Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre gradinita Mami si tati


5 raspunsuri la acest subiect

#1
santiago10

santiago10
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 14 septembrie 2012 - 17:45

Feriti-va de aceasta gradinita!

Am avut copilul aici timp de 6 luni ( aprilie-septembrie 2012), am crezut ca este bine ingrijit si am trecut cu vederea ca venea acasa lovit sau ca ori de cate ori ceream informatii despre activitatile ei la gradi mi se spuneau aceleasi lucruri!

Sunt foarte multi copii pt. ca preturile nu sunt fixe si se poate negocia direct cu patroana gradinitei, o persoana lipsita de orice initiativa, fara cunostinte pedagogice de o impertinenta, atitudine si gandire cum rar mi-a fost dat sa vad.

Initial totul frumos si zambete, cu 3 persoane care aveau grija de grupa mijlocie la care era inscrisa fetita noastra.

Copilul nostru era fara asistenta vreunui cadru educational-nici nu cred sa aiba asa ceva- in momentul in care intr-o zi am luat-o de la gradinita, singura educatoare existenta in cladire fiind cu un etaj mai sus la alta grupa;

Mentionez ca vina nu apartine educatoarei ci a directoarei care taie si spanzura dupa cum ii dicteaza neuronul si interesele.
Bineinteles ca ne-am retras imediat si am fost somati prin directoare telefonic sa achitam taxa pana in luna decembrie , conf. contractului!

Vom face plangere la OPC, la Garda Financiara ( nu primeam nici o chitanta pe banii dat )si la toate autoritatile competente pt. ca este vorba de copii lasati nesupravegheati! Nu stiu cum reusesc sa pacaleasca atatia oameni caci din ce am auzit s-au mutat de 3 ori pana acum, in sectoare diferite !

Noi am primit prezentrea lor la firma si nu am controlat, am avut incredere!

Am citit pe un alt forum ca a trebuit sa dizolve firma ca sa nu plateasca daune fiind dati in judecata de parintii unor copii care s-au accidentat grav!

O persoana care a lucrat la ei detalia in amanunt cum pun zahar si paine in supa copiilor ca sa nu manance multe portii de felul doi si ca dau medicamente copiilor sa doarma sau celor mici cand le apar dintii si plang!Fereasca Dumnezeu!
Mai si scriu pe site cat de bine miroase mancarea dimineata!
Multumesc lui Dumnezeu ca nu a patit copilul ceva si em reusit sa vad ce se intampla!

Feriti-va de acesti incompetenti!


#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 11:57

DREPT LA REPLICA


Am fost contactati de conducerea gradinitei Mami si Tati care ne-a trimis urmatorul drept la replica. Subliniez ca persoana care ne-a contactat ne-a oferit toate datele personale.

Inainte sa-l public (vezi mai jos) am o observatie personala.

In general cand cineva se inscrie pe acest forum si scrie DOAR un singur mesaj care denigreaza o persoana sau o institutie ridica suspiciuni cu privire la credibilitate! De aceea il rugam pe autorul mesajului sa ne contacteze pe mail sau prin mesageria privata si sa-si dezvaluie identitatea. Noi nu vom face publice datele sale dar nu poti sa arunci cu noroi din spatele anonimatului.

Multumim gradinitei Mami si Tati pentru dreptul la replica si in cazul in care santiago10 nu-si dezvaluie identitatea asa cum am cerut mesajul acesta o sa fie sters!


Nu va feriti de gradinita Mami si Tati ci, dimpotriva, veniti sa o vizitati si sa va convingeti care este realitatea!

Veniti sa cunoasteti personalul nostru, care are in componenta sa cadre didactice calificate si personal auxiliar (4 ingrijitoare, 1 bucatar atestat, asistent medical si medic pediatru – cu contract).

Directorul educativ a absolvit un liceu cu profil pedagogic, este certificata ca educator cu gradul didactic II, este profesor in invatamantul prescolar si este licentiata in stiinte administrative.
Tot din cadrul colectivului nostru face parte si o educatoare licentiata in psihologie-pedagogie.

Grupa de limba germana intensiv este coordonata de un profesor vorbitor nativ de limba germana.

Parinti multi, sigur ca exista si asta probabil ca se datoreaza faptului ca sunt multumiti de evolutia copiilor lor in institutia noastra. Si oricare dintre parintii care frecventeaza gradinita poate sta martor asupra calitatii actului educativ prestat de asociatia Mami si Tati.

In ceea ce priveste sediul nostru, pentru ca ne doream ca institutia pe care o preluasem sa fie la standarde cat mai inalte de calitate, am ales ca, dupa nici 9 luni de la achizitie, sa ne mutam in sediul actual, in str.Grigore Alexandrescu nr.58, intr-o cladire a carei renovare si consolidare fusese finalizata exact atunci si care ne-a permis sa asiguram spatiul necesar actului educativ la un standard superior de calitate.

Nu avem cunostinta despre nici un incident grav al carui subiect sa fi fost un copil din gradinita Mami si Tati, nici in trecut si nici in prezent. Asociatia noastra nu este subiectul nici unui proces pe rol, iar acest lucru poate fi verificat pe site-urile de specialitate.

In plus, un alt neadevar este faptul ca nu avem autorizatie. Gradinita Mami si Tati, reprezentata prin Asociatia Mami si Tati – Universul Copilariei are autorizatie emisa de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului sub semnatura Ministrului Ecaterina Andronescu si acest document poate fi oricand verificat, atat la sediul nostru, cat si la sediul A.R.A.C.I.P.

Meniul nostru este intocmit sub indrumarea medicului pediatru, continand componentele nutrivitive adecvate varstei copiilor si necesare dezvoltarii acestora. Mancarea este gatita proaspat, in fiecare zi.

Referitor la modalitatea de a determina copiii sa doarma, cu siguranta ca daca autoarea articolului are experienta cu propriul copil stie ca, dupa o zi de jocuri, cantece, poezii si alte activitati educative, nu e nevoie de nici o substanta care induce somnolenta, oboseala fiind singurul ingredient care il aduce pe Mos Ene pe la genele copiilor.

Solicitam pe aceasta cale ca persoana care a scris acest testimonial sa isi dezvaluie identitatea pentru a putea discuta deschis aspectele prezentate. Fiecare trebuie sa raspunda pentru propriile fapte, asa incat daca persoana respectiva sustine ca spune adevarul, trebuie sa si dovedeasca acest lucru. Daca va continua sa isi pastreze anonimatul, nu ne ramane decat sa credem ca tot ce si-a dorit a fost, prin tonul tendentios al articolului si acuzatiile aduse sa aduca un prejudiciu institutiei noastre si orice astfel de intentie trebuie sa primeasca raspunsul adecvat.

Este cel putin straniu ca, pana in prezent, nu am avut nici o astfel de sesizare de la niciunul dintre parintii copiilor care au frecventat sau frecventeaza gradinita noastra.

Va multumim si suntem convinsi ca veti face propriile cercetari, odata cu hotararea de a pastra acest mesaj pe site-ul gazduit de dvs.

Orice problema, neregula sau clarificare dorita ne poate fi adresata direct, prin intermediul site-ului nostru (www.gradinita-mamisitati.ro) la rubrica CONTACT.

Conducerea Gradinitei Mami si Tati va asteapta cu drag, oricand, in vizita !




#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 12:00

Daca mai sunt parinti care au copiii la aceasta gradinita sunt invitati sa-si spuna si ei parerea.

#4
Dani_1979

Dani_1979
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 martie 2013 - 23:16

Buna ziua. Ma numesc Daniel Dumitrescu, consilier juridic la Fondul National de Garantare a Creditelor pt IMM si am 2 copii, o fata in varsta de 5 ani si un baiat in varsta de 3 ani. Deja de 2 ani de zile fetita mea este la gradinita Mami si Tati la program prelungit. Pot spune ca sunt extrem de multumit de evolutia fetitei mele care urmeaza atat clasa de germana intensiv cat si cursurile optionale de sport, pictura, intelignta, etc... Si din discutiile purtate cu invatatori din afara gradinitei sunt increzator ca fata mea va fi acceptata in anul 1 la Scoala Germana. Sunt foarte multumit de:
- sediul care este nou si central;
- curatenie si mancare ( nu am avut cazuri de probleme cu stomacul);
- programul alternativ, de vara, taberele;
- corpul didactic, care este unul profesionist si responsabil.

De asemenea, din toamna urmeaza sa-l trimit si pe baiatul meu la aceeasi gradinita.

Fata de mesajul postat de "santiago 10" (oricine ar fi el), nu pot decat sa spun ca este cu totul nerealist si rauvoitor.

Recomand calduros aceasta gradinita. Pentru orice intrebari, va pot raspunde in limita timpului disponibil la adresele de email:
danidumitrescu@yahoo.com
Sau
daniel.dumitrescu@fngcimm.ro

#5
deutsch_mit_spass

deutsch_mit_spass
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 septembrie 2014 - 12:55

Buna ziua tuturor,

 

simt nevoia sa comentez in legatura cu acest subiect, deoarece am avut o experienta nefericita cu aceasta gradinita.

 

Nu sunt o persoana care sa dau crezare cu usurinta celor spuse pe internet si verific intotdeauna cum arata realitatea.

 

O sa va povestesc si voua intamplarea mea

 

Eu am un copilas de 3 anisori si acum, pe ultima suta de metri inainte de inceperea anului scolar, am luat decizia de a-l inscrie la ovgradinita cu predare in limba germana sa poata avea timp suficient sa invete aceasta limba pana la inceperea clasei 0.

 

Fiind vorbitoare de germana, am tot interesul ca fetita mea sa invete intr-un loc unde cadrele didactice sa vorbeasca corect, iar mediul in care  invata si se joaca sa fie unul prietenos si de cea mai buna calitate.

 

Am vizitat mai multe gradinite din zona centrala in ultima saptamana si m-am oprit si la gradinita mami si tati despre care am citit pe internet ( mentionez ca am cautat pe forum postari despre aceasta gradinita in urma vizitei ca sa nu fiu influentata)

 

Prima impresie a fost una pozitiva, am sosit la ora anuntata de vizita si m-a luat in primire directorul educational care mi-a aratat toata incaperile si curtea gradinitei. Pe holul gradinitei mirosea foarte puternic a mancare, chiar prea puternic pentru gusturile mele. In sfarsit, dupa ce am vizitat toate incaperile si am discutat un pic despre grupa de germana intensiv, am ajuns la capitolul contract si preturi, iar doamna respectiva mi-a spus ca o depasesc aceste informatii si va trebui sa discut cu patroana care se ocupa de aceste aspecte.

 

Am intrat la dumneaei in birou si a fost amabila, am discutat un pic de pret si de program si despre optionale dupa care mi-a dat, la solicitarea mea, un contract printat si mi-a spus ca la grupa mica mai au un singur loc si ca ar trebui sa ma grabesc. Bine asta cu un singur loc e strategia folosita de cele mai multe gradinite ca sa te convinga sa iei o decizie mai rapida.

 

In fine, i-am multumit si am plecat spunandu-i ca vizitele mele la gradinite nu s-au terminat si ca voi lua o decizie in cel mai scurt timp.

 

Am mai avut o vizionare in ziua respectiva, iar cand am ajuns la birou am citit contractul sa vad daca mai am ceva neclaritati. Trebuie sa mentionez ca gradinita mi-a lasat o prima impresie buna, casa era curata, dichisita, insa nu am apucat sa verific nivelul limbii germane, desi patroana s-a laudat ca au avut 100% promovabilitate la colegiiul goethe (si acest lucru este spus de toate gradinitele cu predare inn limba germana)

 

Avand in vedere ca gradinita percepe un cost lunar "modic" de 1550 lei pt grupa de intensiv germana si mie nu imi place in general sa semnez ca primarul nici la banca si nici in alt loc incluzand gradinita, am citit cu atentie fiecare punct din contract si am marcat punctele pe care as fi vrut sa le rediscut/renegociez, majoritatea desigur de ordin financiar. Doresc sa mentionez insa ca toate punctele erau de bun simt si nu doream sa o lase pe fi-mea sa invete pe gratis la gradinita.

 

Ei bine, din acest moment a inceput nebunia. Avand in vedere ca nu sunt nici fiica lui Donald Trump nici a lui Traian Basescu si ca muncesc pentru fiecare banut, cum multi dintre parinti o fac, am decis sa mai am o intalnire cu persoanele de la gradinita in care sa discut neclaritatile si in sa ajungem la un compromis fiind pregatita sa fac un sacrificiu pentru copilul meu si sa ii ofer posibilitatea de a invata limba germana intr-o gradinita cu pretentii.

Bun...zic..asta e gradinita aleasa, ma avantajeaza si programul pana la orele 19:00, hai sa sun sa clarific si treaba cu contractul. Imi rapsunde directoarea educationala, care mi-a dat numarul de telefon al patronei, stimabila doamna Roxana Bolocan si m-a rugat sa discut aceste aspecte direct cu dumneaei. Zis si facut..si aici incepe partea cea mai interesanta, partea care m-a "stimulat" sa scriu pe acest forum.

Raspunde stimabila doamna la telefon cu o voce destul de iritata pe modelul: cine naiba indrazneste sa ma deranjeze. Eu ii spun ca sunt mamica cutare care a vizitat gradinita si ca mai am niste nelamuriri referitoare la contract si ca as dori o intrevedere. Ea spune: "doamna eu nu am timp de intalniri, daca aveti nelamuriri, desi nu inteleg ce nelamuriri ati putea avea, haideti sa le discutam la telefon". Stabilim o intalnire telefonica pentru a 2-a zi la 9:30.

Cu contractul in fata o sun pe doamna patroana ziua urmatoare la ora stabilita.Mi-a raspuns amabil dupa care, cand a observat ca doresc sa discut despre taxa, deja si-a schimbat atitudinea. In primul rand nu mi se pare normal sa platesc taxa de masa daca copilul absenteaza chiar si o zi, iar parintele anunta acest lucru ( in contract este mentionat ca se scade taxa de masa doar daca copilul absenteaza motivat - adica cu scutire medicala - mai mult de 5 zile. In al doilea rand nu mi se pare firesc sa fie trecut un articol despre modificarea taxei in timpul anului scolar fara a fi trecuta macar o marja. Apoi, legat de sarbatorile legale, acestea trebuie platite integral, insa si in cazul acesta macar taxa de masa trebuie scazuta, avand in vedere ca nici bucatareasa nu se deplaseaza la gradinita in aceste zile. De asemenea in cazul in care copilul nu se prezinta la gradinita o luna intreaga, de exemplu pe perioada vacantei, cand si asa activitatea gradinitei este restransa nefiind multi copii, atunci luna respectiva tot trebuie platita integral, scazandu-se numai taxa de masa. Si nu in ultimul rand, in contract de mentioneaza ca predarea in limba germana se face doar la grupa mica de intensiv germana..pai si la celelalte grupe cand creste copilul cum se preda? Acestea au fost nelamuririle mele. Deja dupa primele doua puncte "doamna" patroana s-a enervat cumplit. Mentionez ca eu am avut un ton respectuos si calm si un vocabular pe masura, insa dumneaei a fost foarte aroganta si impertinenta si in niciun caz demna de a conduce o gradinita particulara.

O sa incerc sa reproduc cat mai bine si cat mai pe scurt cuvintele pe care aceasta mi le-a adresat:

"Auziti doamna, stiti ceva, eu nu stiu ce atata negociere si mai ales ca noi negociem un contract pentru o grupa la care noi nu mai avem locuri"

"Pai nu spuneati ca mai aveti un loc?"

"Pai spuneam, dar nu pentru oricine care vine si vrea sa negocieze, vizitele in gradinita inca nu s-au terminat..si daca va deranjeaza asa tare toate astea, stergeti-le si veniti la mine cu contractul semnat si cu asta basta"

"Pai cum sa le sterg? asa cu pixul? ca mi-ati dat doar varianta printata"

"Auziti, dvs credeti ca eu am timp sa modific contractul pentru un singur copil? Eu am atata treaba, atatea contracte de modificat pentru copiii care schimba grupa ca n-am timp sa fac asta, modificati cum vreti, cum puteti si gata. Dar v-am zis, eu nu stau la negocieri, eu nu modific contractul de obicei si asta e daca vreti sa semnati semnati asa"

"Pai nu ati zis dvs sa modific, ca nu mai inteleg"

"Modificati si veniti cu el semnat luni la mine si vorbim atunci"

 

Si uite asa s-a incheiat discutia cu distinsa "doamna", care a vorbit cu mine pe un ton pe care nu il pot reda foarte bine in scris, pe timpul meu si pe banii mei si mai ales pe educatia copilului meu..si asta neavand cu mine niciun fel de relatie contractuala. Nici nu vreau sa imi imaginez cum vorbeste cu parintii care deja platesc bani grei lunar si au copiii inscrisi acolo sau mai rau cum vorbeste cu copiii. Se pare totusi ca asa le invata si pe angajate sa comunice , deoarece pe timpul vizitei mele in gradinita directorul educational s-a rastit la o ingrijitoare, iar o ingrijitoare s-a rastit la un copil din grupa baby. Probabil acestea sunt invataturile care se transmit pe cale ierarhica de sus in jos, din pacate foarte des intalnite in aceasta tara.

S-apoi cum sa mai cred ca fiinta cea mai de pret din viata mea ar putea avea parte de educatia mult dorita, iar eu cu buna stiinta sa ii virez lunar in cont o caruta de bani acestei persoane de cea mai joasa speta, bani pe care in loc sa ii investeasca in educatia copiilor nostri, isi ridica nivelul personal de trai si devine cu fiecare taxa platita din ce in ce mai parvenita si mai aroganta.

Am refuzat sa mai merg sa mai discut orice forma de contract cu aceasta gradinita si am decis sa impartasesc si cu voi experienta mea, macar sa nu va ia pe nepregatite cand veti merge acolo.

Sper ca administratorul acestui forum sa publice mesajul meu si chiar daca sunt persoane care nu au avut parte de astfel de experiente negative, mamica care a refuzat sa isi divulge identitatea a avut dreptate cel putin in ceea ce priveste conducerea acestei gradinite, chiar daca au trecut 2 ani de atunci :)

 

Aveti grija ce alegeti pentru copiii vostri si nu va lasati orbiti de aparente, mai bine mergeti pe recomandari de la prieteni si cunoscuti si nu alegeti o gradinita pentru pagina profesionista de internet sau dupa brosura primita la serviciu... si mai presus de toate verificati nivelul limbii germane, aduceti pe cineva care stie limba sa vorbeasca direct cu educatoarea..eu asta am facut in multe gradinite si va rog sa ma credeti in majoritatea gradinitelor este dezastru iar taxa lunara nu este nici pe departe direct proportionala cu cunostintele de germana..iar germana intensiv suna frumos dar ramane de cele mai multe ori in teorie, pentru ca in practica se vorbeste mai mult romana decat germana. 2 exemple pt nivel scazut de germana sunt Schnuffelgarten si Kinderakademie.

 

Va multumesc frumos si sper ca mesajul meu sa ajunga la cat mai multi parinti.



#6
mir_iliescu

mir_iliescu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 10 februarie 2015 - 16:38

Buna ziua,

Am descoperit intamplator acest forum si am citit surprinsa despre experienta acestei mamici. Eu am ambii copii la gradinita Mami si Tati si sunt foarte multumita. Cadrele didactice sunt exceptionale si mereu cu zambetul pe buze, ceea ce conteaza foarte mult. Orice parinte stie ca interactiunea copilului cu educatoarele este cruciala, iar progresele facute de ai mei s-au vazut inca din primul an.
 
Un alt exemplu pe care vi l-as da este legat de organizarea taberelor care a fost de fiecare data exemplara si a contat foarte mult la cresterea gradului de incredere in fortele proprii, dat fiind faptul ca toti stim cat de greu se despart majoritatea copiilor de parinti. Copiii mei au venit de fiecare data foarte incantati si povestesc cu atat de mare bucurie despre activitatile si jocurile din tabara, incat tu, adult, ti-ai dori sa fi fost acolo sa participi.

Iar faptul ca ai mei nu protesteaza niciodata si merg cu placere la "gradi" in fiecare dimineata este cea mai buna confirmare pentru mine, ca parinte, ca am facut cea mai buna alegere.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -