Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie august (9)


199 raspunsuri la acest subiect

#191
vera_l

vera_l

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 395 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 12:40

Buna dimineata,
Ilenutza multumim de cafea!
noi ne-am trezit azi cu chef,aseara a reusit sa faca singurel kk,de 2 ori[pk].
apropo,imi spune si mie cineva cum funcioneaza picassa?
pup piersicutele dulci,revin mai tarziu

mami de Mattia(27.07.2012)

#192
Kimmy

Kimmy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.399 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 12:42

Buna dimineata!

Multumesc de cafea.Azi am mare nevoie ca fetele m-au facut praf.M-au trezit ba una ba alta cam din jumate in jumate ora [alcool]

Pe Emma o inteleg ca o doare sigur burta.Ieri am fost nevoita sa bag mai multe fructe si legume pentru ca sunt groaznic de constipata si nu mai merge cu nimic.Timea in schimb la cei 4 ani jumate ai ei...[bang]!Vine intr-una la mine in camera,ba ma cheama la ea,ba ca vrea bec,ba ca vrea la pisu,ba ca nu-i place singura.Nu mai stiu ce sa fac cu ea.Sper sa treaca perioada asta.Ma gandeam s-o mut pe Emma de la noi din camera,poate se mai potoleste.Cumpar un monitor,si incercam si varianta asta [bang],desi era mult mai comod asa,ca ma obisnuisem s-o iau la primele semne de foame,o pun la san,sta maxim 5 minute si o pot pune la loc.Asa,pana o sa ma duc in cealalta camera...of,greu e cu 2 copii.Plus ca toata ziua e la noi in dormitor,nu putem sa ne uitam nici la stiri linistiti,ca e tot calare pe noi.



Muraturica,inca nu sunt gata cu casa,dar oricum nu cred ca pun poze ca nu e cine stie ce.Adica am renovat tot apartamentul,si am schimbat putin felul in care era partitionata sufrageria,dar e un apartament modest [:D].

Eu am un balansoar in care se poate pune bebe de la 0+ luni.Eu am pus-o cam de la 2 luni.Pe perna o pun cam la fel,de la 2 luni.Adica nu ii pun perna sub cap,ci ii pun una mare sub tot corpul cumva,ca sa stea putin inclinata sa vada in jurul ei.Deci spatele ii sta tot drept,fara presiune pe fundic.Pe Timea nu am tinut-o in fund deloc pana la 6 luni,nici macar intre perne,decat in pozitia mai sus mentionata,inclinata.

Timi a fost pe LP exclusiv,si nu am inceput diversificarea decat la 5 luni jumate.Si ea avea tendinta de a se constipa,asa ca am inceput tot cu suc de morcov,apoi piureuri foarte subtiri de legume,date individual intai,apoi combinatii.Pe la 6 luni jumate am inceput cu cereale,intai de orez,apoi altele,apoi combinatii de cereale.Intre timp bagam si cate-un fruct.Nici eu nu i-am dat pufuleti decat foarte tarziu,ca tot vedea la alti copii si nu am mai putut evita.Sare doar dupa un an,cand am inceput sa-i dau din mancarea facuta pentru noi,adaptata bine-nteles,fara grasimi,condimente,prajeli.Nu m-am grabit absolut deloc,pe principiul ca are timp destul sa le incerce pe toate.

Cu Emma o sa merg cam la fel,doar ca incep de la 6 luni.

Cat timp i-am data picatrui de colici,storceam lapte in lingurita si puneam acolo si vigantolul.Acuma i-l picur direct in gurita.S-a obisnuit,casca gurita frumos.

Eu nu prea inteleg de ce le dati sirpuri profilactic?Eu m-as teme sa dau fara analize.Din cate stiu,calciul in exces poate fi daunator.Sau gresesc?[alcool]Pe mine m-a speriat putin reportajul de pe protv cu suplimentele alimentare.



La treabaaaaa!Ca in weekend o sa am musafiri.

Sa aveti o zi frumoasa![flo]



___________________________________



Mamica mandra de Timea(28.06.2008) si Emma(25.07.2012)



Povestea noastra





#193
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 13:03

ile, multumim de cafea.
porumbita, succes la urmatoarea operatie.
ana, pare multisor zahar in calciul de la pharco, dar eu personal, daca nu o sa reusesc sa le dau gluconatul, le voi da din asta. oricum am viata grea cand le dau fier si vitamina c si e vorba de cateva picaturi. la multi ml rai la gust cred ca vor reactiona f prost.
fleur, nu pare sa il deranjeze testiculul nr 3. inca nu se stie daca sunt toate 3 functionale. la un moment dat o sa cerem si a doua parere despre aceste testicule (inclusiv sa confirme un alt dr ca sunt intr-adevar 3).
felicitari pt dintisor! ce esre camilia ala de i-l dai?

muraturica, eu voi incepe la 6 luni diversificarea cu legume (de fapt cu o leguma, nu cu un mix).
in balansoar i-am pus de pe la 3 luni, dar am rabatat scaunul sa fie cat mai pe spate. intre perne nu ii pun.
andreea, pufuleti????
cred ca din pireul ala de legume nu e ok sa ii dai asa mult. ok, i-o placea li bb, dar pana la 1 an, alimentul de baza tre' sa ramana laptele, fie ca e matern, fie ca e lp. plus ca o cantitate mare de pireu data de la inceput, ii poate afecta functia digestiva. mai ales ca bb este un fost prematur...



[mamica] de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)



#194
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 13:23

Citat:
citat din mesajul lui andrrreea

buna seara, buna seara!
Raportam prima portie de piure de legume care ne-a placut maxim! Am vrut initial sa-i dau o lingurita,doua fiind prima data, dar mi-a fost asa drag de el ca-i placea, incat i-am dat cam jumatate din cat ii facusem (un cartof mediu, un morcov, jumatate pastarnac mare, la fel patrunjel radacina si o bucata de telina cam cat cartoful). Deci se pare ca e bun, acum tre sa ma tin la el cu retete diferite, sa nu se plictiseasca copilul. Banana nu i-as da deocamdara sa nu se constipe ca de-abia si-a revenit, in schimb mai aproape de 5 luni o sa-i introduc iaurtul. Sper a ii placa mai mult decat branzica dulce la care [flo]un pufulete-doi pe zi :P. Morfoleste la ei, ii insira pe toata fata si prin cap si e tare incantat. Idei de la mamicile din parc. Si as vrea sa-i dau si cereale (cam tarziu) dar inca nu stiu de care, cand le vad asa multe in supermarket nu reusesc sa ma hotarasc.



Andreea te rog sa nu te superi [flo]
sunt prea multe legume odata pt un bb de nici 5 luni + branza si vrei sa bagi si iaurtul

tr sa mergi in pasi mai inceti cu diversificarea dc tot ai inceput o

cereale sunt cele care scrie pe cutie 4+


si inca una si ma duc...

mai nu ii mai da pufuleti la nici 5 luni ... [bang][bang]

nu au nici un fel de valoare nutritiva... si e fff mic
alimentul lui de baza tr sa fie laptele inca multe luni de acum incolo

sper sincer sa nu te superi pe mine dar totusi, ai acces la doc si la internet... te poti informa, chiar nu e ok

#195
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 13:28

Citat:
citat din mesajul lui muraturica


Revin cu o intrebare care poate a trecut neobservata: voi de la cat timp i-ati pus pe bebei in leagane si de la cat timp i-ati sprijint de perne?
Mamica Aurorei - 20.08.2012


intre perne nu il voi pune de loc (de aceea si incep diversificarea dupa ce o fi in stare sa stea in fund [:D])

stiu ca si caruciorul il mai poti ridica o treapta dupa ce trec de 4 luni (idel 5) sau dupa ce trec de 7-8 kg si 65-68 cm
are legatura cu intarirea muschilor spatelui, nu mai stiu exlicatia exacta

in leagan (am unul Graco imprumutat de la o prietena) abia sapt trecuta l -am pus; dar nu il tin mult

#196
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 13:33

neata la [cit]

sa vad cat am timp sa scriu[biz]

vera cel mai mult din cartea silviei jurcovan, e cea mai ok

Porumbitza multa sanatate pentru socrul tau.
Tapotament adika ii bat usurel concomitent spatele si toracele de cateva ori, in reprize de cateva ori pe zi.II ajuta la dislocarea mucisorilor din gat, trahee, etc.

Fleur felicitari pentru dintzoc!

Calciu am gasit la fiole de plastic si e super pentru ca ii torn in gurita cate o picatura.O mai scuipa, o mai inghite, etc.
Iuli am notat reteta de tort, pare o bunatate dar si colcaie de calorii


Mai cu vaccinurile, cel putin cu ROR pentru TBC eu nu m-as risca pentru ca sunt f multi tuberculosi la noi in tara si nu stii cum si cand ii tuseste cineva in fata.Multe dintre ele le-am facut si noi cand eram mici
Ana ms de link

kimmi acum ne vor copii si noi mai vrem sa respiram, apoi o sa alegam noi dupa ei si o sa ne dea cu tifla, c'est la vie
Iti dai seama ca e geloasa pe voi si face ce stie ca sa atraga atentia adica taraboi

Ile , mami de V[bicla] , A [cavaler] si I [zana] ,





#197
vera_l

vera_l

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 395 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 14:03

asaa,mi-am facut si eu toaleta intre timp.ma lasa piticul dimineata,sa nu fie de deochi.apropo de constipatie,am reusit si eu sa ma reglez,mananc in fiecare dimineata cate 2 mere cu biscuiti(ca pt bebelusi,hah)si vad ca functioneaza.intr-o perioada nu ieseam decat cu supozitor..
Porumbita chiar ma gandeam la tine aseara,la cum mai este socrul.Doamne ajuta sa fie bine!
Michelle,cate bunatati faci si tu.m-a inspirat si pe mine prazul cu masline,n-am mai mancat de multicel asa ca o sa fac si eu cat de curand.
Fleur,sa va fie de bine mutarea si multumim pt link,am aruncat si eu o privire.
Balanta,cred ca ai zis bine sa mai consulti si alt doctor.si cu 2 luni inainte ar fi trebuit sa se vada al 3lea testicul.
Iuli suna bine tortul tau,multumim de reteta!em intre timp am mai facut o data tortul de mere.am inebunit cu dulciurile,o sa ma fac cat casa[bang]
Carmen felicitari,inseamna ca se poate,doar vointa sa fie.banuiesc ca si plange mai putin,nu?
Muraturica,succes cu aranjatul casei!eu il pun pe Mattia in fundulet doar la poze[:D] si cand il ragai.am incercat zilele trecute sa vad daca si cum sta intre perne si am vazut ca se prelinge si nu l-am mai pus.leagan nu avem inca
Kimmy ai 2 printese si ambele te solicita,trebuie sa fie tare greu cu 2[flo]
trimit si revin


mami de Mattia(27.07.2012)

#198
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 14:07

Citat:

[quote]citat din mesajul lui andrrreea
buna seara, buna seara!Raportam prima portie de piure de legume care ne-a placut maxim! Am vrut initial sa-i dau o lingurita,doua fiind prima data, dar mi-a fost asa drag de el ca-i placea, incat i-am dat cam jumatate din cat ii facusem (un cartof mediu, un morcov, jumatate pastarnac mare, la fel patrunjel radacina si o bucata de telina cam cat cartoful). Deci se pare ca e bun, acum tre sa ma tin la el cu retete diferite, sa nu se plictiseasca copilul. Banana nu i-as da deocamdara sa nu se constipe ca de-abia si-a revenit, in schimb mai aproape de 5 luni o sa-i introduc iaurtul. Sper a ii placa mai mult decat branzica dulce la care [flo]un pufulete-doi pe zi :P. Morfoleste la ei, ii insira pe toata fata si prin cap si e tare incantat. Idei de la mamicile din parc. Si as vrea sa-i dau si cereale (cam tarziu) dar inca nu stiu de care, cand le vad asa multe in supermarket nu reusesc sa ma hotarasc.
Eu sper ca nu i-ai introdus 5 alimente noi dintr-o data, sper sa fi inteles eu gresit .... daca facea o intoleranta/ alergie la piureul respectiv si nu stiai leguma responsabila ??? Nu te supara pe noi ... fetele au dreptate, in primele luni diversificarea e mai mult joaca .... iar pufuleti ??? Idei de la mamicile din parc ???? [bang][bang][bang] Pai in ritmul asta pana de Craciun veti ajunge la sarmale ... de ce nu, ca doar pe vremea cand eram noi bebelusi ne dadeau mamele si uite ce mari si voinici am crescut [alcool]. Offff Doamne, Doamne !!!!R_ocsy , mami de [copil] Ana Sofia ( 19.05.2010 ) si [bebic] Maria Natalia (26.06.2012 )"Copilul trebuie primit cu respect, crescut cu iubire si apoi lasat in libertate deplina."

#199
iul_aug_2012

iul_aug_2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 14 noiembrie 2012 - 14:35





Capitol nou



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -