Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Strugurasi de Sept-Oct 2011 *63*


198 raspunsuri la acest subiect

#11
seidana

seidana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.660 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 00:53

SI eu as vrea sa vin la munte.. in sa in 13 sau 20 aug incep serviciu, si dupa aceea e mai greu sa fac 300 + km si apoi sa ma intorc fresh la munca , dupa ce un an am fost in stand by...

Cea mai fericita [mamica] de [copil] Elena (24.08.2011) [loveyou]


#12
anca_toma

anca_toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 941 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 01:17

camady imi pare rau pt pitici[q].E posibil ca febra sa fie de la dinti, Iancu a facut febra 39 trei zile la rand cand i-a iesit primul dintisor.

nanna te-ai mutat? daca da cum e in casuta noua?
Despre mersul la munte eu merg sigur, dar doar daca nu se suprapune cu celalalte evenimente.
deci in august we 25-26 am nunta si din cate am inteles pe 31 am botezul nepotelului[:D].Astea sunt evenimente la care nu pot sa lipsesc si in plus mai incepe iar cursurile sotul dar astea se pot amana[:D].
Imi spuneti cand va hotarati si eu incerc in mod sigur sa ajung.
Azi i-am facut comanda lui Iancu de tarc ca sa il mai protejez de cazaturi, sper sa functioneze.
noapte buna ma duc la somn ca imi pica ochii in gura

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

#13
mikka11

mikka11

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 12:15

camady sanatate multa Evei!

Sei cum mai este Ela, mai are muci?

nanna, ce mancacioasa e Inez[olala][olala]

andreea, mi-a foat dor de voi, intra mai des, te rooog[pup][pup]

abmariana s-a facut pielea de gaina pe mine cand am citit prin ce ati trecut[pup][pup]


Maria mea tuseste de ieri dimineata. ca sa n-o duc la medicul de fam ca e cam dus cu pluta, m-am programat ieri la cel mai renumit pediatru din oras. Soc si groaza , fetelor. Mi-a spus ca are o tuse de origine virala (cum si-o fi dat seama fara analize???) , tratament: AUGMENTIN!!!!!!!! plus nurofen pentru febra (n-are febra, i-am si spus[:D]) imi mai zice: ii dati fier?
zic : nu, i-au iesit analizele ok, n-ar carente.
zice: nu conteaza, se da fier profilactic pana la un an. De mancat mananca bine?
eu: nu prea, mai mult cu tzitzi...
ea: cuuum? o mai alaptezi acum? la 10 luni un copil poate sta la masa adultului si sa manance ce manaca el. daca o mai alaptezi, o sa vrea doar san si nu va manca nimic. de cand ai diversificat-o?
eu: de la 6 luni.
ea: vezi, ce prostie! de la 4 luni se diversifica bebelusii. la 6 luni e prea tarziu si nu mai accepta decat cu greu hrana solida. eu le sfatuiesc pe mamicile care vin la mine sa inceapa diversificarea la 4 luni.

am plecat de acolo cu un gust amar si cu ochii in lacrimi, nu inainte de a-mi spune doamna dr ca daca nu accepta antibioticul pe gura, sa ii bag branula. m-am abtinut cu greu sa o intreb ce ii mai dau daca raceste mai rau cu febra, muci , tuse nasoala, secretii etc daca la o tuse facuta probabil de la ac tinut deschis peste noapte (erau 33 de grade in asa) ii reomanda augmentin...

acum facem aerosoli cu ser si acc si ma gandesc sa ii dau si niste eursepal. Desi tuseste, nu are febra, e vesela, papa tzitzi, se joaca, face vocalize atat cat poate si nu o ineaca tusea. mi se pare ca deja tuseste altfel, cred ca incepe sa se rupa...

in alta ordine de idei, ieri noapte, pe la 4.30, aud prin somn, foarte clar: Mama! deschid ochii si inghet: Maria era jos, langa pat, in picioare ( se tinea de el) si radea la mine cu gura pana la urechi[:D]. Nu imi imaginez fetelor cum s-a dat ea jos din pat ( urla si daca pica pe spate din fund) si a fost atat de incantata de isprava ca m-a trezit si pe mine sa o vad ( sau a vazut ca nu se mai poate urca singura in pat[:D])

am pus pe grup pozele de la intalnirea de pe plaja, cu Rach si Anastasia scumpica[pup]


[mamica] fericita de[copil] Maria Alexandra (20.09.2011)

#14
oanaiasi

oanaiasi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.965 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 13:53

Mikka , tare doctorita asta a ta...
si mie mi a zis a mea ca intradevar , copiii alaptati mananca solide mai prost decat ceilalti. acum ..nu mai punem la socoteala si caldurile astea care inrautatesc siuatia.

Mariuca a fost marfa! Gata, ai scapat o la umblat!:). Eu cu eca nu mai am niciun stre. urca singura in pat, coboara cand are chef.

si eu stiu ca eruptia dentara nu provoaca febra. e un mit asta. poate cel mult sa dea o stare subfebrila din cauza agitatiei copilului. in niciun caz febra 39 pe mai multe zile.

eu am pus sa ii fac fii mii o tocanita bio din gradina proprie. sunt asa mandra[^]

Oana, mami de [zana]Eca 18.09.2011

Doamne, [ruga] ai grija de noi!

#15
zubi

zubi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.073 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 15:30

olllaaa
fetele nu imi place capitolul asta, uff numa' rele..Camady o sa fie bine, oricum la bucuresti e altceva si uite ca deja se simte mai bine[pup]

Mikka ce dulce aia mica ( s-a dat jos din patul tau , nu din patul ei nu?[bang] )

fetelor ce as veni si eu la intalnire,eu as veni oriunde, numa sa fie afara din Pitesti, din decembrie e masina in parcare si noi nu am mai plecat nicaieri din oras, nici macar la o padure sau la tara....si nu stiu cat mai dureaza

ayan si-a recapatat curajul de alaltaieri si merge iar singurel...dragul mamii iubit, dar mi-e asa teama sunt terorizata cand se loveste, ma invinovatesc maxim si ma doare tare ..baga o viteza..adik eu il las la amrginea patului sprijint si el isi da drumul singur si vrea sa ajunga cat mai repede unde doreste si baga viteza...

[flo][flo]

Hayat, mi-e dor de tine

Zubi, cea mai fericita [mamica] cu [roker] AYAN ( 02.09.2011 )
[ruga] Multumim Doamne in fiecare secunda [ruga]


#16
racheel

racheel

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.861 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 16:04

Buna fetelor [pup][pup][pup]

Lena nu am dece sa ma supar[flo]m-am gandit eu ca nu fac bine dar prea tarziu [:I]

Lali, Lena mersi pentru raspunsuri [pup][pup][pup]


Camady, imi pare rau pentru nepotica si pentru Eva.Si Anastasia la 8 luni mi-a facut 4 zile febra si cand am fost cu ea la medic si a apasat-o pe urechiuse a inceput s aplanga.Mi-a zis ca are otita externa si mi-a dat amoxacilina sirop si a inceput sa scada febra.[flo][pup]

Mikka si Anastasia este in aceasi situatie.Are mucisori si ii aspir de 2-3 ori pe zi cu batista belelusului si are o tuse seaca si este a doua zi cand ii dau Eurespal si a trecut dar am zis sa-i mai dau si maine sa fie 3 zile.Ii dau 5 ml de 3 ori pe zi.
Noi am mai avut aceasta tuse si tot cu Eurespal a trecut dupa mai multe zile.[pup][pup][pup]

Sei, i-au trecut mucisorii Elei?Eu ii aspir mereu Anastasiei.Acum ii curg din nara stanga.[pup]


Fetelor mi-a venit menstruatia,[bang][bang][bang]Offffff si tocmai duminica cand a fost caldura mare[bang]Lapte am numi-a scazut lactatia.


Mikka, a fost tare Mariuca draga de ea [pk][pk][pk]

Anastasia mea nu-mi zice mama [q] zice numai tata si tati.Si in rest vorbeste pe limba ei tot timpul.





Racheel [mamica] fericita de ghinduta [copil] Anastasia-Maria (25.08.2011)
[hippi]



#17
anca_toma

anca_toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 941 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 16:38

buna fetelor,
Va invit la o dulceata de zmeura tocmai luata de pe foc[pofta].Abea astept sa poot sa cobor sa imi iau paine ca sa mananc.

Racheel daca zice tata cica al doilea copil o sa fie baiat[:D].Iancu zice doar mama si as dori sa mai zica si tata din cand in cand ca asa sotul spune "dute tu pe tine te striga"[alcool][alcool].

Azi e superb afara, termin dulceata ii dau sa pape si fug afara, am fost si de diminetata dar nu e suficient, vrem mai mult...
Am auzit azi un domn pe strada zicand "rau am mai ajuns daca la 29 de grade ni se pare racoare", mare dreptate mai avea.

I-am luat tarc lui Iancu astept sa se trezeasca si sa vad daca ii place, stiu ca cam tarziu dar chiar aveam nevoie sa pot sa il pun undeva pt 5 minute macar cat ma duc la baie, ca daca nu il am in ochi una doua cade si imi e tare mila de el ca da cu capul de parchet si alt capusor de schimb nu avem asa ca il protejam pe asta[:D].

Va [pup] ma duc la dulceata ca mai am 3 kg de facut si gata[:D].

anca_toma mamica fericita a lui Iancu Matei (13.09.2011)

#18
Hayat_Kh

Hayat_Kh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 17:22

Buna, dragele mele!





Imi fac si eu aparitia, dupa o lunga absenta.[alcool] Razvan in ultima vreme, nu stiu ce are, dar e foarte atasat si de mine si de sot,nelansandu-ne o clipa, sa mai respiram.Am ajuns in ultima vreme de il iau cu mine la toaleta, il asez in fund pe covoras,pana imi termin si eu treaba pe acolo.[:I]...ca alta solutie n-am. Acum ceva vreme, ma sunase Nanna si eu tocmai ce imi culegeam copilul de pe jos....imi cazuse din balansoar...Apoi, ma sunase Kora....Razvan ma urla ca nu il las sa imi manance degetele de la picioare in timp ce eu spalam vasele la bucatarie[alcool]....Acum 2 nopti mi-a cazut in cap din pat...de atunci il las in patut sa tipe cat vrea el, dar nu-l mai iau langa mine in patul mare....am nopti nedormite cu duiumul....



Caldurile astea m-au facut hiper-sensibila la toate, asa ca ...saptamana trecuta , fiind ziua de nastere a mamei mele, ar fi implinit 50 ani...am plans de nush cum nu mi-au secat lacrimile. La fiecare progres de-al lui Razvan , ma gandesc la ea:"unde esti mama, sa-l vezi?"....Doamnee, ce greu e....[bang]Uneori imi doresc sa nu mai simt nimic, sa nu mai doara asa...



Nu mai suport oamenii care, in incercarea de a ma alina, imi spun ca Razvan tine loc de orice.Eu nu sunt de aceeasi parere.RAzvan este copilul meu, mama-este mama mea, sotul-este dragostea inimii mele,etc...Delimitari exista...nimeni nu poate lua locul altcuiva...niciodata...fiecare individ are locul lui special bine definit....Tocmai de aceea, mi-am cam umplut timpul cu de toate in ultima vreme, nemairamanand spatiu si pentru calculator, pe care oricum, in ultima vreme, il utilizeaza sotul mai des.



M-am apucat si am reamenajat apartamentul, sa fac mai mult spatiu de miscare pentru copil, mi-am reorganizat camara, debaraua....am facut curatenie prin dulapuri si am aruncat lucrurile inutile, am facut o dulceata de afine,sa mai continui??...[bang]





Am citit despre intamplarile voastre, mai bune, mai putin bune si vreau sa va spun asa:



Camady ma rog ca puiutii toti sa fie bine si din ce in ce mai bine. Despre incompetenta din mediul sanitar, nu are rost sa mai discut, important este ca pana la urma s-a gasit si leacul la timp pentru ingeras.[flo]



Mikka din pacate pediatri descrisi de tine mai exista .... care , pur si simplu refuza sa isi updateze cunostintele si merg pe acelasi principiu aplicat si acum 20 ani.Eh, si daca Mariuca a invatat sa se dea singura jos din pat, fara sa se loveasca , o sa o mai faca..Creste minunea...[olala]



Nanna v-ati mutat? [pup]



Kora n-am mai apucat sa iti raspund....raspunsul este: da, oricand, doar sa ma anunti ...in ce zi...[flo][pup]



Zubi [pup] sunt prin zona...mai citesc cand pot....si raspund cat pot....imi pare rau ca nu apuc sa o fac mai des.



Sei..[pup] si sanatate multa Elei.



Jade , T nu este singurul care mananca pasat fin. Si Razvan in ultima vreme nu a mai vrut sa manance piureurile de nici un fel, doar laptic , insa de vreo 2 zile a inceput sa manance din nou , dar numai fructele, facute simple, asa mai moi, pasate la blender, fara sa le ingros cu cereale sau biscuite, ca nu le mananca. In schimb piureurile de legume, cu carnita sau fara...sunt bleach la noi...[bang]...O sa vina si vremea lor cand vor manca si bucati mai marisoare..[pup]



Mihaela_I ...nici eu nu i-am mai dat lui Razvan Vigantol de pe la inceputul lui iunie, dar sincer, nu sunt de parere ca picaturile alea ii taiau pofta de mancare, din contra, parca manca mai bine cand i le dadeam....[alcool] ...Ce sa mai crezi?



Andreea_T [pup] si Doamne ajuta sa primesti vesti bune de la medic....[pup] pe piticel.[flo]



AbMariana ..acum e bine Anton? Doamne, eu l-am cautat peste tot, sa-i vad de cucuie, dupa ce mia- cazut din pat, pai de-l mai vedeam si cu sange, cred ca o luam razna....In ultima vreme sunt tare panicoasa in ce-l priveste pe bb.[pup] Sanatate.



Anca_Toma ,ce se mai aude cu vechiul laptop? L-ati recuperat? Ufufuf.... Pupici si DD ajuta sa stea Iancu in tarc....de ce sa fie tarziu acum? Si eu il mai pun dimineata pe Razvan in tarc, daca stiu ca stau mai mult la baie....insa cu asta e obisnuit....daca depasesc timpul, isi cere drepturile tipand dupa mine.[flo]



Noi avem 4 dintisori, urmeaza inca 2 sus. Il chinuiesc de numai,,,face un pic kk moale, cel putin o data pe zi. e marait si capricios....vrea numai agatat de noi...si cam atat.



Sper sa mai revin....[flo]



[pup] tuturor.





_________________________________________________________________



Mami fericita de [bebic] Razvan Octavian 15.09.2011





[majoreta] Vizitati Sifonierul Strugurasilor[majoreta]





#19
abmariana

abmariana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 18:15

Buna mamici si puiuti activi!

Anto este bine, deja de a doua zi greu mai vedeai unde s-a lovit. Au o putere regenerativa extraordinara! Nu cred ca-l mai dor dintisorii, roade de zor patutul, si-a lasat amprentele dentare peste tot![:D]

Sambata am fost la munte si a dansat pt prima data. Pe muzica de famfara, in parcul din Sinaia! Am reusit sa-l si filmez, am fost tare incantata ca-i place muzica buna![:)]

In rest e mare vorbaret, misuna toata casa tinut de manute, se revolta atunci cand il nemultumeste ceva, in fine, are ultimul cuvant de spus in orice!



Mamica de baietel minunat, Anton Daniel (7.9.11)

#20
abmariana

abmariana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 17 iulie 2012 - 18:18

Am pus m in loc de n la fanfara! Am vazut dupa ce am trimis postarea. Sorry!



Mamica de baietel minunat, Anton Daniel (7.9.11)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -