Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cat mai pot creste fetele dupa prima menstruatie?


18 raspunsuri la acest subiect

#11
bianca25b

bianca25b
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 august 2012 - 21:21

multumesc mult pentru raspunsuri.eu stiam ca inotul poate ajuta la crestere daca e practicat in perioada pubertatii dar cineva mi!a spus ca nu este adevarat si ca ajuta maxim 2'3 cm.oare cat este maximul pe care ar putea sa'l atinga cu ajutorul sportului si eventual al unor vitamine?exista varianta sa creasca inca 10 cm dupa ce a avut prima menstruatie?e destul de coplexata caci toate colegele ei sunt peste 1,70.desi si ea a crescut mult in ultimii 2 ani.
va multumesc mult!

#12
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 29 august 2012 - 01:13

Eu am crescut in vara dintre a 7-a si a 8-a 14 cm. Pe masurate la tocul usii. Cm il aveam dintr-a 5-a. Am jucat zilnic baschet si volei in curtea scolii cu prietenele, ca asta se facea pe vremea mea.

Cred ca daca cineva ar practica inotul 5 zile / saptamana un an de zile, s-ar vedea cu siguranta la cm, nu mai spun de celelalte beneficii pt sanatate (plamani, coloana, muschi etc).



____________________________________________________



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,

inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra

obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,

botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.


_____________________________________________________



Au nevoie de noi: Iulia[floare3] Copiii Monicai[flo2] Alex[flo]

#13
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 29 august 2012 - 01:54

nu uitati totusi si de musculatura trapezului toracelui care se dezvolta la practicarea inotului de performanta (pe timp lung si intens). Arata splendid la barbati, dar nush ce sa zic de o fata cu umeri cat dulapul. fireste, nu tine doar de sport cat de constitutie - osatura, membre, etc, insa oricum fiecare sport practicat pe termen lung isi lasa amprenta fizica.
eu cunosc cateva foste inotatoare, cam toate sunt late bine in umeri. Uneia dintre ele ii sta foarte bine, avand cutia toracica ingusta si talia lunga. Restul, comme ci comme ca :)

#14
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 29 august 2012 - 01:57

in schimb voleibalistele.....[olala][olala][olala][flo]

#15
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 01 octombrie 2012 - 16:45

La noi nu merge cu socoteala Vivianei. Pentru ca sotul meu e "mic din accident". Adica a ramas la inaltimea de la 15 ani, dupa doze mari de calciu ca nu i se sudau oasele de la mana (a doua fractura dubla in mai putin de 6 luni) [:D]. Deci sotul meu e mai mic decat tatal lui, foarte putin (vreo 2 cm) mai inalt decat mama lui.
Eu sper ca fi-mea va avea cam 1,70. Posibil este, ca are 1,52 acum si abia a implinit 10 ani.



Sorana si Monica (28.09.2002)


#16
sorana

sorana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.826 mesaje

Postat 01 octombrie 2012 - 16:49

Dupa socoteala respectiva noi ar fi trebuit sa avem 1,52 cm. Eu am 1,59, sora mea 1,65.


Sorana si Monica (28.09.2002)


#17
andreea98

andreea98
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 12:50

eu am 1.58 la 15 ani si sper sa mai cresc (mama 1,60 tata (1, 72))



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 14:36

eu am 1.58 la 15 ani si sper sa mai cresc (mama 1,60 tata (1, 72))

Cresti... cresti.... n-ai teama. [:)]

 

PS 

 

Sa crestI mare!  [flo2]



#19
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 15:27

 

Cresterea in inaltime depinde de factorii genetici. Se incheie cand se termina complet cesterea scheletului. In general pe la 18 ani. Dupa menarha ritmul de crestere incetineste usor. Socoteala ar fi asa: Fete = (inaltimea tatalui + inaltimea mamei)/2-6,5 cm Baieti = (inaltimea tatalui + inaltimea mamei)/2+6,5 cm Dupa socoteala asta fii-mea va atinge 172 cm. Are acum 14 ani si 169. Din ianuarie si pana acuma a crescut vreo 10 cm. Bianca, dupa socoteala din tabel, nepoata ta poate sa ajunga la 161 cm. Dar... eu dupa algoritm ar fi trebuit sa am 1,64, insa am 1,72. O sora are 1,65 si cealalata 1,68. Si eu si sora de 1,68 am facut inot intre 13 si 15 ani. Nu stiu daca asta are vreo relevanta. -------------------------------------------------------------------------------------------------- Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit vivi

 
Viviana, fara suparare, dar Algoritmele astea, nu stiu de unde sunt luate, sunt ilogice si anti-statistice. Chiar tu spui ca in cazul vostru nu se potrivesc. In special la fete mi se pare aberant, adica fiecare fata ar trebui sa fie mai scunda decat media aritmetica a inaltimii parintilor.

Determinanti sunt intr-adevar, factorii genetici (care inglobeaza si factorii de mediu, clima, etc) si factori favorizanti intr-o anumita masura (sportul). Stiti ca exista si sporturi care incetinesc cresterea in inaltime? De ex, ridicatul greutatilor deasupra capului.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -