Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebare


225 raspunsuri la acest subiect

#221
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 31 august 2013 - 21:49

Cred ca a tinuto aproape o luna greva asta a suptului... sincer am crezut ca se intarca. 

Numai ca eu am intervenit cu laptele praf... celebrul lapte praf. Asta e. De ceva timp... nu stiu exact pt ca am cam pierdut notiunea timpului. Azi e luni...maine e deja vineri...

Fata e bine... nu stiu cate kg are  [:)]  desi am fost la control luna asta. Are 75 cm si  perimetru cranian este 43 cm parca atat avea si luna trecuta. Insa mananca bine.

Are 4 dinti sus si 2 jos  [:)]

 

De supt mai suge decat noaptea. Mai exact dis de dimineata pe la 6. Daca se trezeste peste noapte suge si peste noapte. Dar in ultimul timp nu prea s-a trezit. 

Acum intrebarea mea este ... mai suge ceva? Sau a ramas doar obiceiul? 

Cand ma mulg curge doar un strop. Dar nu stiu daca sa ma bazez pe asta sau nu. 

Ziua o mai pun cand imi aduc aminte cei drept, mai mult cand se culca. Inca doarme pe la 11-13 si pe la 15-17 sau 16-17. 

Dar si atunci nu suge... se joaca cu sanul mai mult... ma trage de el, il ciupe...dar daca ii bag sanul in gura incepe sa urle  sau intoarce capul.

Si mai are un obicei cam ciudat isi tot baga mana pe gat. Deci nu la masele, nu suge degetul ci baga direct toata mana de se duce pana in gat! De mi se face mie rau. 

Cand mananca scoate mancarea din gura o pipaie ce ii face numai ea stie iar aopi de cele mai multe ori o baga inapoi in gura  [batcap]

De multe ori dupa ce mananca isi indeasa mana pe gat. De zici ca vrea sa verse ce a mancat... oare ii vine inapoi...o  fi ceva de la refluxul asta gastro?

Daca ii i-au mana sau ii spun ca nu e voie rade la mine si o indeasa mai tare de am ajuns sa nici numai stiu cum sa o dau cu ea. 

Are cineva vreo idee despre asa ceva? 



#222
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 31 august 2013 - 23:36

Asa fc fiu-miu.........pediatra mi-a spus ca e fix o joaca,manuta in gura era mereu prezenta,cand manca controla mereu mancarea,aaaa imi spusese pediatra ca nici nu avea un apetit mare ....asa ca o lua ca o joaca.



#223
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 01 septembrie 2013 - 00:23

Asa fc fiu-miu.........pediatra mi-a spus ca e fix o joaca,manuta in gura era mereu prezenta,cand manca controla mereu mancarea,aaaa imi spusese pediatra ca nici nu avea un apetit mare ....asa ca o lua ca o joaca.

Multumesc mult! 

Dupa ce am terminat de scris ma gandeam ca parca fenomenul cu mancarea se intampla cand ii dau eu cu lingurita. Cand ii pun bucatele in fatza sa manance ea parca nu face asa. O sa fiu mai atenta.

Multumesc! [flo2]



#224
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 23:18

Mai sunt cateva zile si face fata mea anul!  [il]  Iubita mea... e o papusica!

Acum vreo luna cred ...pana sa faca 11 luni s-a intarcat. Nu a mai vrut, nu s-a mai trezit noaptea...nici dimineata... asta a fost. 

Mi-e mai greu mie parca... imi lipseste... nu prea am fost pregatita pt asta  [:)]  ce ciudat. 

Am cantarito ieri dimineata si avea 8,600kg. luna trecuta era mai grasuna dar si manca mai bine...

Acum avem o adevarata explozie in gurita... ne-a dat un incisiv jos dar al doilea nu vrea neam sa apara. In schimb a aparut un dinte dintr-o masea pe sus... total haotic dar toata gingia e inflamata si saraca nu prea mai mananca bine deloc. 

A inceput sa mearga de vreo 2 sapt mai bine...de vreo luna s-a ridicat sa mearga, poate si mai bine, dar cu pasi mici. Obosea repede, se aseaza iar, apoi o lua de-a buselea. Acum merge mai mult, mai bine, se aseaza din ce in ce mai des doar cand vrea sa ia ceva de pe jos. 

Nu am mai masurato dar nu pare sa mai fi crescut cine stie ce... e tare micuta! Ca o papusica miscatoare  [:)]

Ii mai dau lapte dimineata si seara...uneori il bea, alteori imi da peste mana si zice data! si gata e. 

A luat si ea raceala de la frati-su dar ea nu a facut febra ca el. 39,5 a fost maximul la ea...si era rosie saraca la fatza de ziceai ca a baut toata noaptea [:)]

Ciudat a fost ca m-a trezit cam cu o ora inainte sa faca febra... am vazut ca are 38C dar i-am spus ca nu-i dau nimic sa ne culcam...ei as... din 5 in cinci minute ma trezea. La 02,45 dupa o ora avea 39,5 si ardea toata. I-am pus un supozitor cu paracetamol, sosete ude si am asteptat...intr-o ora ia scazut febra. 

Inca mai face un 38,5... dar eu cred ca e si de la dinti... pana nu depaseste ei nu-i dau nimic ca se pare ca organismul ei e mai puternic, asa ca-l las sa-si faca treaba.

Cu autodiversificarea asta nu stiu daca am facut bine... cert este ca nu prea mananca mancare pasata. Preferata ei sunt bucatile pe care si le culege singura din farfurie si se balaceste dupa bunul plac. 

Ma striga pe nume...  [:)]  foarte ciudat ca am un nume mai greu, asta spre deliciul tuturor celor care ne viziteaza. Iar cand nu vin de la prima strigare accentueaza cand striga de zici ca imi spune "vino acum!" Mama imi spune doar cand se loveste sau o doare ceva. 

A cazut o data din pat si acum stie si sta pe marginea patului si ma striga de acolo :) 

tot incerc sa o invat sa se de-a jos din pat dar nu pare prea receptiva. Nu-i bai.

Vorbeste toata ziua... pe limba ei...mai spune si cuvinte dar toate in mare parte prin imitatie. 

Este extrem de lipicioasa...ma strange in brate, ma pupa, ma mangaie...ma mai si trage de par dar asta e... seara se ghemuieste in mine, eu o prind cu mana si ea ma mangaie pe mana... [il]

Nu credeam ca exista si genul asta de copil... la cat de serios si ne afectos a fost baiatul atat este ea de lipicioasa. Nu imi pare rau nici o secunda ca am mai facut un copil... de fapt nu imi vine sa cred cat de fericita sunt cu amandoi. 

Dincolo de oboseala, de griji, de frici, de sperante, de tot... sunt tare fericita cand ma uit la ei, copiii mei frumosi!

[flo2]



#225
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 00:34

Ela, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!!! [il]



#226
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 07:04

Ela, sa-ti traiasca si sa te bucuri de ei!!! [il]

Saru-mana, la fel!

[flor]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -