Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (31)


199 raspunsuri la acest subiect

#191
adc

adc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 565 mesaje

Postat 21 august 2012 - 00:08

Suzieq, sejur cat mai lung si mai placut sa aveti la tara, ca la bloc stati si acasa, nu?

Ileana, welcome back, dar nu ne-ai zis partile bune, cum a reactionat Tudor la apa marii, cum a dormit, etc? Din poze se vede ca vacanta voastra a fost grozava, chiar daca foarte diferita de cea a anilor trecuti. M-am distrat putin nu de cazatura lui Tudor - doamne fereste - ci de expresia ta cu ramasul domnului sot fara cap, ma recunosc [:D]

Apropo de soti care merita lasati fara capete, daca cineva isi mai aminteste ca al meu s-a accidentat in valuri, rmn-ul a confirmat ruptura de ligament incrucisat si probabil il asteapta o interventie nu chiar minora [bang]. Oricum profesionalismul tipei de la sanatoriul din Eforie Sud e de necontestat, doar dintr-un examen rapid a pus diagnosticul corect si a facut recomandari exacte de tratament, astfel incat dupa 6 zile a putut conduce 800 km, chiar daca nu deodata. Fara mine langa el Cristi ar fi facut un circ monstru atata drum, si asa nu fost prea usor.

____________________________________________
Where there is a will there is a way.

Mami de Andra (18.02.2006) si Cristian (4.02.2012)

#192
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 21 august 2012 - 00:15

Altesa, am vazut ca m-aqi intrebat, dar nu stiu sa scriu de pe telefon si intre timp am crezut ca ai rezolvat cumva...Asadar, Tudor nu a inghitit hydrasec deloc, in schimb, atunci cand era diareea in toi, a inghitil bine Adrehill, care sunt tot saruri pt copii si se pare ca au o aroma de fructe.
Amelia, copilului i-a priit de minune, a mancat bine 9atat cat i-am dat 0 si a dormit foarte bine. Nu ne-au lipsit plimbarile de seara la malul marii pt aerosoli si eu zic ca asta a ajutat mult. Oricum, de ceva vreme incoace, avem o trezire doar la ora 4, baut putin laptic si dormit pana la 7. [pup][pup][pup]

Mamica lui Tudor
http://community.web...vhost=community

#193
gianina1983

gianina1983

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 21 august 2012 - 00:57

Buna seara si de la reni[:D][:D]
ILEANA sa va fie de bine concediu[pup]si pupici multi la dolofanelul mumusel.

Multumim tuturor pt urarile de 7lunite si transmitem si noi in continuare LA MULTE LUNITE TUTUROR PITICILOR SARBATORITI[pup][pup][pup]
Cristian , Eva Georgiana, Mihai, Matei Gabriel, Anastasia Parascheva, David Alexandru, Leonard, Cristian, Sebastian Ioan, Andrei, sa fiti sanatosi puiuti sa cresteti mari si voiosi[pup][pup][pup]

Mady multa sanatate mamico[pup]

Bulinita[grup][grup]off doamne ca toate se tin scai de voi[pup][pup]sa treaca raceala la puiut

Va doresc tuturor o saptamana frumoasa si linistita...[pup][pup][pup]

Mami de pisicuta MARIA-ELENA...17ian2012

#194
ica7

ica7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 21 august 2012 - 00:59

buna seara mamici,

gata cu petrecerea.. a fost f frumos, dar recuperarea e grea. se vede ca nu mai am antrenament.
puiutza bine ai revenit!
ileana offf, nici nu vreau sa ma gandesc cum s-a simtit sotul tau. cred ca daca ar fi putut si-ar fi smuls singur capul. nu de alta, dar mie cand mi-a cazut copilul imi venea sa ma bat singura.
dar, ma bucur ca peste aceasta poveste ati avut un concediu reusit.
ursulet m-am uitat la filmuletul postat si e f interesant.
altesa pacat ca se baga socrii peste voi, dar sunt convinsa ca le faci fata.
bulinutza mai mult ca sigur a citit mesajul postat de tine si te va suna. multa sanatate!
cristina eu nu as putea sa nu ma stresez daca l-as vedea ca gusta pietre sau nisip, sau sa nu ma invinovatesc ca a cazut...probabil ca asa e la primul copil.
anda ce bine arata tarta [pofta]

noi suntem bine. bebe a inceput sa faca ture prin casa. astazi a ajuns la un sertar si a reusit sa-l deschida...toata ziua sunt cu ochii pe el si nu mai am timp sa fac nimic.

fetele din bucuresti ne mobilizam pentru o intalnire saptamana asta?


Mami de strumf [bebic] Robert Stefan ( 31.12.2011)

#195
ane-maria

ane-maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 21 august 2012 - 01:10

Citat:
citat din mesajul lui ALTESA

dara o iau cu [bang] capul.mersi de informatie. Poate poti totusi sa-mi dai ceva detali pe pm.


Sara i-a trecut diareea lui Rafi inca de joi de cand am ajuns acasa,dar sarurile de rehidratare nu a vrut sa le ia.
Mai are rost sa i le dau acum? Pediatra a zis ca e usor deshidratat.


Ileana te-am mai intrebat dar nu ai vazut ,Tudor a luat hidrasecul? cum i le-ai administrat?



Fetelor eu nu stiu ce sa fac cu Rafael are scaune normale acum dar miros ingrozitor oare de ce? Sa-i dau un ceai sa-i mai curete ce e pe acolo rau la el in burtica? PPlus ca din cauza la diareea asta acum se baloneaza noaptea ingrozitor la 2 si la 5 dimineata ii fc masaj la burta ca il gasesc ca un balon ,plus ca nu doarme ca-l chinuie burtica.

Miercuri ma duc cu el la un medic homeopat foarte bun sa vedem ce zice.

[mamica] implinita de[bebic] Rafael-Ioan


Altesa asa miroase si la Bia caca , asociez asta cu inceputul divesificarii ,cam de atunci se intampla sa fie asa , plus ca face mai tare si eu inca il alaptez si nu i-am bagat deocamdata supliment, adik nu mai face caca musta si moale cu bobite ca inainte de diversificare.Eu ma gandesc ca incepe sa digere mancarea .
Nu prea mai am deloc timp sa intru aici insa va citesc atunci cand pot si va transmit ganduri de bine mai ales bebeilor.[pup]

ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)

http://www.facebook....27338712&type=3



#196
ane-maria

ane-maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 21 august 2012 - 01:13

Citat:
citat din mesajul lui sara_
Suzieq multumesc pt incurajari[flo] imi amintesc cand scriai ca Vladut refuza legumele, ma bucur ca acum le papa cu placere.Cristina si ursulet m-ati mai linistit vazand ca nu sunt singura fara program de mese si cu bebe autodiversificat. M-am panicat cand am vazut cat papa bulgarasii...mese la ore fixe, de cantitati nu mai vorbesc... Sara a mancat cel mai mult vreo 3 lingurite...nici noi nu avem ore fixe pt joaca cu mancare (ca nu le pot spune mese) Si sunt zile in care nu mananca decat lapte. Stiam ca in primul an laptele e baza, dar aveam nevoie sa-mi aminteasca cineva treaba asta. Multumesc Cristina[pup] O voi lasa sa se joace, sa exploreze, aplicam in continuare metoda blw pt ca asta a ales chiar ea. Azi mancam porumb fiert si a vrut si ea, m-am mirat cand am vazut cum deschidea gurita. I-am faramat cateva boabe si le-a mancat cu pofta. Acum e agitata, se foieste in somn, sper ca nu o doare burtica de la porumb. De dimineata am fost cu ea la piata si am agatat de carut o sacosa cu struguri. Pana sa ii platesc ea rupsese punga si se pregatea sa guste dintr-un ciorchine. Nu am lasat-o, i-am dat acasa fara samburi si coaja dar asa nu o intereseaza, ea vrea boabe intregi...sunt struguri ceasla din aceia mici cu boabe moi dar tot imi e frica sa nu se inece cu coaja lor. Altesa si eu voiam sa iti spun sa nu iti faci griji de zgarietura ca e protejat de tetanos, toti sunt vaccinati. I-a trecut diareea?Puiutza bine ai revenit[pup] ce fetita grasunica si frumoasa[olala] Intreba cineva de cereale. Eu ii dau orez cu mere de la Organix, sunt bio, fara lapte, iar orezul este integral. Cerealele pot sa spun ca le mananca cu placere, poate pt ca le prepar cu lm[:)]mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara AntoniaHappy mamosul
Sara nu ii mai da porumb.http://retetebebelus...ente-interzise/Nu cred ca ai reusit sa pui pozele :(ANE-MARIA mamica fericita de Bianca  ( 08.02.2012)http://www.facebook....27338712&type=3

#197
aerlilian

aerlilian

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.307 mesaje

Postat 21 august 2012 - 10:56

Ica, sa stii ca intr-un moment de liniste si intimitate l-am intrebat ce a simtit si mi-a spus ca dupa ce ca se simtea rau, cand a vazut copilul pe jos la luat ameteala, noroc ca se tinea de carut...Pt ca am uitat sa va spun, tati nostru s-a simtit rau toata saptamana cat am stat la mare...Noroc ca am avut un simt special si cand am vazut ca nu scapa de febra l-am bagat pe antibiotic. Reveniti acasa, l-am trimis sa-si faca o radiografie la plamani, pt ca nu-mi placea deloc o tuse care nu era tuse...Evident, omul are pneumonie, dar se pare ca e in remisie si am facut bine cu tot ce i-am administrat...
Legat de rostogolirile copiilor, azi noapte l-am gasit pe micut pe marginea patului (pt ca dormim in continuare impreuna!). Si am luat decizia de a cauta si achizitiona bariere din acelea de protectie pt patul nostru...

Mamica lui Tudor
http://community.web...vhost=community

#198
ian.feb2012

ian.feb2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 21 august 2012 - 12:43

CAPITOL NOU



[shopi]Mamicile bulgarasilor de ianuarie-februarie 2012

#199
ALTESA

ALTESA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 21 august 2012 - 12:54

Neata!

Ane nu ma refer la mirosul acela de la diversificare ca Rafael de o saptamana nu mananca decat san e la regim dupa diaree imi e si frica sa reincep diversificarea[bang].

Ileana de Adrehill nu stiam ! Nici nu stiu daca sa ii mai dau sau nu ,practic el acum e bine dar azi ,maine reincepem cu legume si mie frica de mor sa nu dea iar in diaree.


Atatea necazuri am avut ca nici eu nu am povestit partea frumoasa a lucrurilor. Rafael s-a simtit excelent la mare ar fi stat numai in nisip ,zilnic avea nsip si-n fund si-n gura. Cand il bagam in apa era tot o fericire pe el ,cand iesem se punea pe plans de multe ori ma reintorceam in apa.Pe plaja adormea unoeri la mine in brate alt ori il leganam intr-un prosop cu tati si adormea instant apoi il mutam in carut unde dormea cam o ora.

Saera ieseam la plimbare si pana in camera adormea in marsupi cu tzatza in gura.


Fericirea asta a durat la el 8 zile ca apoi a dat diareea peste el si era tot timpul marait ,urla practim nu ma puteam intelege cu el.


Greseala a fot ca am stat 10 zile 5-6erau de ajuns pentru el ,a fost o schimbare de mediu prea lunga.


ILeana sotul meu l-am lasat si pe el 2 minute cu copilu si a adormit langa el ,eu una nu pot sa-i trec cu vederea adica o data las si eu copilu cu el si il gasesc azut in cap? Nici nu vreau sa ma gandesc cum l-as gasii daca l-as lasa o zi.
La mine in casa nu e unul in stare sa aiba grija de el,eu nu am ajutor in privinta asta, nu ma ajuta cu nimic ca rade la el tot neamu ,m-ar ajuta daca ar sta cu el sa-mi fac si eu un dus, sa ma aranjez si eu putin, sa-mi beau si eu cafeau linistita dar nu ,se pare ca toate activitatile o sa le desfasor cu el de gat ,prefer asa decat sa-l gasesc inecat, lovit, zgariat sau mai stiu eu cum.

[mamica] implinita de[bebic] Rafael-Ioan


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -