Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alcoolul si adolescentii


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 21 aprilie 2006 - 00:17

Cind, de ce si cit de le dati voie sa bea? Ati incercat sa impuneti regula "fara alcool"? A devenit permisiunea la alcool un fel de compromis intre parinti si copii pentru a ii tine pe ultimii sub control? Inca nu stiu cum am sa procedez cind va ajunge la adolecenta, dar ma intereseaza opiniile celor care au avut ceva experienta.

A



L’amore che move il sole e l’altre stelle.



Camera lui Marcu

#2
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 21 aprilie 2006 - 03:22

Andrada ca sa fiu sincera eu i-am dat lui fiu sa guste cite putin vin, tuica, bere si i-am criticat legea americana care interzice cu desavirsire alcoolul pina la 21. I-am spus insa ca inteleg de ce. pt. ca se obtine permisul de conducere la 16 si atunci e f. periculos. Din acest motiv el si-a luat carnetul la 18 ca in Europa pt. ca modelul lor mi s-a parut mai bun. I-am dat de exemplu studenti care dupa ce au implinit 21 au baut pina au intrat in coma alcoolica. I-am spus ca e lipsit de sens. Are toata viata inainte ca sa bea, nu e cazul ca exact in ziua aia sa faca o asemenea timpenie. I-am aratat vecini din Ro alcoolici care zaceau beti morti in santuri. Stie de cazuri de oameni care au murit din cauza bauturii. Stie ca taria e adictiva. I-am spsus de tispe ori. Multumesc celui de sus ca asta e unul dintre putinele capitole cu care nu am avut probleme cu el. In tara mai bea dar aici e responsabil, de multe ori e designated driver desi mai sterpeleste cite o bere din frigider.




#3
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 21 aprilie 2006 - 13:39

regula "fara alcool" se refera doar la copii la toata familia?

la noi functioneaza pentru copii, iar pt adulti e mai degraba oaczional.

o regula pe care am invatat-o eu e ca trebuie discutat. nu tinute lectii, discursuri, mai degraba comentate, dezaprobate efectele.

fiindca noi nu le-am oferit sa guste, am spus simplu ca nu e voie alcool la copii, iar ei nu au avut nimic de obiectat, mie mi s-a parut ca ei au inteles tot ce gindeam :) dar dupa un revelion petrecut cu citeva fetite cu doar un an mai mari, dar emancipate :), Mariuca mi-a povestit ce buna a fost sampania. eu am ramas fara aer, mi se parea ca ea stie ca nu are voie alcool. abia atunci am batut regula in cuie si le-am explicat clar, amindurora, ce inseamna influenta alcoolului pentru un creier care abia se formeaza, ce inseamna dependenta, deviatiile sociale care apar. am avut in apropiere, din nefericire, si exemplul unei fetite cu parinti dependenti, au vazut ce se intimpla cu ea. oricum, sunt inca mici, la virsta la care ar vrea sa traiasca vesnic, le e frica de moarte si de boala :) nu sunt insa convinsa ca ii pot feri toata viata.


o obiectie la mesajul lui adrienne: nu doar bauturile tari creaza dependenta.


si o perplexitate pt Andrada, la o intrebare care pe mine m-a lasat masca: "A devenit permisiunea la alcool un fel de compromis intre parinti si copii pentru a ii tine pe ultimii sub control?" De unde ideea asta? Cum poti sa tii copiii sub control cu ajutorul alcoolului?

_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#4
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 21 aprilie 2006 - 19:32

quote:
Originally posted by descintec
si o perplexitate pt Andrada, la o intrebare care pe mine m-a lasat masca: "A devenit permisiunea la alcool un fel de compromis intre parinti si copii pentru a ii tine pe ultimii sub control?" De unde ideea asta? Cum poti sa tii copiii sub control cu ajutorul alcoolului?_____________Sapte dintr-o lovitura!
Relatiile cu copii sint in general negociate. Cedam la lucrurile mai putin importante (da poti sa maninci toata ciocolata, dar numai azi ), dar insistam la cele importante (nu te poti duce niciodata cu temele nescrise).Ma gindeam ca din dorinta (si temerea) de a nu pierde legatura cu ei, poate ajungem in final sa cedam in relatia copil-alcool (si sa continuam sa insistam pe teme de ex[:D])APSChiar de ce e insistenta asta insuportabila a tuturor romanilor (incluzindu-ma pe mine) cu temele? Pina si aici in America rigiditatea est-europenilor in privinta scolii e bine cunoscuta. Mi-aduc aminte de baiatul unor prieteni ai parintilor. De cite ori veneau in vizita aduceau si caietele baiatului[:D] care erau absolut impecabile[bang] si nu se lasau pina nu ne recita nefericitul 3 pina la 10 poezii.L’amore che move il sole e l’altre stelle. Camera lui Marcu

#5
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 21 aprilie 2006 - 20:37

e singurul lor mod de a intra in lumea civilizata..ultima lor 'aristrocratie'?

In ce priveste problema cu alcoolul ca negociere, nu cred ca se practica.

_____________
Sapte dintr-o lovitura!




#6
adrienne12

adrienne12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 25 aprilie 2006 - 08:29

descintec, eu nu stiam ca si vinul sau berea baute ocazional creeaxa dependenta dar ma rog, dpdv-ul asta intregul popor francez poate fi alcoolic. Sau bunica-meu care a fost popa si care la virsta de 70 ani doctorul i-a zis ca daca tine la viata lui sa renunte la bautura. la care bunica-meu a spus "stiam eu ca trebuie sa trec pe bere"... Lasind gluma la o parte eu nu consider ca interzicerea totale e buna. Eu am crecut intr-o familie severa si conservatoare dar la ocazii taica-meu imi dadea un paharel de tuica sau un pahar de vin sau sampanie... si am crescut bine mersi fara sa ma intereseze subiectul alcool, si invatat f. bine. pe acelasi principiu l-am crescut pe fiu-meu.
Am un prieten PhD in matematica. oltean, crescut la tara de bunici. Imi zicea el ca bunicii lui sint oameni simpli ocupatzi cu munca cimpului. Cind era mic si plingea bunica-sa ii punea in gura o cirpa imbibata in tuica. Asa a crescut copil de la tara culegind paharele de tuica si vin de pe masa la nunti si botezuri cind nu se uita nimeni. Tipului a invatat (dupa cum am zis e PHD in matematica) dar ii place sa bea si nu e alcoolic (prin definitie alcoolic inseamna o persoana care atunci cind incepe sa bea nu se mai poate opri pina nu se ridica de jos).




#7
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 25 aprilie 2006 - 15:51

Baietii mei, 12 si 14 ani, nu beau, pur si simplu nu le place gustul, cel mare a baut putina bere cand si-a scos buletinul dar s-a strambat jumatate de ora dupa aia, de parca bause soda. Cel mic nici nu vrea sa auda, noi ii mai indemnam la cate o gura de vin, ca sa-i vedem cum reactioneaza, de fiecare data refuza si se stramba plini de greata.

Sotul meu a baut alcool la 18 ani, cand si-a serbat majoratul.



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Mitele iubitele



#8
Lemoni

Lemoni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 09 iunie 2006 - 20:41

""Posted - 25/04/2006 : 13:51:17
Baietii mei, 12 si 14 ani, nu beau, pur si simplu nu le place gustul, cel mare a baut putina bere cand si-a scos buletinul dar s-a strambat jumatate de ora dupa aia, de parca bause soda. Cel mic nici nu vrea sa auda, noi ii mai indemnam la cate o gura de vin, ca sa-i vedem cum reactioneaza, de fiecare data refuza si se stramba plini de greata.
Sotul meu a baut alcool la 18 ani, cand si-a serbat majoratul.

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Mitele iubitele[/red]""

Craciunitza parca te urmaresc aici, te intrebi dece apar subiectele vechi mereu.Eu sunt mai noua si abia acum incep sa le citesc si parca atunci cind te citesc pe tine ma gasesc si eu in acceasi situatie.
Ca si copii tai nici ai mei nu vor nici sa incerce bautura ca are un miros oribil(asa spun cand duc paharul la nas),ma bucura lucrul acesta dar in acelasi timp imi este frica sa nu ii prinda gustul vreodata si apoi sa nu o mai lase.Sa speram ca nu o sa fie cazul dar totusi ma pune pe ginduri!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -