -