Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copii cu ticuri / Copii cu Sindromul Tourete


147 raspunsuri la acest subiect

#51
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.699 mesaje

Postat 17 septembrie 2012 - 20:14

aici stiu ca doctorii recomanda parintilor sa tina un jurnal zilnic in care sa scrie absolut tot ce-i dau sa manince, eventual si firma si simptomele copilului din ziua respectiva.

si inca ceva interesant a fost sa aflu de la o mamica cand baietelul ei a fost bolnav ca nu-l mai intreba cum se simte...ii facuse si lui un jurnal in care punea stickere sau desena cum se simtea in ziua respectiva.
uneori punea o fatza zimbitoare, uneori una mai trista...dar ii era mai bine asa decat sa tot spuna parintilor.

Totul sta in mainile lui Dumnezeu,si sa nu te indoiesti niciodata de miracole, au existat si exista.

Are nevoie de o familie care sa gindeasca pozitiv, care sa rida din toata inima si sa-l ajute dar mai ales sa se roage pentru el Domnului.

Daca vrei eu il pot pune pe listele de rugaciune de la bisericile din zona mea. Te rog sa-mi spui numele lui (fara nume de familie)

daca mai aflu ceva iti spun.
Domnul sa fie cu voi

michelle

#52
Bogdan-Marin

Bogdan-Marin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 18 septembrie 2012 - 08:52

Va multumesc pentru suport.
Numele lui este Mihail.
Am dat si noi multe acatiste pentru pomenire de sanatate si cred ca orice ruga in plus este binevenita si de folos.
Multumesc Michelle.


#53
rrox3

rrox3

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.564 mesaje

Postat 19 septembrie 2012 - 15:41

Bogdan ma bucur foarte mult pentru izul proaspat de incredere pe care-l vad in mesajele tale. Viitorul suna mai frumos pentru voi [:)]
Cum stai cu cautarea unui terapeut competent?

Roxana, Maria (n. 1 iulie 1999) si Ioana (n. 23 martie 2005)

#54
Bogdan-Marin

Bogdan-Marin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 20 septembrie 2012 - 09:23

Cautam inca un psihoterapeut. Primul am facut greseala de al lua de pe net. Avea o pagina foarte impresionanta. Am uitat ca uneori aparentele inseala.
Acum intreb mai multe persoane despre profesionalismul psihoterapeutului inainte de a reincepe sedintele.


#55
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 20 septembrie 2012 - 11:13

felicitari pt. progrese.
a inceput scoala? cum e la scoala?

#56
Bogdan-Marin

Bogdan-Marin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 21 septembrie 2012 - 09:05

Scoala este noua pentru el. La fel si colegii. Vechea scolala are prea multa rautate in randdul elevilor.
Inceputul este greu dupa trei luni de pauza. Dar fiind o fire foarte sociabila si-a facut prieteni inca din prima zi. Acum mai are ticul de a da din cap intr-o paarte. Nu cred ca il deranjaza foarte tare si nici pe cei din jur.
Altfel aare un tonus optimist si o fire plina de umor.
Ieri la frizer imi zice ca poaate da din cap in timp ce il tunde cu masina si ii face un sant in par dintr-o parte in alta.

#57
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 21 septembrie 2012 - 11:47

Citat:
citat din mesajul lui Bogdan-Marin

Altfel aare un tonus optimist si o fire plina de umor.
Ieri la frizer imi zice ca poaate da din cap in timp ce il tunde cu masina si ii face un sant in par dintr-o parte in alta.


Umorul este o calitate minunata la cineva!
O sa-si faca multi prieteni, sint sigura! Tuturor ne place sa avem prieteni optimisti si cu simtul umorului asa cum e Mihail!
Va doresc un an bun la scoala!



Fara semnatura. Ma simt mai bine.

#58
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 21 septembrie 2012 - 13:01

Bogdan, eu am un prieten apropiat care are Tourette. Nu pot sa iti spun despre copilaria lui, ca nu l-am intrebat, dar pot sa iti spun ca ticul asta nu e nevoie sa ii afecteze viata. Prietenul meu are zvicniri din tot corpul si strigate (nu injura, scoate niste chiote) si cu toate astea nimeni nu il priveste cumva diferit. E foarte integrat si adaptat, e chimist (reuseste sa isi stapineasca in oarecare masura ticurile cind lucreaza cu acizi dar a mai venit acasa cu hainele arse de citeva ori) a terrminat doctoratul si e manager la BASF, la 34 de ani, e insurat cu o fata minunata si cu doi copii si al treilea pe drum. Are Touretesi atit.

Ah, inca ceva, prietenului meu ii se inrautatesc ticurile cind merge acasa la parinti din cauza parfumului mamei lui. Deci exista niste factori externi care pot influenta ticurile, poate urmaresti asta la fiul tau.

Multa bafta si o viata frumoasa pentru copil!

#59
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 21 septembrie 2012 - 16:06

Cristoiu, eu cred ca mersul la parinti acasa si contactul cu parfumul mamei lui sunt doar o punte de acces spre o zona tulbure peste care a trantit usa. Daca ar deschide alaturi de un terapeut usa aia, s-ar putea sa-si aminteasca unde il conduce de fapt dara de parfum si cum de-i agraveaza ticurile.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#60
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 22 septembrie 2012 - 11:13

Olympia, se poate, dar nu despre asta era vorba, ci despre faptul ca e well adjusted si nu e deloc defavorizat, marginalizat sau altele.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -