Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

De ce le este oamenilor frica?


301 raspunsuri la acest subiect

#21
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 10:46

(se pare ca subiectul anterior la care am participat cu CREDINTA (scriind la Sufletul CREDINTEI) a fost mutat la Zona Zoster, in mijlocul altor subiecte care sunt despre “S.X” si alte lucruri diferite, din motivele ca nu s-ar fi intrevazut … “iubirea aproapelui”. Ati asteptat sa vedeti, de curiozitate :), cine câstiga, si pe urma ati mutat subiectul in alta zona. Se pare totusi ca, din startul acestui subiect, s-a revenit in mod “paradoxal”, exact la aceeasi problema - a IUBIRII aproapelui - aparuta ca un rezultat al unui subiect care are titlul “FRICA”. Aoleu! Frica se leaga de iubire? Asa o fi? Frica de tigani, frica de musulmani, frica de fanatici (bird70, se poate sa dati exemple de 2 (cei mai inversunati) fanatici pe care ii cunoasteti sau despre care ati auzit?). Iubim fanaticii pana la urma, sau nu? Sunt fanaticii "aproapele" nostru?

Ce sens se vede in toleranta? Unul absurd.

Toleranta implica doua sau mai multe entitati, care se “tolereaza” una pe cealalta (celelalte).

Daca ENTITATEA A manifesta OPINIA X,
iar ENTITATEA B manifesta OPINIA Y,
iar ENTITATEA C manifesta OPINIA Z,


atunci,
daca in cadrul sistemului de OPINII compus mai sus, exista CONFLICTE (si confirmam, cu ajutorul realitatii, ca exista intr-adevar, conflicte de opinii), iar toate ENTITATILE necesita a tolera OPINIA X si OPINIA Y si OPINIA Z concomitent, atunci datorita multiplelor conflicte care intervin pe baza opiniilor diferite, rezulta ca toleranta s-ar anula sau NU POATE AVEA LOC, si ar fi vorba de cel “mult” o toleranta partinitoare, INCORECTA. Sau poate parazitul CP vrea de la noi toleranta ABSOLUTA insa,

Toleranta absoluta iarasi NU ARE SENS, deoarece daca TOLERANTA ar fi ABSOLUTA, atunci nu ar exista CONFLICTE, insa de asemenea, nu ar mai exista nimic pentru a fi … tolerat.

Toleranta este un concept absurd. Lasati americanii sa vorbeasca pentru ca la noi e cea mai mare "toleranta". La noi se fac filme cu Mahomed in pozitii “indecente”, la noi se fac statui cu chipul lui Jesus Christ si se acopera cu furnici in muzeul Smithsonian, la noi e tara tuturor posibilitatilor. In America este libertate asa cum nu este nicaieri. Daca vrei sa te iei la trânta cu Obama, aici poti sa scrii fara sa-ti fie frica. Deocamdata. Se raspandeste insa destul de rapid in USA, putreziciunea CP.

#22
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 10:49

Ai reusit sa ma binedispui.Cunosti foarte multe,cunosti cum si de ce fiecare convertit/a in parte.M-ai convins[:D]

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!




#23
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 10:53

@marius

Iertati daca au fost "iesiri" neintentionate, insa nu sunt aici sa provoc pe nimeni si vorbesc dintr-o tara libera.

#24
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 11:06

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas
@mariusIertati daca au fost "iesiri" neintentionate, insa nu sunt aici sa provoc pe nimeni si vorbesc dintr-o tara libera.
Aici sunteti sub jurisdictia www.desprecopii.com ca tot doriti sa utilizam cuvinte exacte, care jurisdictie este obligatorie pentru absolut toti indiferent de unde scriu la un moment dat un mesaj sau altul. Nu are absolut nici o relevanta tara de origine sau de rezidenta sau oricare alt element de acest gen.Hannen - si pentru tine este valabila avertizarea.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#25
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 11:16

@marius

Trebuie sa clarific: prin "vorbesc dintr-o tara libera" am vrut sa spun ca m-am obisnuit asa, cu exprimarea libera din USA, iar nu ca as dori sa impun (prin cele deja scrise) oarecare grad de libertate de exprimare acestui forum.

citat/"cuvinte exacte"
Daca ati inceput sa va "ascutiti" cuvintele - precum ziceti - inseamna ca am avut si eu un rost pana la urma cu tot ce-am scris si sunt in sinea mea multumit.

#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 11:22

Va trebui sa luati o decizie:

Ori va adaptati modul de exprimare la cerintele acestui site/forum si este Ok

Ori nu veti face aceasta si in acest caz ne luam la revedere.

Nu imi ascut cuvintele insa sunt foarte transant inclusiv cu dvs. Regulile sunt absolut aceleasi pentru toata lumea in mod egal inclusiv pt dvs.

Va doresc o zi buna!



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#27
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 11:30

MihaiTexas, daca scopul acestui subiect este de fapt sa te "iei la tranta" cu moderatorii, sa le arati tu lor ce lipsiti de iubire si fricosi sunt, cum cenzureaza ei si nu dau libertate de exprimare, te sfatuiesc prieteneste sa isi salvezi energiile si timpul facand altceva, mai util. Am mai trecut prin astea de multe ori de cand e forumul acesta, in diferite variante si cu diferiti urseri. Stim "cu ce se mananca", poti sa iti gasesti alt razboi de purtat.






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#28
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 11:31

@marius

"ascutit" cuvinte

exprimare insuficienta, IERTATI

Am vrut sa spun ca, intrând la dvs. pe forum cineva care are "acasa" laborator de analize ale sângelui cuvintelor, v-am facut sa fiti foarte atenti la sensul EXACT al cuvintelor.

Nu am nici un motiv sa jignesc pe nimeni, poate de pe acum ma cunoasteti si stiti deja ca acesta e un lucru serios pentru mine:

"Si care va vrea sa fie întâi între voi, sa fie tuturor SLUGA."
SfântaEvanghelie dupa Marcu 10:44

Cu inchinaciuni,
Mihai

#29
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 11:33

@hanen

"razboi cu moderatorii"

Ce treaba am eu cu moderatorii in afara sa ascult de ei?

Iar de tine hannen, mie nu imi este frica. Am prieteni musulmani, cu care am fost si la facultate si i-am avut si invitati in casa.

#30
MihaiTexas

MihaiTexas

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 12 septembrie 2012 - 12:37

Desigur ca, ne-au cam dezumflat moderatorii din discutie si nu prea isi mai are rostul; si am zis si eu destule, si spre rasuflarea usurata a unora, o sa imi iau la revedere de pe acum. Doamne ajuta.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -