Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tigaia Dry cooker


19 raspunsuri la acest subiect

#11
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 13:14

Eu nu sunt prea incantat de ea. Mai fac din cand in cand legume inabusite,peste sau gratar de pui (fara ulei), sau cartofi dar nu sunt foare incantat de ea. Focul trebuie sa fie mic spre mediu altfel nu iese nimic. Se arde mancarea si se lipeste.

Dar pt diversificare merge.

Nu as cumpara-o daca ar fi sa nu o am.

Nu se compara nici pe departe cu produse similare profesionale.

Multa reclama.... calitate mai putin.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#12
manuelacrina

manuelacrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 18:02


Eu am luat-o comandand on-line pe site-ul lor, la oferta cu mixerul. Dupa specificatiile date mai sus, pare a fi varianta "originala", adica are carticica in romana cu retetele, are butonul negru, DAR:
- dupa cateva luni de utilizare s-a desfacut surubul care tine butonul capacului si de cate ori il "repar" iese din nou, e prea scurt [bang] ...
- mixerul cadou s-a ars de la prima utilizare [bang] desi nu l-am suprasolicitat, a iesit fum din el ... este o "chinezarie" ieftina ...
- cu timpul (mai putin de 1 an), tigaia a inceput sa se curete pe interior, adica se curata stratul negru si ramane "jupuita" [alcool] pe alocuri, desi o curat delicat, conform instructiunilor
- pentru a evita arderea si lipirea (dupa mai multe experimentari [:D]), folosesc 1 lingura de ulei de masline
- intr-adevar trebuie folosit focul mic sau spre mediu

In rest eu sunt multumita de gustul preparatelor gatite cu ea (peste, pui, legume, omleta, cascaval pane), e buna pentru variatie ...
Nu as mai cumpara-o acum, daca nu as avea.






#13
theo_2004

theo_2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 718 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 18:45

Manuelacrina eu stiu ca orice tigaie/cratita/gratar daca s-a zgariat, mai rau jupuit, in interior NU mai trebuie folosita. Prin locurile acelea se degaja nu stiu ce subt in mancare ... Cauta info ca nu-i de joaca.

mami de Theo (7.11.2004) si Chris (22.12.2010)
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

#14
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 05 septembrie 2012 - 23:39

Daca s-a jupuit, ARUNC-O !!!!! E foarte periculoasa !

#15
nufaras

nufaras

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 09 mai 2013 - 17:02

Eu am o tigaie luata de viitoarea soacra de la magazinul lor de la carfour felicia , are coada cu buton negru si am facut  o singura data carnita .Mia placut cum a iesit.Ati facut si ciupercute vreodata?



#16
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 09 mai 2013 - 18:17

Eu nu sunt prea incantat de ea. Mai fac din cand in cand legume inabusite,peste sau gratar de pui (fara ulei), sau cartofi dar nu sunt foare incantat de ea. Focul trebuie sa fie mic spre mediu altfel nu iese nimic. Se arde mancarea si se lipeste.
Dar pt diversificare merge.
Nu as cumpara-o daca ar fi sa nu o am.
Nu se compara nici pe departe cu produse similare profesionale.
Multa reclama.... calitate mai putin.
 

 

Bine ca ai scris, ca mie mi-a ramas gandul la ea - dupa reclama.

Insa daca e asa cum spui, nu prea merita investitia.



#17
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 mai 2013 - 19:31

Nu



#18
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 13:05

Am scos acest subiect de la naftalina! Este un subiect din 2005 si ma gandesc cata lume s-a pacalit pana acum cu aceasta tigaie. Si-a cumparat-o mama in urma reclamei de la televizor. I-am spus sa nu o cumpere dar .... nu am avut cu cine discuta.

 

Rezultat:

- tigaia este de proasta calitate

- chestia cu aerul care circula este frectie la piciorul de lemn. Este mai mult un argument psihologic. Mama a facut teste gatind in 2 tigai diferite in acelasi timp. Una Tefal cu capac cealalta Dry Cooker cu capac. Timpul de gatire a fost similar iar cea gatita la tefal si-a pastrat mai mult aroma decat la cea Dry Cooker.

- Chestia ca poti sa gatesti fara ulei este iar o pacaleala.

 

Mama a fost asa de suparata ca m-a rugat sa scriu acest mesaj. Am cautat alte pareri pe forum si asa am ajuns la acest mesaj.



#19
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 13:28

eu o folosesc doar atunci cand vreau sa evit mirosul de prajeala si stropii de grasime.

de exemplu, am prajit carnati de casa in seara de revelion, au iesit foarte ok, abia un pic a mirosit in bucatarie...daca ii faceam la tigaie normala sau grill pe aragaz, mama, ce miros si stropi de grasime ar fi fost in bucatarie...

timpul de preparare este mai mare decat la tigaile normale, tocmai pentru ca focul trebuie sa fie mic si zeama care se lasa din preparate se evapora greu (eu prefer s-o scurg uneori, altfel mancarea intai se inabusa, apoi se prajeste/rumeneste).

pentru cine nu se grabeste cu mancarea si vrea sa evite mirosul, fumul, stropii de grasime - da, e ok.

tigaia mea pare a fi cea originala, dar nici nu o folosesc prea des, sa spun ca a inceput sa se curete stratul antiaderent sau sa am probleme cu manerul detasabil. eu am modelul cu orificii in mijloc si capac metalic, nu cel trilogy care a aparut ulterior.



#20
Adina89

Adina89

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 12 ianuarie 2015 - 14:59

Sunt si eu de parere cu Admin.Tot ce e la tv,teleshopping e vrăjeala.Am luat si aparat de șoareci ca am avut niste neplăceri cu ei in casa dar nu au dispărut tot eu i-am prins cu capcane.Am desfăcut aparatul si nu are numai 2 fire,care fac scurt sau se ard dupa 2 zile de stat in priza.Apoi toate cate arata de slăbit..in veci nu am luat dar si cine o luat,nici un rezultat.Tot asa si cu tigaia..e o tigaie normala ca oricare alta atata ca are si ea un capac care se inchide,si o roata in mijloc care cică emana aburi..vrajeala.Pune-te si fa aceleași legume sau clătite sau altceva intr-o tigaie normala de teflon si va ieși si acolo fara ulei.E tot din teflon si nu vad nimic special in ea.

Din păcate asa isi câștiga unii banii...înșelătorind oamenii.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Plimbare ❤️

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 19:31

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -