Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (24) - Hai Lalu!


219 raspunsuri la acest subiect

#191
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 16 august 2012 - 19:34

Mihaela, am intrat si eu acum pe facebook, ca sunt inscrisa in grup, desi intru rar, si se pare ca fetele n-au mai postat nimic.

Legat de cheltuieli, eu am mers pe varianta privat, ceva mai scump per total. Pana acum analizele mi-au intrat in abonamentul pe care il am la clinica (platesc 50 de lei pe luna, deci 9 luni, 450 de lei...) Exceptie, ultima eco pe care am platit-o, 270 de lei. Am mers pe la inceput si la cabinetul particular al unui medic de la stat unde am lasat vreo 250 de lei. Si mi-am dat eu seama ca analizele, daca nu le faci in spital, ci la cabinetul privat al vreunui medic, sunt super scumpe.

Nasterea la privat va fi 4000 lei natural, 5500 cezariana. Aici imi intra tot, epidurala, anestezie, analize si tratamente in timpul spitalizarii. Daca trag linie e mai scump ca la stat, dar mi-a fost teama de stat, de spagi, de infectii si toate cele[bang] M-am gandit ca trec prima oara printr-o nastere, nu sunt nici prea coapta, am 25 de ani si ma sperie ideea ca la stat tre sa intru in vreo asistenta cu bancnote ca sa-mi schimbe cearsaful sau sa mi-l aduca pe bebe la alaptat[bang] Ma rog, am tot auzit povesti de mi se zbarleste parul si am zis ca la privat voi naste fara aceste batai de cap.

Plus ca la nastere nu vom fi decat eu si sotul, fara alte rude sau ajutoare. Nu mi-l vad nici pe sot asa descurcaret prin spital, sa se duca sa cumpere vata si alte tampenii cu care spitalele nu sunt dotate. [alcool]

La privat mi s-a zis ca n-am nevoie de bagaj pt mine sau bebe, iar in pachet am multe analize incluse in timpul spitalizarii, plus sprijin total in alaptarea bebelui, cu sistemul rooming in, ma invata sa-i fac si baita.[:I]

A doua oara, la al doilea bebe, cand voi stii si eu ce si cum, voi opta pt un medic si un spital bun de la stat pt ca intr-adevar e mai convenabil la stat, desi tre sa te organizezi singur cu toate [:)]

[gravi] fericita 35+ cu [baietel]

#192
Kytana

Kytana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.735 mesaje

Postat 16 august 2012 - 19:58

Elfica, multumesc de atentionare. [pup] Pe site-ul Serviciului de Alocatii si Indemnizatii este un pic altfel. Va las linkul doarece acolo sunt stipulate si actele de care avem nevoie, cum si cand se depun dosarele de alocatie si indemnizatie.

Cateodata merg si singura pentru ca de multe ori prietenii sunt la munca sau cu treburi fiecare... Dar multumesc lui Dumnezeu, pana acum m-am tinut bine pe picere [:D]



Adinaaaa, compot de piersiiici?[pofta] Balesc, nu de am udat tastatura, mi-am inundat si vecinii pana la parter! Maine ma duc si imi iau piersici. Ai vreun sfat pentru mine? Nu am mai facut compot pana acum [:I]

Spor la bagajul de spital. AMR 3 saptamani [olala][il] Doamne ce putin mai ai si tu!!



Ha ha Stella, ai dat drumurile pana la Alexandria pe drumurile prin Bucuresti a? [:D] Ma bucur ca te simti bine si ca esti asa activa![pup]



Andreea, felicitari pentru aniversare! [pup] La cat mai multi anisori, mai ales in noua formula [olala]



Lalu, nu ti-am multumit de reteta. Saptamana viitoare cred ca o fac [pk]



Ei asa mai zic si eu Carmen, cu masa adusa de Dariuca ta [olala] Am vazut si eu filmele puse de tine, faine rau. Daca nu ai vazut iti recomand The Time Traverler's Wife.



Corinuka, of prin cate mai treci si tu! [grup] Inca putin si ajungi si tu la 37! [pup] Mult curaj!



Mari, toate avem aceleasi temeri si intrebari legate de bebe. [pup] Eu fiind mezina familiei nu am tinut niciun bebe in brate! Deci te inteleg perfect. Zic sa ne bazam pe instinctele materne, sigur vom face fata cu brio. Si pana acolo, mai suntem si noi pe aici si ne vom sfatui reciproc [grup]



Pati e ziua ta astazi? Atunci La Multi Anisori!! Sa fiti atat tu, bebe cat si tati sanatosi, voiosi si voinici! [flo][flo][pup]



Fug la o feliuta subtiiiire de tiramisu si mai arunc cate un ochi pe aici. [:D]



[gravired]33+ cu [baietel]



-= Love life, live love =-



Blog de neuron insarcinat



Iulia va invinge cancerul!

#193
danielabejan

danielabejan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 16 august 2012 - 20:04

salutari tuturor!
ma bucur ca atmosfera este linistita fara vesti alarmante si bebelusii stau cuminti in garsonierele lor [:D]
mihaela nu te-a scos nimeni de pe facebook, pur si simplu nu a mai scris nimeni nimic, unele dintre ele chiar s-au retras de tot din grup [:D] acu fie ce o fii, fiecare cu opiniile ei important este sa ajungem toate la termen si sa fie beblusii sanatosi. legat de religie nu stiu ce sa zic si eu am trecut la religia sotului care este tot catolic, de fapt inca nu am trecut ca fapt ci doar ca idee [:D] urmeaza si faptele pt k noi ink nu am apucat sa facem cununia religioasa vroiam anul asta, dar ne-am razgandit pt k nu puteam merge cu ditamai burta in tara si ne si trebuiau ceva banuti mai multi, asa k posibil sa facem o mica ceremonie religioasa aici, dupa ce nasc si sa si botezam fata in acelasi timp. Ai lui is foarte religiosi, probabil as fi patit la fel ca tine daca eram langa ei, desi al meu cand ne intreaba daca am fost la biserica le spune mereu k da si noi am fost doar de 2 ori, la Paste [:D], asa k nu stiu ce ai putea face in afara de a le spune ca asa ti-a indicat dr, oricum un dr nu o sa iti spuna niciodata sa stai inchisa in casa 6 saptamani [:D] vezi te invat numa prostioare[alcool]
m_m eu nu te pot ajuta cu niste costuri estimative pt k aici e cu totul alta situatie si nu isi are rost comparatia, dar oricat ar fi sa de dumnezeu sa avem beblusii sanatosi, voinici, mancaciosi si restul nu mai conteaza.
anidaz, kytana, lalu toate sunteti mari gospodine , nu aveti stare deloc [pup][flo] mai trimiteti-ne si noua cate ceva la pachet [:D]
stella faci ce faci si mai iesi la cate o plimbarica, saracutza de tine cred ca nici tu nu mai rezisti sa stai atata in casa, in pat [bang] stiu si eu cum e, eu is asa pt k nu mai rezist la plimbari nu ca mi-ar fi recomandat careva [bang][bang], oricum ai grija de tine si nu te stresa cu controlul la dermato, mergi knd vrei tu la un control, numai nu te gandi la rele fara sa fie cazul [alcool]
carmen ce fetita dragalasa ai tu, cum are ea grija de tine, nasol cu somnul asa is si eu, dar asta e, trecem si de partea asta. legat de burtica si a mea e mai tot timpul stramba, nu e rotunda sau ovala, bebelina mea cred ca se cam impinge nu mai are loc, cred ca are fundul in partea stanga a buricului ci cu picioarele impinge de zor in acelasi timp in dreapta asa ca nu va puteti imagina cum se stramba burta mea [:D] mai si doare uneori, dar asta e fiica-mea [alcool]
elfica faci pauze, dar si cand revii scrii o multime de sfaturi bune si asteptate. multa sanatate si cand nu ai timp pune-o pe iulia sa ne mai scrie, ca am inteles ca se pricepe [:D][:)]
olivia, lulutza, iuli si care mai sunteti in clubul celor fara somn, semnez si eu condica, de iesirile la baie nu mai vorbesc si arsurile am reusit sa le mai domolesc de cateva zile cu renie, mi le-a recomandat adriana_77 (adriana mares) nu am indraznit sa iau pana acum, dar am luat o pastila samb si nu am mai avut arsuri pana ieri seara knd am mai luat una si momentan sunt ok, oricum pe cutia lor scrie k se pot lua si in sarcina, dar conform indicatiilor nu dupa ureche [:D] asa ca lulutza daca te mai chinuie arsurile incearca si tu ceva de genul, eu am luat cu aroma de portocale
nu_mai_stiu multi ani fericiti impreuna, alaturi de bebe de acum si sa va iubiti mult, iar maine sa vii cu vesti f bune de la dr.
moro_k cmf? v-ati sarbatorit ieri nu gluma de nu faci prezenta azi [:D]
mami_ilinca la multi ani pt printesica voastra, numai sanatate si fericire, dar si mamei la fel, in rest sper k esti bine si bebelina e cuminte. Emma mea e destul de nazdravana asa k isi face simtita prezenta zilnic, multumesc de intrebare.
virginia stai linistita in patutz, o sa treceti cu bine de 37, fara nici un stres, iar legat de plimbari nu esti singuria care sta acasa, mie nu mi-a interzis nimeni sa ies, sa fac miscare, numai k pur si simplu nu mai pot, nu ma mai tin picioarele si ametesc uneori fara motiv, deci bye-bye si la mine la plimbari, dar ma ocnsolez cu gandul k dupa o sa stau numai pe afara atata timpu cat nu e furtuna [:D]
ramona_bm la multi ani si multa sanatate si pt sarbatoritii tai, emma ta ce mai face? elisa cum se mai prezinta?
bob si paula unde sunteti azi, nu semnati condica deloc? sper ca sunteti bine
carinablanca, mirabela, tzitziri, ramona copot, marikaki, g_rainbow, adriana_77, danageodoiu, irimelle,anda_82, loryd, , simona, sandy, anka-iasi, miro79 ce mai faceti, cum va simtiti, cum isi fac simtita prezenta beblusii? mai delectati-ne cu cateva randuri. sa ma ierte fetele pe care nu le-am mentionat, cam atat mi-am adus aminte, am incercat sa imi exersez un pic memoria [alcool]
simonix mai ia o pauza de la multiplele activitati de gravidutza super activa si mai scrie-ne si noua pareri, sfaturi sau pur si simplu ganduri de ale tale
pe patricia (patric bebe) nu o strig azi pt k e ziua ei si e si a venit si mama ei langa ea, deci nu imi ramane decat sa ii urez un sincer la multi ani si sper sa aibe o aniversare foarte frumoasa cu multe amintiri placute.

[flo][pup] si o seara cat mai linistita urmata de un somn pe masura

[gravired] 33+ [fetita] Emma

#194
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 16 august 2012 - 20:10

E joi si semnam si noi condica.

Imi pare rau, dar nu am avut prea multa dispozitie sa mai intru pe DC in virtutea ultimelor evenimente. Vreau sa strang numai si numai energii pozitive in perioada asta si vestea despre Monica m-a influentat mai mult decat credeam.

Pentru noi e ultima saptamana de srcina cea pe care o schimbam azi. Miercuri (pe 22 august) va fi cezariana si va veni bebelusa. La ultima ecografie de marti avea cam 3 kg (cu marja de eroare de +/-450gr), o sa fie cu o zi mai mica decat 37 de saptamani - deci nu o sa mai fie nici prematurica.Si sper sa fie totul bine!

Ma bucur ca nu a nascut inca nimeni.Mai e putintel si incepe sa se deruleze lista[:)]

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
[gravi]36+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

#195
danielabejan

danielabejan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 16 august 2012 - 20:13

corinuk scuze k am uitat sa te mentionez mai sus, desi nu pot decat sa iti urez multa sanatate, sa stai cat mai cumintica si sa treci de 37 de sapt fara nici o problema [flo][pup] si ai incredeere in tine si in bebe.

[gravired] 33+ [fetita] Emma

#196
PaulaFrida

PaulaFrida

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.417 mesaje

Postat 16 august 2012 - 20:18

Salut fetelor[pup]



Am intrat sa va spun ca am fost la eco mai inainte,totul e bine,prichindelul e in grafic,e cu caputul in jos[pk][pk][pk]ramanem la cezariana ca e mai sigur.nu riscam nastere naturala avand in vedere placenta tot preavia.

Urmatorul eco pe 13 sept cand stabilim data nasterii[pk][pk][pk]



O sa citesc mai diseara ce ati scris ca nu prea pot acum,suntem la socrii la Baia-Mare s-apoi stiti cum e[:-@]

Pupici multi la toate burticile si bebicilor din dotare[pup][pup][pup]

Sa aveti o seara frumoasa[pup][pup][pup][flo][flo][flo]



Paula[gravired]fericita 33+ cu [baietel] Roland

#197
danielabejan

danielabejan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 16 august 2012 - 20:19

tzitziri numai bine iti doresc din suflet, o sa ne rugam pt tine joi si treaca totul repede sa te vindeci super bine si usor si sa tii in brate o mandrete de fata, sanatoasa si vesela
nu iti mai amara sufletul cu vesti mai putin placute pe care le mai prinzi pe ici pe colo, gandeste-te ca fiecare om are soarta lui , iar tu esti si vei fi o luptatoare care se va bucura numai de realizari din partea celor doi copliasi minunati pe care ii ai[flo].
david cum se pregateste pt sosirea surioarei lui?
[flo][pup] si multa, multa sanatate, fericire si iubire pt tine si toata familia ta

[gravired] 33+ [fetita] Emma

#198
lalu85

lalu85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 422 mesaje

Postat 16 august 2012 - 20:39

kyatana, sa stii ca iesit napolitana delicioasa[pofta] sotul este inebunit dupa ea[:D] dar vreau sa-ti spun sa nu pui atatia biscuiti ca in reteta pt ca sunt prea multi...eu a trebuit sa o mai indoi cu lapte ca iesise prea tare si o mai puteam intinde[:I] eu zic sa pui jumatate din cantitatea de biscuiti sai daca vezi ca la sfrasit iese prea tare mai pui laptic si se subtiaza[:D]
Anidaz, buuun compotul as vrea sa fac si eu[pofta]

lalu85 [gravi] 39+ cu [baietel]

#199
tzitziri

tzitziri

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.911 mesaje

Postat 16 august 2012 - 20:44

Daniela, multumesc [flo]
Sa avem toate bebei sanatosi si la termen!

Lui David am prins iar curaj sa ii spunem ca vine o surioara acum vreo 2 luni cred (cand am fost siguri ca e totul bine).E foarte incantat, ne-a 'permis' si ajutat sa ii modificam camera si sa adaugam si patutul lui bebe.E un scump si sper sa il tina asa si dupa venirea surioarei.Dar eu cred ca o sa fie bine,pentru ca el e un baietel care isi imparte lucrurile si e chiar permisiv cu cei mici [:)]
Oricum vreau sa il implic cat mai mult in toate activitatile cu bebe, inclusiv pampers (daca nu comenteaza [:)]), baita sau dat biberonul. Lui ii place sa isi asume responsabilitati.

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
[gravi]36+


Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

#200
danielabejan

danielabejan

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 240 mesaje

Postat 16 august 2012 - 20:49

chiar e un scump David in situatia de fata si dupa cum spui cu siguranta va fi tare mandru si protector cu surioara lui, asa ca mami fara griji inainte, cum am mai spus in mesajul anterior vei avea doi copii de-a dreptul superbi si sa dea dumnezeu sa se completeze reciproc si sa fie de nedespartit
[flo][pup]

[gravired] 33+ [fetita] Emma


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -